بازی اندروید
واكنش حوزه هنری بعد از تخریب دو سینمای تاریخی مشهد:

ما مدعی هستیم

ما مدعی هستیم

به گزارش بازی اندروید خراسان رضوی مدیر کل امور حقوقی حوزه هنری کشور در واکنش به تخریب سینماهای تاریخی آسیا و قدس تحت مالکیت این نهاد، اظهار داشت: من مدعی هستم که هیچکس درباب سینما آسیا و قدس به ما کمک نکرد و این سینماها فرو ریخت.محمد ملک ثابت در گفت و گو با ایسنا درباب تخریب دو سینمای تاریخی قدس و آسیا مشهد در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه چرا بمنظور حفظ و صیانت از هویت فرهنگی تاریخی شهر این بناها حفظ نشدند، اظهار نمود: در طول این سال ها هیچ تقاضایی برای بازسازی این سینماها وجود نداشت و چون تقاضایی نبوده ما هم نیازی ندیده ایم. عرضه و تقاضا یک رابطه مستقیم دارند. از دوستانی که این مسائل را مطرح می کنند و هم اکنون مطالبه گر شده اند می پرسم که آیا در طول این سال ها نیاز و درخواستی به سمت ما آمده است که پاسخگو نبوده باشیم؟ یکی از این ملک ها را در سال قبل سه بار به مزایده گذاشتیم؛ یعنی بنر زده ایم، در روزنامه چاپ کرده ایم و در سطح شهر نیز اطلاع رسانی کرده ایم که می خواهیم این سینما را بفروشیم. آقایانی که الان مدعی هستند یک خط کتبی به من در طول این سال ها درخواستی نداده اند و الان من مدعی هستم که هیچ کس به من کمک نکرد و این سینماها فروریخت.

وی اضافه کرد: میراث فرهنگی می گوید که این ساختمان قدیمی قابلیت ترمیم و بازسازی داشته است. اگر قابلیت بازسازی داشته کدام کارشناس میراث فرهنگی آمده به ما بگوید که به چه صورتی بایستی این ملک را ترمیم یا نگهداری کنیم؟ از سال ۱۳۹۴ تا امروز یک نامه دو خطی به مالک حوزه هنری نداده اند. اگر واقعا میراث فرهنگی معتقد می باشد که اینجا ارزش داشت بایستی کارشناس هایش می آمدند و بررسی می کردند و به ما راه حل ارائه می دادند که باید اینجا را به چه صورت ترمیم کرد و نگه داشت.

مخروبه ای درحال ریزش بود

مدیرکل امور حقوقی حوزه هنری درباب سینما آسیا، اظهار داشت: سوال من این است که آیا دوستان ما خبر دارند که سینما آسیا چند سال تعطیل بوده است؟ سینما آسیا از زمانی که مصادره می شود تا سال ۱۳۹۴ در اختیار حوزه هنری نبوده است. این سینما از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۹۴ در اختیار یک بخش دیگر و تعطیل بوده و در سال ۱۳۹۴ بعد از سخنان مقام معظم رهبری که سینماها در زمینه نهادهای عمومی است و باید به حوزه هنری تعلق گیرد تحویل حوزه هنری شده است.

وی اشاره کرد: در سال ۱۳۹۴ که حوزه هنری سینما آسیا را تحویل گرفت این مجموعه هیچ قابلیتی نداشت و یک مخروبه درحال ریزش بود. با این وجود ۶ سال روی این سینما کار شد؛ یعنی کارشناسی شد، گمانه زنی و استواری سنجی و... انجام گرفت و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که سینما قابل نگهداری نیست. این سینما در کنار سفارت یک کشور خارجی قرار داشت و ما هر روز بحث حقوقی و دردسر داشتیم. قسمتی از سقف مجموعه چوبی بود و ریزش کرده بود، چاه های فاضلاب پر شده بود، کف سالن نشست کرده بود به هیچ عنوان شکل یک سینمای استاندارد را نداشت. در نهایت قسمتی از این سینما ریزش کرد و به اجبار باید آنرا جمع آوری می کردیم.

ملک ثابت با اشاره به اینکه «یک سینما به پارکینگ، محل رفت وآمد، ایجاد مزاحمت نکردن برای همسایگان و... نیاز دارد»، بیان کرد: این ساختمان در یک فرآیند کارشناسی مورد بررسی قرار گرفت که آیا می تواند سینما باشد یا خیر.سینما قدس را دو سال پیش فروختیم

وی با اشاره به اینکه «شورای سیاستگذاری حوزه هنری مسئولیت های مختلفی دارد»، عنوان کرد: حوزه هنری یک مجموعه سینمایی دارد و هر اتفاقی که مقرر است در مجموعه سینمایی بیفتد در معاونت سینمایی رقم می خورد. سال قبل من درباب سینما قدس توضیح دادم که این سینما حدود دو سال است که جزء املاک حوزه هنری کشور نیست. ما طبق برنامه زمان بندی که برای توسعه سینماهای کشور داشتیم، سینما قدس به همراه املاکی دیگری و مبلغی بصورت اقساط را در عوض طبقه ششم مجتمع مهر کوهسنگی در اختیار یک مجموعه ای قرار دادیم؛ بدین سبب سینما قدس در تملک حوزه هنری نبوده است.

