بازی اندروید

اعلام جزئیات تفاهمنامه سینمایی ایران و چین

اعلام جزئیات تفاهمنامه سینمایی ایران و چین

جزئیات تفاهم‏نامه مبادلات و همکاری‏های سینمایی میان سازمان امور سینمایی و سمعی‏‏ بصری و دفتر ملی فیلم جمهوری خلق چین اعلام گردید.به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، روح‏الله حسینی مدیرکل دفتر جشنواره‏ ها و همکاریهای بین ‏الملل سازمان سینمایی درباره اهمیت و علل انعقاد این تفاهم نامه اظهار داشت: این تفاهم نامه با عنایت به علاقه و تمایل هر دو طرف و بر اساس برابری، احترام، عمل و منافعِ متقابل با عنایت به قوانین نافذ در هر یک از دو کشور ایران و چین منعقد شده، و اولین تفاهم نامه‏ ای است که میان دو کشور منحصراً در مبحث سینما امضاء می ‏شود. پیش از این برنامه مبادلات فرهنگی، هنری و آموزشی بین دولت ‏های ما وجود داشت ولی این اولین دفعه است که دو طرف منحصراً در حوزة سینما تفاهمنامه امضاء می ‏کنند.

وی افزود: این اتفاق همزمان به دو نکته مهم اشاره دارد: نخست اینکه، چینی ‏ها به اهمیت و جایگاه سینمای ایران در سطح بین ‏الملل کاملاً واقف هستند و بنابراین پرونده ‏ای مستقل برای همکاری در این حوزه باز کرده ‏اند، دوم این که در نگاهی داخلی، سینما در گستره وسیع و متنوع فرهنگ و هنر ایران، از چنان وزن و اهمیتی برخوردار می باشد که مستقلاً می‏ تواند وارد گفتگو، تعامل و تبادل با بخش‏های فرهنگی دولت های دیگر شود.

رئیس کارگروه مبادلات و همکاریهای سینمایی با کشور چین ضمن اشاره به مفاد این تفاهمنامه اظهار داشت: چند بند کلی اما بسیار مهم زمینه‏ های این تفاهمنامه را تشکیل می‏ دهند، همچون مهم ترین آنها که از بُعد اقتصادی برای سینمای ایران مهم و راه گشاست، باز شدن بازار سینمای چین به روی محصولات سینمایی ایران است که با عنایت به وجود هزاران سالن سینما و صدها میلیون مخاطب بالقوه در این کشور، اتفاق بسیار مهمی محسوب می ‏شود. چه بر مبنای تفاهم نامه موجود، طرفین متعهد شده ‏اند که امکان نمایش و عرضه تجاری آثار سینمایی یکدیگر، با عنایت به ظرفیت های موجود، و قوانین و مقررات کشورهای متبوع را فراهم نمایند. یکی دیگر از مفاد مهم تفاهم نامه، اقداماتی است که از این پس دو کشور نسبت به تسهیل ارتباط، تبادل و مشارکت نیروهای تخصصی دو کشور در پروژه‏های سینمایی، صورت خواهند داد.

حسینی در این حوزه توضیح داد: بر این اساس، نیروی کار متخصص سینمای ایران می‏ تواند این امیدواری را داشته باشد که در پروژه‏ های سینمایی کشور چین، در حوزه ‏هایی که مزیت سینمای ایران محسوب می ‏شوند، همچون کارگردانی یا فیلمنامه‏ نویسی مشارکت داشته باشد و در مقابل، تهیه ‏کنندگان ایرانی هم این امکان را خواهند داشت که بخصوص در حوزه ‏های فنی و تکنولوژیک، یعنی آنجایی که قوت و قدرت سینمای چین محسوب می‏ شود، از چینی ‏ها کمک بگیرند. تفاهم در زمینه تولیدات مشترک سینمایی از دیگر مفاد مهم این تفاهم نامه است که با عنایت به وضعیت صنعت و اقتصاد سینمای چین، اتفاقی بزرگ و قابل اعتناء در سینمای ایران خواهد بود.

مدیرکل همکاری‏های بین ‏الملل سازمان در اینباره اضافه کرد: مدتی است که برخی سینماگران ایرانی همکاریهایی را در این حوزه آغاز کرده ‏اند، اما تولیداتشان به معنای واقعی یعنی حقوقی کلمه مشترک محسوب نمی‏ شود. تولید مشترک مستلزم اقداماتی قانونی و حقوقی همچون انعقاد موافقت نامه میان دولت‏ هاست که این تفاهم نامه زمینه را برای دستیابی بدان فراهم می‏ کند. در نتیجه، از این پس تعداد بیشتر و متنوع‏ تری از سینماگران ایرانی امکان بهره‏ مندی از این بازار عظیم را خواهند داشت. وظیفه ما بعنوان دولت در واقع همین فراهم ساختن زمینه‏ های همکاری برای افراد و سلیقه‏ های متنوع و مختلف است. بخصوص در میان جوان ‏ترها، استعدادها و توانمندی‏هایی داریم که به سادگی می‏ توانند در این حوزه ورود کنند.

