بازی اندروید

به تماشای دوربین شخصی بروید

به تماشای دوربین شخصی بروید

بازی اندروید: نسخه تصویری مسترکلاس لائورا راسکارولی با موضوع «دوربین شخصی» امروز چهارشنبه 19 خردادماه منتشر گردید.


به گزارش بازی اندروید به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، لائورا راسکارولی استاد دانشگاه، مولف و نظریه پرداز سینمای مستند و استاد دانشگاه میلان است، اما در دانشگاهها و موسسات فیلم مختلف و گوناگون تدریس کرده و این روزها در دانشگاههای ایتالیا، اسپانیا و کوبا درس می دهد. آثار راسکارولی درباره سینمای مستند، سینمای اروپا و جهان و «فیلم رساله» به زبان های مختلف ترجمه شده است. مسترکلاس این نظریه پرداز در چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» بصورت آنلاین انجام شد و مخاطبان بالایی داشت.
راسکارولی در قسمتی از این مستر کلاس می گوید: امروزه اصطلاح فیلم-رساله به شکل گسترده و مکرر در جشنواره های سینمایی و محافل هنری، مطبوعات و نشریات دانشگاهی به کار برده می شود. ولی با آن که این انفجار واقعی فرم ها بی گمان به خاطر واکنش مثبت و مناسب بودن زمانه است، اطلاق بی رویه آن به چنین طیف متنوعی از محصولات سینمایی می تواند پرسش برانگیز، و در نهایت به رسالت اولیه اش لطمه زند.
وی توضیح می دهد: از آن مهم تر باید ضمنا ازخود پرسش کرد: نکند این کثرت فیلم-رساله که زمانی مختص تجربه های انتقادی و رادیکال سینمایی بود، در نهایت به سمت محصولاتی قراردادی سوق اش دهد و همانطور که «ایتو اشتارل» یک دهه پیش هشدار داد، در دام سرمایه داری معاصر، یکسان سازِ تفاوت ها بیفتد؟
راسکارولی ادامه می دهد: اصطلاح فیلم-رساله، با آن که جدید نیست، بتازگی در دنیا رایج شده است. این اصطلاح به پیش از 1930 بر می گردد ولی پیش از سال 2000 در حیطه نقد یا ادبیات سینمایی بطور جدی عنوان شد. برخی از این نوع فیلم ها در دهه 1930 توسط منتقدها بعنوان «رساله» توصیف شدند. پیش از همه فیلم مردی با دوربین فیلمبرداری ساخته ژیگا ورتف است. شکی نیست که فیلم-رساله پیشگام فیلم های غیرداستانی در دهه 1950 بود. فیلم هایی که خلاقیت خیلی از فیلمسازان تجربی به ویژه در فرانسه را به نمایش می گذاشتند.
علاقه مندان به سینمای مستند، دانشجویان و پژوهشگران برای تماشای رایگان این کارگاه می توانند به سایت مرکز گسترش بخش پژوهش، کارگاههای آموزشی مراجعه نموده یا این ویدیو را در سایت آپارات ببینند.
لینک کارگاه: https: //defc.ir/Workshop1400/03/20
13:06:52
5.0 / 5
1629
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , دوربین , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
بازی اندروید