بازی اندروید

شكنجه مخاطب تا آستانه تحملش!

شكنجه مخاطب تا آستانه تحملش!

به گزارش بازی اندروید همه ما جنبه های سادو مازوخسیتی (آزارگری و آزارخواهی) داریم که اگر کنترل شود و در چارچوب هنر در بیاید، نتیجه درخشانی خواهد داشت مانند آثار ادگار آلن پو ولی اگر کنترل نشود، ماحصل آن می شود هیتلر.


این باورِ بخشی از هنرمندان همچون پیام فروتن است که می خواهد با همین نگاه، پرفورمنسی را با نام «کتاب بزرگ درد» آماده اجرا نماید.
فروتن که بیشتر در حوزه طراحی صحنه و همچنین تدریس تئاتر فعال است، مدتی است که تصمیم گرفته به علت بعضی از مناسبات غیر حرفه ای در تئاتر، بیشتر با هنرجویان و دانشجویان خود کار کند.
وی در گفتگو با ایسنا درباره تازه ترین فعالیت هایش می گوید: تصمیم دارم از این پس هر سه ماه یک مرتبه با هنرجویانم یک رویداد اجرایی (ایونت اجرا) برگزار کنم.
این استاد دانشگاه درباره پرفرومنس تازه خود که بزودی دوره آموزشی آنرا آغاز می کند، توضیح می دهد: این دوره یک دوره از ایده تا اجراست که سه بخش پژوهشی، اجرایی و پرفورمنس دارد.
فروتن ادامه می دهد: این دوره آموزشی 11 هنرجو خواهد داشت که در آغاز دوره هر یک از آنان یک فصل از کتاب «تاریخ وسایل شکنجه» نوشته مایکل کریگان را ترجمه خواهند کرد که این کتاب از آغاز تاریخ شروع می شود و تا دوره زندان گوانتاناما ادامه خواهد داشت.
او می افزاید: تمام فصل های ترجمه شده کتاب، توسط هنرجویان به اشتراک گذاشته می شود و کتاب به نام خود آنان از جانب نشر «فرگام» منتشر خواهد شد.
فروتن اضافه می کند: پس از ترجمه کتاب، دوره کارگاهی مان شروع می شود که طی آن هر یک از دانشجویان یکی از ادوات شکنجه را طراحی می کند و بعد همان را به شکل واقعی خواهد ساخت. پس از این دوره، هنرجویان مدرکی عجیب و غریب دریافت خواهند کرد و در ادامه اجرای پرفورمنس را در فاز سوم پروژه خواهیم داشت.
به قول او، این پرفورمنس «کتاب بزرگ درد» نام دارد که طی آن تمام وسایل ساخته شده توسط هنرجویان این کارگاه در یک گالری به نمایش در می آیند و هر یک از هنرجویان، با استفاده از وسیله شکنجه ای که خود ساخته است، به اجرای پرفورمنس خواهد پرداخت.
فروتن ادامه می دهد: اگر تماشاگری تمایل داشت وسیله ای را امتحان کند، ابتدا اجراگر اطلاعاتی درباره آن وسیله شکنجه به او می دهد و در مرحله بعد و البته به خواست خود آن تماشاگر، او را با همان وسیله تا آستانه تحملش، شکنجه خواهد داد.
این مدرس تئاتر با اشاره به اینکه کتاب انتشار یافته هم همزمان با همین پرفورمنس رونمایی خواهد شد، درباره اهداف خود از برگزاری این دوره آموزشی توضیح می دهد: همه ما جنبه های سادومازوخیستی (آزارخواهی و آزارگری) داریم و باید به این بخش از وجود تاریک انسان هم بپردازیم چونکه قرار نیست هنر فقط بر جنبه های درخشان انسان متمرکز شود بلکه باید بخش تاریک وجود خویش را هم بشناسیم و به آن رسمیت بدهیم و از آن بهره مند شویم. بدین سان جلوی خیلی از فجایع انسانی گرفته خواهد شد.
او که این دوره آموزشی را در موسسه هنری «خانه هنر کاج» برگزار می نماید، درباره زمان احتمالی اجرای پرفورمنس «کتاب بزرگ درد» می گوید: اجرا بستگی به کرونا دارد. اگر همه چیز مطابق برنامه ریزی ما پیش برود، اواخر پاییز اجرای مان را آغاز می نماییم.
1400/03/22
11:21:00
5.0 / 5
1469
تگهای خبر: آموزش , اطلاعات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
بازی اندروید