بازی اندروید

آموزش و تمرین گفت و گو از سطح خانواده تا جامعه یك ضرورت است

آموزش و تمرین گفت و گو از سطح خانواده تا جامعه یك ضرورت است

به گزارش بازی اندروید معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری با اشاره به مطالعات و پیمایش های انجام شده در سطح جامعه اظهار داشت: ما به این جمع بندی رسیدیم که آموزش و تمرین گفت و گو از سطح خانواده تا جامعه یک ضرورت است چونکه لکنت زبانی در گفت و گو وجود دارد و ما حتی گفت وگوی درونی با خودرا بلد نیستیم.به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، معصومه ابتکار در اختتامیه طرح توانمندسازی سفیران فرهنگی دانشگاه های منطقه ۲ آموزش عالی با تاکید بر ضرورت پرداختن مدارس و دانشگاه ها به مهارت های گفت و گو اظهارکرد: حتی گاهی بلد نیستیم با خود چگونه گفت و گو نماییم و این گفت و گو را به گفت وگوی موثر در سطح خانواده تعمیم دهیم و فضای داخل خانواده را تلطیف نماییم.

وی افزود: باید با تقویت مهارت های زندگی، ارتباطی، درک متقابل و تفکر نقادانه فضای خانواده را از تنش، خشونت و قهر دور نماییم. سفیران فرهنگی داشنجویی این نقش را دارند که این مسائل را به سطح جامعه آورند حتی ممکنست اساتید به این مهارت ها نیاز داشته باشند و شاید بتوان گفت این مهارت ها ضرورت عمومی و اجتماعی ما است.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری با تاکید بر اهمیت نقش تشکل های دانشجویی در راهبری فعالیت اجتماعی و صنفی دانشجویان و توجه بیشتر دانشگاه ها به آموزش مهارت های نظیر مهارت های زندگی، ارتباطی و تحکیم خانواده اشاره کرد: باید گفت وگوی بین نسلی را میان اساتید و دانشجویان و مسئولین و دانشجویان برقرار نماییم. با توجه به این که ما جامعه ای متکثر هستیم، مهارت های خوب شنیدن، تحمل نقد و تحمل دیدگاه مخالف، تحمل یکدیگر، حل و فصل اختلافات و همزیستی مسالمت آمیز با مخالفانی که لزوما با ما هم فکر و سلیقه نیستند برای انسجام اجتماعی مهمست.

ابتکار افزود: اگر نتوانیم این گفت و گو را در سطح فردی و خانوادگی برقرار نماییم، در سطح ملی نیز با لکنت زبانی مواجه می شویم. در سطح ملی و انتخابات ممکنست با پدیده قهر مواجه شویم که شاید دلیلش این باشد که راه برای گفت و گو و شنیدن و تاثیر گذاری در مناسبات کلان باز نبوده که چنین احساس و تلقی به وجود آمده است.

به گفته وی تحکیم خانواده ایرانی بدون مهارت های یاد شده و برقراری گفت وگوی خوب بین اعضای خانواده امکان پذیر نیست و الان ما با چالش های زیادی در جامعه و در رابطه با این مساله مواجه هستیم.

معاون امور زنان و خانواده اضافه کرد: این معاونت در امتداد ارتقای مهارت های خوب زیستن، مهارت های ارتباطی و موضوع تاب آوری اجتماعی و باتوجه به اهمیت این مهارت ها در انسجام اجتماعی و تحکیم خانواده کوشش های بسیاری کرده است.

ابتکار اضافه کرد: در این دوره در امتداد تحقق وظایفمان برای تحکیم خانواده و عدالت جنسیتی همکاری خوبی با دستگاهها همچون وزارت علوم داشتیم. در همکاریهای خود با وزارت علوم طرح هایی نظیر توان افزایی سفیران فرهنگی دانشگاه ها و طرح کمند (کار، مهارت و نوآوری دختران دانشجو) که در حدود ۷۰ دانشگاه اجرا شده است را پیاده سازی کردیم.

وی همین طور این را هم اظهار داشت که همچون همکاریهای مشترک این معاونت با وزارت علوم برگزاری نمایشگاه تولیدات دختران دانشجو در عرصه مد و لباس و صنایع دستی است که حالا بصورت مجازی برگزار می گردد و نشان دهنده به نتیجه رسیدن این هم پیمانی ها است.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری در بخش دیگر سخنان خود، برگزاری جشنواره "زن در علم" و جشنواره "پروین اعتصامی" را همچون سایر همکاریهای این معاونت با وزارت علوم برشمرد و اشاره کرد: مهم ترین طرح در بین طرح های گوناگون ما با وزارت علوم، طرح "توانمندسازی سفیران فرهنگی" است. معاونت با همکاری دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور گفت وگوی بین نسلی و گفت وگوی ملی خانواده را انجام داد که هدف نهایی آن بهتر زندگی کردن است تا بتوانیم از دردها و رنج هایی که ممکنست پیش آید، بکاهیم و زندگی بهتری را برای خود و جامعه تعریف نماییم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات این معاونت در امتداد افزایش تاب آوری پرداخت و تصریح کرد: معاونت امور زنان و خانواده طرح ارتقای تاب آوری اجتماعی را در بیش از ۱۱۰۰ نقطه پر لطمه کشور با کمک تشکل ها و سازمانهای مردم نهاد اجرا و به جوامع مختلف بوسیله این آموزش ها برای اعتماد به خود، خود باوری، اعتماد به نفس، پیدا کردن چاره و تغییر شرایط کمک کرده است.

به گفته ابتکار، ارتقای تاب آوری برای تمام جوامع و جامعه ما مهم می باشد، خصوصاً در وضعیت فعلی که تمام دنیا متاثر از شرایط پاندمی کووید ۱۹ گرفتار بحران اقتصاد و افسردگی هستند، ضرورت توجه به این مساله بیش از هر زمان دیگر مطرح است.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری در آخر اظهار داشت: انتظار ما این است نهالی که در دانشگاه های منطقه دو آموزش عالی با این توان افزایی سفیران فرهنگی می کاریم تبدیل به نهالستان و باغ ایرانی شود و این کار ادامه پیدا کند. این شروع کار و الگویی است که انتظار داریم استمرار پیدا کند تا دانشجویان از دوره هایی نظیر مهارت های زندگی استفاده کنند و این آموزشها فراگیر شود.
منبع:

1400/04/03
15:14:43
5.0 / 5
1317
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
بازی اندروید