بازی اندروید

افتتاح سامانه رصد لطمه های اجتماعی به زودی

افتتاح سامانه رصد لطمه های اجتماعی به زودی

معاون توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور، با اهمیت ترین کارهای سازمان بهزیستی در رصد لطمه های اجتماعی را تشریح نمود.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، دکتر فاطمه رضوان مدنی معاون توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در اولین جلسه شورای عملی و پژوهشی دبیرخانه رصد ملی لطمه های اجتماعی اظهار داشت: فعالیت رصد لطمه های اجتماعی و عوامل سبب شناختی در کشور این امکان را به برنامه ریزان اجتماعی می دهد که باتوجه به وضع موجود و سیر تغییرات این عوامل، برنامه های اجتماعی موثرتری را برای پیش گیری از بروز و کنترل و کاهش لطمه های اجتماعی طراحی و اجرا کنند.
وی با اشاره به موارد قانونی و اسناد بالادستی در موضوع رصد لطمه های اجتماعی اظهار داشت: بند ۴ جزء ب ماده ۵۷ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه ای کشور مصوب سال ۹۵ مجلس شورای اسلامی؛ دولت را موظف کرده است که بمنظور پیش گیری از لطمه های اجتماعی، نسبت به ایجاد مرکز اطلاعات و مطالعات لطمه های اجتماعی بمنظور پایش و پیمایش انواع لطمه های اجتماعی و شناسایی گروه ها و اقشار لطمه پذیر مورد هدف اقدام نماید.
وی ادامه داد: همین طور بند ۴ جزء الف ماده ۸۰ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه نیز دولت را موظف کرده است برمبنای قوانین و مصوبات شورای اجتماعی و بمنظور پیشگیری، کنترل و کاهش لطمه های اجتماعی نسبت به تدوین نظام جامع رصد لطمه های اجتماعی و معلولیت ها تا آخر سال اول اجرای قانون برنامه، طبق قوانین مربوطه اقدام نماید. همین طور نظام نامه رصد لطمه های اجتماعی که مصوب شورای اجتماعی کشور است نیز موضوع سامانه رصد اجتماعی «سراج» را در زمره وظایف سازمان بهزیستی قرار داده است.
بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار داده در سامانه ها ثبت شده است
رضوان مدنی با اشاره به کارهای سازمان بهزیستی در رصد لطمه های اجتماعی اظهار داشت: این فعالیت ها در دو بخش ساختاری(سامانه ها) و بخش محتوایی(مطالعات و پیمایش ها) طبقه بندی می شود.
وی ادامه داد: در بخش اول سامانه اورژانس اجتماعی قابل توجه است که با خط تلفنی ۱۲۳ در اقصی نقاط ایران فعالیت دارد و از تمامی سطوح کشور قابل دسترسی است. در این سامانه افراد مجرب و تحصیلکرده پاسخگوی هموطنان هستند و در صورت نیاز بلافاصله حضور پیدا می کنند و مشکلات را برطرف می کنند.
معاون توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشورگفت: سامانه «تصمیم» با مشارکت قوه قضاییه در سال ۹۵ مصوب شد و قصد طلاق توافقی دارند می توانند به این سامانه مراجعه کنند و درخواست خودرا ثبت نمایند. این سامانه ابتدا در ۲۴ مرکز استان و در حیطه فعالیت معاونت اجتماعی سازمان بهزیستی فعال بوده که از سال ۹۹ به بعد به معاونت پیشگیری انتقال پیدا کرده است و در تمامی استانها و شهرستان های بالای ۵۰ هزار نفر در سراسر کشور فعال گردیده است.
وی ادامه داد: کسانی که قصد طلاق توافقی دارند در این سامانه ثبت نام می کنند و بعد از غربالگری باتوجه به نوع اختلافی که دارند به مراکز مشاوره تخصصی ارجاع داده می شوند و چندین جلسه مشاوره برای آنها انجام می شود. چنانچه امکان صلح و سازش وجود داشته باشد؛ باردیگر به زندگی مشترک بر می گردند و در غیر این صورت برای طلاق به قوه قضاییه معرفی می گردند.