مدیر کل امور حقوقی حوزه هنری اضافه کرد: ظاهراً یکی از مدیران ارشاد استان گفتند که باید قبل از تخریب مجموعه از ارشاد مجوز می گرفتیم. درست است که اجازه ما دست ایشان است، اما من نمی دانم که چگونه باید از ارشاد مجوز گرفت.

به قطار درحال حرکت حوزه هنری سنگ می زنند

وی با اشاره به اینکه «خوشحالم که کارهای حوزه هنری در خراسان رضوی دیده شده»، اشاره کرد: بداخلاقی های انجام شده به سبب این است که ما درحال فعالیت و حرکت هستیم؛ چونکه هیچ کس به قطار ایستاده سنگ نمی زند. با این وجود از این مساله ناراحت نیستم، اما واقعیت این است که حوزه هنری پتانسیل خوبی در شهر مشهد دارد.

ملک ثابت با اشاره به اینکه «یکی از وظایف حوزه هنری توسعه فضاهای سینمایی است»، اظهار نمود: در یکسال گذشته تعداد سالن های سینما دو برابر شده و تمام آن نتیجه کوشش های مجموعه حوزه هنری است. نمی دانم چرا کسی در خراسان رضوی این موارد را نمی بیند که سالن های سینمای سبزوار به پنج سالن بالا رفته و سینما هویزه مشهد به چه ارتقائی رسیده است. سینما آفریقا هم اکنون سه سالن دارد و برای پردیس سینمایی مجتمع مهر کوهسنگی ۱۱ سالن در نظر گرفته شده است. این که سینما هویزه ای که سال ۱۳۹۱ در هنگام ورود به آن واهمه داشتیم که چاه کف آن ما را ببلعد، هم اکنون هفت سالن آن بطور همزمان فیلم پخش می کند یا در سینما آفریقا یک سالن ۴۷ نفره و یک سالن ۲۵ نفره اضافه شده است، سرمایه ای برای جوانان شهر و افتخاری برای مشهد است.

من مجوز دهنده شهرداری نیستم

وی درباب طرح تفصیلی این زمین ها که بایستی کاربری فرهنگی داشته باشند، اظهار داشت: من تعیین کننده کاربری زمین و مجوزدهنده شهر مشهد نیستم و مسئولیت این از عهده من خارج است. هرکس که ملکی را می خرد باید به شهرداری مراجعه نموده و کاربری زمین خودرا مشخص نماید.

مدیر کل امور حقوقی حوزه هنری کشور همین طور درباب پردیس سینمایی مجتمع مهر کوهسنگی، بیان کرد: پردیس سینمایی مهر کوهسنگی یک مجموعه فرهنگی هنری بوده و یک سینمای صرف نیست. مقرر است در کنار سینما گالری و سالن های چند منظوره و سالن تئاتر داشته باشیم. این را مطمئن باشید که در آینده مشهد یکی از نگین های بخش فرهنگ و هنر خواهد بود. سینما یک صنعت فرهنگ ساز است و اگر قرار باشد که سالن ها در اختیار فرهنگ مقاومت و انقلاب قرار بگیرد لازمه اش این است که امکانات به روز داشته باشد.

وی اضافه کرد: در مجموعه مهر کوهسنگی چند سالن سینمایی روباز، سالن فیلم دوزبانه برای زوار و توریستهای خارجی در نظر گرفته شده و تماشاچی اگر بداند که یک فضای فرهنگی هنری متناسب با زیست بوم خود دارد حتما به آن مراجعه می کند. همین طور در این مجموعه برای برخی از فیلم ها که کودکان نباید در سالن حضور داشته باشند محل نگهداری و فضای بازی کودکان در نظر گرفته ایم. هم اکنون ۹ سالن سینمایی برای مجتمع مهر کوهسنگی در نظر گرفته ایم که حدود ۱۰۰۰ صندلی دارد.

ملک ثابت درباب زمان افتتاح سینما مجتمع مهر کوهسنگی، افزود: برنامه زمانی افتتاح این سینما در مهرماه است، اما بایستی توجه داشته باشیم که ما به سبب شیوع ویروس کرونا به یک رکود بازار پخش فیلم خورده ایم. علاوه بر این بسیاری از امکانات پخش و صدا اکثرا خارجی است و در موضوع تحریم ها مشکلاتی نیز از این جهت برای مان به وجود آمده است. بدین سبب ممکنست افتتاح آن با تأخیر مواجه شود.

منبع:

1400/04/02
18:50:42
5.0 / 5
1307
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بازی اندروید