بازی اندروید

شعارهای نخ نما شده ی كاندیداها در حوزه زنان

شعارهای نخ نما شده ی كاندیداها در حوزه زنان

سومین و آخرین مناظره سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در حالی به پایان رسید که باز هم شاهد وعده های کلیشه ای پیرامون مطالبات جامعه زنان بودیم؛ حال آنکه طرح سطحی مطالبات بدون عرضه راهکار و برنامه مشخص نه تنها راهگشا نیست، بلکه تصور نگاه ابزاری به زنان را در اذهان تقویت می کند.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، "حضور زنان در ورزشگاه ها"، "اعطا گواهینامه موتور برای زنان"، "رئیس جمهوری زن"، "انتصاب وزای زن" و... همچون مطالباتی که سالهاست به کلیشه ای برای جذب آراء زنان هنگام انتخابات تبدیل گشته است.
نامزدها بی توجه به اثرات منفی وعده های این چنینی، هر چهار سال یکبار تلاش در جلب نظر زنان دارند وعده هایی که به فراموشی سپرده می شوند.
در مناظرات حدودا تمام نامزدها هنگام پاسخ به سوالات پیرامون مطالبات زنان در مناطرات، جمله "زنان نیمی از جامعه ایران را تشکیل می دهند" را به زبان آوردند اما هیچ گاه به این مسئله توجه نمی گردد که این "نیمی از جمعیت ایران" اگر از وعده های داده شده دلسرد شوند، چه اثرات منفی اجتماعی و سیاسی می تواند داشته باشد.

بازی "نخ نما" شده ی شعار دادن کاندیداها در حوزه مطالبات زنان
دکتر ندا حاجی وثوق، فعال حوزه زنان و دانش آموخته دکترای علوم سیاسی در اینباره به ایسنا، اظهار داشت: در عصر فعلی با رشد جامعه اطلاعاتی و آگاهی زنان، سطح مطالبه گری آنها هم بالا رفته و این بازی نخ نما شده ای است که کاندیداها شعار دهند و پاسخگوی مطالبات زنان نباشند. از طرفی زنان به این بلوغ رسیده اند که در جهت مطالبات و عدالت جنسیتی، مجاری رسمی را پیدا کنند و جنبشی را در این راستا رقم بزنند و اثر گذاری خویش را آغاز کنند.

دغدغه مندان ایران غافل نمانند
دبیر کمیته زنان و صلح انجمن علمی مطالعات صلح ایران، افزود: در تمام دنیا انتخابات کانالی است که بتوان از راه آن هیجانات جمعی مردم را در کارزارهای انتخاباتی کانالیزه کرد تا مردم از یک مجرای درست یک رفتار جمعی را با یکدیگر تجربه کنند این در شرایطی است که اگر زنان و سایر اعضای جامعه سرخورده شوند و در کارزار انتخاباتی شرکت نکنند و یا حضور کمرنگی داشته باشند، شاهد هیجانات جمعی مردم به اشکال مختلف نظیر تجمعات و شورش ها و... خواهیم بود و دغدغه مندان ایران نباید از این مطلب غافل بمانند.

بهره گیری از مهره زنان با کلیشه تبریک روز دختر در مناظرات
این مدرس دانشگاه ضمن اشاره به مناظره سوم و آخر نامزدهای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری، اضافه کرد: حتی در مناظره سوم هم شاهد بهره گیری از مهره زنان برای جذب رای اما اینبار در کلیشه تبریک روز دختر بودیم. به جای تکرار کلیشه ها انتظار می رفت کاندیدها ولو به مناسبت روز دختر، با بیان برنامه های خود برای زنان و دختران اعتمادی ایجاد کنند و حداقل به مناسبت این روز فراتر از کلیشه تبریک و جذب زنان برای حضور در پای صندوق های رای می رفتند.
این فعال حوزه زنان، با اشاره به اینکه در جامعه ای مرد سالار زندگی می نماییم که مردان برای کل جامعه و جمعیت همیشه تصمیم گیرنده بودند، اظهار نمود: مردان قانون را نوشتند، قانون را اجرا کردند و تصمیم گیر برای تمام گروه های جنسی درون جامعه هستند. نیمی از جمعیت جامعه را زنان می سازند و پتانسیل رای بالایی دارند و از طرفی خصوصیت های زنانه آنها در جهت ترغیب و اثر گذاری بر سایر افراد جامعه هم بسیار موثر است، ازاین رو نامزدها با دادن وعده هایی تلاش در استفاده از پتانسیل رای زنان در جهت رای دهی و مشروعیت بخشی دارند.
حاجی وثوق اعتقاد دارد که زنان در جامعه ما از ناحیه مردسالاری ناراحت و معترض اند و همین مساله سبب شده مطالبه گری زنان در دهه اخیر افزایش یابد.
به گفته وی، کاندیداها همواره به این "طمع" افتاده اند که از اهداف و خواسته های زنان محملی برای رسیدن به اهداف و قدرت خود استفاده کنند و این همان "استفاده ابزاری" از زنان است.

ایجاد موج خشم در میان زنان
این دانش آموخته دکترای علوم سیاسی، خاطرنشان کرد: نامزدها مطالبات زنان را می دانند و حتی پیشینه بعضی از آنها درباره عدم پیگیری مطالبات زنان مشخص است اما باز هم در مقطع زمانی انتخابات مطالبات زنان را مطرح می کنند. حتی در این دوره انتخابات استفاده ابزاری از زن به سر حد ممکن خود رسیده و این منجر به ایجاد موج خشم زنان در جامعه شده است.
دبیر کمیته زنان و صلح انجمن علمی مطالعات صلح ایران، افزود: زنان به فهم و درک این مسئله رسیده اند و تکرار این مسئله منجر به افزایش خشم آنها شده است. زنان هیچ کانال رسمی و سازماندهی برای بیان این خشم و مطالبه گری خود و هیچ نامزدی از جنس خود هم در میان کاندیداها ندارند.