وی افزود: این تبادل‏ ها البته به پروژه‏ های سینمایی محدود نخواهد بود و در زمینه تبادل استاد و دانشجو هم دو طرف همکاری خواهند کرد. این زمینه بخصوص غنیمتی است برای انتقال تجربه و دانش سینمای ایران به سینمای چین.

حسینی درباره مدت این تفاهم نامه اظهار داشت: تفاهم نامه 3 ساله منعقد شده است، اما قابل تمدید است و در واقع آنچه اهمیت دارد شروع این ماجراست درغیر اینصورت، تمدید و استمرار آن آسان و بی‏ زحمت است. فقط کافی است دو طرف بهره ‏های لازم را برده و از ادامه همکاری رضایت داشته باشند. چین در سال‏های گذشته، یکی از مهم ترین بازارهای هدف صادراتی ایران بوده و برای مثال در سال 97، ارزش صادرات ما به این کشور نزدیک به 21 درصد و بیشتر از تمام کشورهای دیگر همچون عراق و روسیه یا ترکیه بوده است. در این بین اما، سهم فرهنگ و صادرات فرهنگی ما به این کشور حدودا صفر بوده است. آن هم جایی که می ‏دانیم در بین سایر کالاهای فرهنگی ما که می‏توانند سهمی از این بازار را به خود اختصاص دهند، سینما به دلایلی روشن و مسلم جایگاهی بسیار ویژه دارد. از سوی دیگر، بر مبنای مشاهدات و مطالعات و بررسی‏ های ما، چینی‏ ها اشتیاق بسیاری برای سرمایه‏ گذاری در سینمای ایران دارند و این اشتیاق از اراده‏ ای ناشی می‏ شود که به دیپلماسی عمومی اعتقاد دارد و درک کرده است که فرهنگ، از مهم ترین ابزارهای دیپلماسی است.

وی ادامه داد: این همان نکته‏ ای است که چندسالی است در دستور کار ما هم قرار دارد و بنابراین فرصت پیش آمده را باید مغتنم شمرد. بازار سینمای چین هم‏اکنون بازار آمریکای شمالی را هم پشت سر گذاشته است و بعنوان بزرگترین بازار سینمای جهان شناخته می‏ شود. دریافت سهمی هرچند کوچک، یعنی فقط به اندازه زیر ده درصد از بازار بزرگ چین، حجمی چندین برابر گردش مالی کل بازار صنعت تصویر در ایران خواهد بود، و برابر با قوانین حاکم بر کشور چین، که البته تنها چاره دستیابی به آن، تولید مشترک میان دو کشور است. کاری که حالا و با امضای این تفاهم نامه مقدمات آن فراهم شده است؛ ورود به بازار میلیاردی سینمای چین، نه تنها اقتصاد سینمای ایران را متحول می‏کند، که در پیشبرد دیپلماسی فرهنگی و سیاسی ما هم مهم و موثر خواهد بود. البته این منافع دوطرفه خواهد بود. ایران، با بازاری بسیاربسیار کوچکتر از چین، اما صاحب مهم ترین و متنوع ترین جایزه‏ های سینمایی در دنیا، در مقایسه به تمام کشورهای آسیایی، محسوب می‏شود.

حسینی با تکیه بر این که ایران، منبع سرشار قصه‏ های بدیع در منطقه است افزود: گرچه خیلی از کشورهای منطقه، به لحاظ اقتصادی وابستگی چندانی به ایران ندارند، اما از حیث فرهنگی کاملاً تحت سلطه تمدن کهن پارسی محسوب می‏ شوند. و لذا، حتما چینی ‏ها برای پیشبرد طرح هایی همچون یک جاده-یک کمربند، یا جادة ابریشم، نیازمند همکاری و مشارکت ایران هستند. تصور راه ابریشم مدرن، بدون ایران تقریباً غیر ممکن است؛ همانطور که اشاره کردم این کشور به همراهی و همکاری با کشور ایران اشتیاق و تمایل دارد... به هر ترتیب، این تعامل می ‏تواند بهره‏ های فراوانی برای طرفین داشته باشد، همچون این که سینمای ایران می‏ تواند از تجارب صنعتی سینمای چین بهره ببرد و سینمای چین هم از قابلیت‏ های فرهنگی و هنری سینمای ایران بهره ‏مند شود.

تفاهم‏نامه مبادلات و همکاری ‏های سینمایی میان سازمان امور سینمایی و سمعی‏‏ بصری و دفتر ملی فیلم جمهوری خلق چین اواخر اردیبهشت ماه با حضور حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی ایران و وانگ شیا هوی رئیس سازمان ملی فیلم ‏جمهوری‏ خلق‏ چین به امضا رسید.
منبع:

1400/03/18
23:09:25
5.0 / 5
1263
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
بازی اندروید