بازی اندروید
سرزمین هیچ كس

حكایت بازگشایی نصفه و نیمه تئاتر

حكایت بازگشایی نصفه و نیمه تئاتر

حالا دیگر تعطیلی و بازگشایی تئاتر در دوران کرونا به قصه ای تکراری تبدیل گشته که بسادگی نمی توان درباره آن قضاوت کرد و این چنین است که به فاصله اندکی پس از تازه ترین تعطیلی تئاتر که از شنبه هفته سپری شده شروع شده است، سالن های خصوصی تصمیم گرفته اند فعالیت خودرا از روز یکشنبه 20 تیر ماه از سر بگیرند ولی مجموعه های دولتی تا لحظه انتشار این گزارش، همچنان تعطیل هستند.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، از شروع همه گیری کرونا، سالن های تئاتر جزو نخستین مکان هایی بودند که برمبنای بخشنامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خیلی زود تعطیل شدند و در یک سال و نیم گذشته بارها با خبر تعطیلی و بازگشایی تئاتر رو به رو شده ایم.
بتازگی و در شرایطی که سالن های نمایشی اندک رمقی پیدا کرده بودند و بعضی گروه های تئاتری از استقبال تماشاگران نمایش هایشان دلگرم شده بودند، ورود موج پنجم کرونا و گسترش گونه دلتای آن، برای چندمین بار سالن های تئاتر را به تعطیلی کشاند.
از روزهای پایانی هفته گذشته با بیان قرمز شدن وضعیت تهران از نظر شیوع کرونا، سالن های تئاتر و گروه های نمایشی پیش بینی می کردند که تعطیلی دیگری فرا می رسد برای اینکه طبق بخش نامه ای که قبل تر از طرف ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام شده بود، فعالیت مشاغل گروه دو که تئاتر هم از شروع سال جاری در آن قرار گرفت، به هنگام وضعیت قرمز بصورت خودکار تعطیل خواهد شد.
به همین دلیل روابط عمومی سالن های دولتی همچون مجموعه تئاتر شهر و تالار هنر طی اطلاعیه ای خبر دادند که اجرای نمایش هایشان تا اطلاع ثانوی تعطیل می باشد. البته در این میان مجید رجبی معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان ایران از عملکرد مرکز هنرهای نمایشی دراین زمینه انتقاد داشت و گله مند بود که چرا این تعطیلی بصورت رسمی به مجموعه های نمایشی ابلاغ نشده و فقط به سایت های فروش بلیت اعلام شده است.
اما در آخرین ساعات روز چهارشنبه ۱۶ تیر ماه برخی از تماشاخانه های خصوصی در صفحات رسمی شان اعلام نمودند که کارهای خودرا از روز یکشنبه ۲۰ تیر ماه ادامه خواهند داد و این در حالیست که مجموعه های دولتی همچنان تعطیل هستند.
در وضعیتی که هر روز اخبار گوناگونی درباره افزایش مبتلاشدن به گونه دلتای کرونا می شنویم، طبیعتا نمی توان به سادگی درباره فعالیت سالن های تئاتری حکم قطعی داد اما از طرف دیگر در دوران سخت اقتصادی که خیلی از فعالان تئاتر، امکان اشتغال و کسب درآمد نداشته اند و کمرشان در زیر فشارهای نفس گیر اقتصادی خم شده، نمی توان مانع فعالیت آنان شد. بنا بر این است که مجموعه های خصوصی که بیشتر آنها ساختمان های استیجاری در اختیار دارند، دیگر توان ادامه تعطیلی را نداشتند و اعلام بازگشایی کردند.
با این وجود کدام انسان خردمندی است که در وضعیت دشوار فعلی که هر آن بیم مبتلاشدن به این ویروس نفرت انگیز وجود دارد، حاضر باشد از جان و سلامتی خود بگذرد و خطر کند؟ بارها در گفتگوهای رسمی و غیررسمی شنیده ایم که فعالان تئاتر عنوان کرده اند اگر راه دیگری برای کسب درآمد و البته فرار از بطالت بیکاری داشتند، حاضر نمی شدند این چنین خودرا به خطر بیندازند. البته در این بین تعدادی از آنان هم گله مند بودند و هستند که وقتی فعالیت دیگر اصناف مانند مراکز خرید، کافه ها و رستوران ها بلامانع است، چرا همیشه تئاتر، نخستین جایی است که باید به تعطیلی تن بدهد. به ویژه با در نظر گرفتن این نکته که پروتکلهای بهداشتی در تئاتر بارها بیش از مکان هایی مانند کافه و رستوران رعایت می شود.
نمایش «هار»

1400/04/18
14:12:25
5.0 / 5
1288
تگهای خبر: سایت , سلامتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
بازی اندروید