سخره زنان با وعده پنج وزیر زن
این فعال حوزه زنان، با اشاره به اینکه ما از فرهنگی سخن می گوییم که رجل سیاسی در آن تنها یک جنس و مرد به حساب می آید، اضافه کرد: به علت این که زنان هیچ مجرایی برای بیان نقد خود ندارند و نماینده ای از جنس خود هم ندارند با وعده هایی نظیر "پنج وزیر زن" و یا "تشکیل کل کابینه از زنان" به سخره گرفته می شوند. مردان هیچ برنامه و راهبردی برای مطالبات زنان مطرح نمی کنند.
وی اعتقاد دارد که حضور کمرنگ زنان در ساختار قدرت مانع از پیگیری مطالبات در رابطه با عدالت جنسیتی می شود. از طرفی هم زنانی هم که در ساختار قدرت وجود دارند متاسفانه چندان هم سو و همراه با مطالبات هم جنسان خود نیستند.
به گفته این مدرس دانشگاه، حتی"معاونت امور زنان" هم در جهت رسیدگی به مطالبات زنان با کارشکنی های فراوانی مواجه می باشد.

لزوم تقویت جامعه مدنی زنان
این دانش آموخته دکترای علوم سیاسی، خاطرنشان کرد: از طرفی عدم پویایی جامعه مدنی و مطالبه گری ساختارمند آنها در جهت مباحث عدالت جنسیتی است که منجر به عدم اتحاد و انسجام زنان برای طرح مطالبات خود شده است. باید بتوانیم جامعه مدنی زنان را تقویت و تبدیل به نهادی قوی نماییم که دائما درحال مطالبه گری از ساختار قدرت باشند اما متاسفانه هم اکنون این گونه نیست.
دبیر کمیته زنان و صلح انجمن علمی مطالعات صلح ایران، همینطور این را هم اظهار داشت که شیرینی قدرت آنچنان بر دل و جان مردان نشسته که واگذاری بخشی از آن به زنان برایشان دشوار می باشد و درحال مقاومت هستند و این مقاومت آنها به ثمر نشسته است.

حضور بیشتر مردان در احزاب و تنگ تر شدن عرصه مطالبات زنان
حاجی وثوق حضور بیشتر مردان در احزاب و گروه های سیاسی را عامل قدرت لابی گری بیشتر و تنگ تر شدن عرصه مطالبات زنان دانست و اضافه کرد: بی توجهی به مطالبات زنان اثرات منفی در حیات سیاسی اجتماعی ایران دارد، به صورتی که می تواند در دراز مدت بر آینده و سرنوشت سیاسی ایران اثر گذارد. زنان سازنده نیمه دیگر جامعه اند. زنی که دلسرد از مشارکت شده و حس شهروند درجه دو و ابزارگونه دارد منجر به کاهش سرمایه اجتماعی جامعه و مشروعیت می شود.
این فعال حوزه زنان افزود: زنان می توانند با خصوصیت تربیتی خود این حس دلسردی و احساس خود نسبت به شرایط حاکم را به نسل آتی منتقل کنند و نسلی منفعل بسازند. اگر شرایط به این سمت پیش رود ایرانی را شاهدیم که شهروندان منفعلی خواهد داشت که ریشه آن در همین نادیده گرفتن زنان است.

"عدالت جنسیتی"؛ انتظاری از حاکمیت
وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد وعده های انتخاباتی نامزدها در حوزه زنان قابلیت عملیاتی شدن در ساختار قانونی فعلی را ندارد، خاطرنشان کرد: عرفا رئیس جمهوری تابعی از ساختار حاکمیت و نهادهای مختلف است و برای رسیدن به سر حد مطلوب عدالت جنسیتی نمی توان تنها از رئیس جمهوری بلکه از کل ساختار حاکمیت باید این انتظار را داشت چونکه رئیس جمهوری ویترین این ماجرا است. برای عملیاتی کردن این وعده ها در درجه اول باید تفسیر از قانون را تغییر داد. سال های سال است بر سر کلمه رجل سیاسی بحث است.

به جای طرح "رو بنا"، زیربنای مطالبات زنان بررسی شود
حاجی وثوق معتقد است: به جای شعار دادن از نامزدها انتظار می رود که حوزه های مختلفی که زنان در آنها مطالباتی دارند صدمه شناسی کنند. مباحث روبنایی و ظواهر مطرح می شود درحالی که باید شفافیت بیشتری وجود داشته باشد و زیربنای مباحث مطرح شود. مطرح شدن زیربنا تلنگری به جامعه مدنی زنان می زد که مطالبات را پیگیری کنند.
این فعال حوزه زنان در انتها اظهار داشت: بیان روبناها راه بجایی نخواهد برد. اگر مطالبات زنان پاسخ داده نمی گردد حداقل باید شفاف سازی شود تا گره ماجرا مشخص شود. در مناظرات شاهد "مونولوگ" هایی (تک گویی) با هدف تهییج و ابزار قرار دادن زنان بودیم. امروزه شاهد عدم اتحاد و انسجام زنان در جهت مطالبات خود هستیم که امید می رود این مسئله حل شود.


منبع:

1400/03/24
08:31:44
5.0 / 5
1307
تگهای خبر: اطلاعات , بازی , شركت , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
بازی اندروید