رضوان مدنی اظهار داشت: طی این سال ها بطور میانگین۱۴.۵ درصد از کسانی که قصد طلاق داشته اند به تفاهم مجدد رسیده و از طلاق آنها پیشگیری شده است. همین طور به غیر از طلاق توافقی، سایر دعاوی نیز به این سامانه ارجاع می شود که در سال قبل ۵ استان و امسال ۱۷ استان به این سامانه افزوده شده اند.
معاون توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور همین طور به سامانه صدای مشاور یا ۱۴۸۰ اشاره نمود و اضافه کرد: بیش از ۴۰۰ نفر از همکاران مشاور ما در سراسر کشور، از ساعت ۸ بامداد تا ۱۲ شب و بصورت رایگان، مشاوره های تخصصی ارائه می دهند.
وی اظهار داشت: سامانه خط ملی اعتیاد با شماره ۰۹۶۲۸ نیز وجود دارد که تماس گیرندگان با این خط، اکثرا دختران، مادران و همسرانی اند که فرزند یا همسر آنان معتاد هستند و درباب علائم مصرف مواد در افراد، نوع مواد، مراکز مجاز ترک اعتیاد و... اطلاعات تخصصی دریافت می کنند. این سامانه، روزانه از ساعت ۸ تا ۲۰ در سراسر کشور، فعال است همین طور به سامانه مشاوره در فضای مجازی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: در این سامانه نیز مشاروه روانشناسی توسط همکاران روانشناس ما ارائه می شود.
وی اظهار داشت: در سال قبل بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار داده در سامانه ها ثبت شده است.
سامانه رصد لطمه های اجتماعی در هفته بهزیستی افتتاح می شود
رضوان مدنی همین طور با اشاره به دیگر اقدامات انجام شده در بخش ساختاری نیز اظهار داشت: طراحی و پیاده سازی سامانه رصد لطمه های اجتماعی نیز از دیگر کارهای بهزیستی دراین زمینه است و این سامانه در هفته بهزیستی امسال افتتاح می شود.
وی اظهار داشت: تاسیس واحد دبیرخانه ملی رصد لطمه های اجتماعی و تعیین کننده های آن در ستاد بهزیستی و ۳۱ دبیرخانه استانی و همین طور تشکیل شورای عملی و پژوهشی (که امروز در نخستین جلسه این شورا حضور داریم) این دبیرخانه نیز از دیگر اقدامات ساختاری بوده است.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور؛ معاون توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور درباب بخش محتوایی کارهای سازمان بهزیستی درباب رصد لطمه های اجتماعی نیز اظهار داشت: از سال ۹۶ که وظایف سازمان بهزیستی در شورای اجتماعی کشور مشخص شده است؛ نشست های تخصصی با حضور متخصصین و اساتید دانشگاه ها در زمینه های مرتبط لطمه های اجتماعی تشکیل شد و عوامل خطر و محافظتی لطمه های اجتماعی معرفی گشتند. همین طور کارگاه های آموزشی برای روش های جمع آوری و پردازش داده ها، مرور بر مبانی نظری لطمه های اجتماعی و تعیین کننده های آنها هم در ایران و هم در مطالعات مروری ساختارمند و سیستماتیک در ایران و جهان و نشست های گروهی متمرکز بمنظور مطالعه و بررسی تخصصی در تعیین شاخص ها و طراحی ابزار مناسب برای جمع آوری داده ها و روش شناسی در عرصه های ملی و بین المللی نیز انجام شد.
وی ادامه داد: در سال۹۵ نخستین پیمایش با عنوان پیمایش ملی رصد لطمه های اجتماعی و عوامل تعیین کننده آن با حجم نمونه یک هزار نفرانجام شد. همین طور پیمایش کشوری رصد لطمه های اجتماعی با حجم نمونه ۱۳۱ هزار نفر در سال ۹۷-۹۶ در ۹۳ شهر و ۲۸۱ روستا انجام شد و دومین پیمایش این رصد نیز در سال ۹۸ با حجم نمونه ۶۲ هزار و ۵۰۰ نفر و فقط در ۹۳ شهر(در روستاها انجام نشد) اجرا شد.
رضوان مدنی اظهار داشت: اجرای طرح آزمایشی پیمایش برآورد جمعیت پنهان در استانهای خراسان رضوی، تهران و لرستان با حجم نمونه ۶ هزار و ۶۰۰ نفر در سال ۹۷ و اجرای طرح کشوری برآورد جمعیت پنهان در کل کشور در سال ۹۹ با حجم نمونه ۶۵ هزار و ۸۰۰ نفر را از دیگر برنامه های محتوایی عنوان نمود.
معاون توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور همین طور به شروع سومین طرح پیمایش رصد لطمه های اجتماعی و تعیین کننده های آن با حجم نمونه ۳۴ هزار و ۱۰۰ نفر بصورت کشوری و استانی در سال ۱۴۰۰ نیز اشاره نمود و اظهار داشت: نتایج تحلیلی این طرح تا اختتام تابستان امسال آماده بهره برداری خواهد شد.
وی اظهار داشت: گزارش توصیفی_تحلیلی سامانه مشاوره تلفنی۱۴۸۰ از شروع تشکیل سامانه و مراکز مشاوره حضوری از شروع فعالیت تا اختتام اسفند ماه ۹۹ و فراتحلیل لطمه های اجتماعی و تدوین بسته های سیاستی بر این اساس نیز بصورت کشوری و استانی تهیه شده است.
بگفته این مقام مسئول چاپ و انتشار اطلس لطمه های اجتماعی کشور در سالهای ۹۷و ۹۸ و همین طور بصورت ملی و استانی در سال ۹۹ نیز شروع شده است وتا سال ۱۴۰۰ همچنان ادامه دارد.
رصد معلولیت ها
معاون توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور به کارهای رصد معلولیت ها توسط سازمان بهزیستی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: این فعالیت از شروع سال ۹۷ شروع شد و اطلاعات اولیه از وضع موجود از افراد دارای معلولیت سازمان بهزیستی و همین طور از معلولان سطح کشور که در بهزیستی هم پرونده ندارند تهیه شد.
وی اظهار داشت: بررسی منابع اطلاعاتی از شیوع و بروز معلولیت در کشورهای مختلف خصوصاً منابع سازمان بهداشت جهانی با تشکیل کمیته ای متشکل از صاحب نظران حوزه های پیشگیری، توانبخشی، اساتید دانشگاه، متخصصین آمار و... و با هدف تدوین پرسشنامه های تخصصی بمنظور جمع آوری داده ها، طبقه بندی بین المللی عملکرد، ناتوانی و سلامت سازمان بهداشت جهانی و استفاده از چک فهرست های ارزیابی مورد استفاده در طرح که منطبق با چک فهرست های بالینی معتبر، بررسی گروه های هدف شامل معلولیت حسی(بینایی و شنوایی) جسمی-حرکتی با منشا نورولوژی، جسمی-حرکتی با منشاارتوپدی، صوت و گفتار، اختلالات ذهنی-هوشی، اختلالات تکامل رشد و... از اقدامات در رابطه با این مساله هستند.
رضوان مدنی به طرح بررسی جمعیت شناختی معلولیت، پراکندگی، موقعیت جغرافیایی و وجود عوامل فرهنگی و قومیتی در استانهای خراسان رضوی، گلستان و خوزستان در سال ۹۷ نیز اشاره نمود و اظهار داشت: در سالهای ۹۸ و ۹۹ این طرح در ۶ بوشهر، خراسان جنوبی، اردبیل، مازندران، سمنان و کردستان نیز گسترش یافت. همین طور در سال ۱۴۰۰ این طرح در گروه سنی ۶ تا ۶۰ سال و با افزوده شدن ۱۰ استان آذربایجان شرقی، اصفهان، ایلام، زنجان، قزوین، یزد، قم، مرکزی، کرمانشاه و البرز ادامه دارد.1400/04/15
13:05:55
5.0 / 5
1339
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
بازی اندروید