بازی اندروید
مروری بر اقدامات تامین اجتماعی برای حفظ كرامت شركای اجتماعی

امكان بازنشستگی همسران و فرزندان شهدا

امكان بازنشستگی همسران و فرزندان شهدا

به گزارش بازی اندروید سازمان تأمین اجتماعی بعنوان یکی از بزرگترین نهادهای عمومی غیر دولتی کشور نقش به سزایی در تأمین امنیت اجتماعی جامعه بیمه شده ایفا کرده و همواره حامی جامعه بزرگ بیمه شده از راه عرضه خدمات بیمه ای و درمانی بوده است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، سازمان تأمین اجتماعی بیشتر از نیمی از جمعیت و سهم بزرگی از شاغلین کشور را زیر پوشش داشته و نخستین خریدار خدمات درمانی و دومین عرضه کننده آن است. تأمین اجتماعی چه در معنای عام آن یعنی نظامی شامل قلمروهای امداد اجتماعی، حمایت اجتماعی و بیمه اجتماعی و چه در معنای خاص آن یعنی سازمان تأمین اجتماعی نقش به سزایی در تحقق امنیت، عدالت و رفاه دارد.
یکی از عمده ترین جهات مطرح شده در زمینه حقوق و کرامت انسان، توجه به جنبه مادی زندگی و رفاه اوست. اصل دوم قانون اساسی، دولت اسلامی را موظف به «پی ریزی اقتصادی صحیح و عادلانه برضوابط اسلامی جهت ایجاد رفاه، رفع فقر وبرطرف ساختن هر نوع محرومیت در زمینه های تغذیه، مسکن، کار، بهداشت و تعمیم بیمه» کرده است.
اسقرار یک نظام کارآمد تأمین اجتماعی که از ساختار توسعه ای برخوردار باشد، ضرورتی ملی است. سازمان تأمین اجتماعی مهم ترین بخش در این ساختار و نظام به حساب می آید و بعنوان بخش محوری نظام بیمه های اجتماعی، از ارکان مهم کشور به حساب می آید و توجه ویژه در جهت کارآمدی آن عزمی همگانی را می طلبد و تردیدی نیست که ارتقای فرهنگ بیمه و تأمین اجتماعی بعنوان یکی از ابزارهای اصلی رشد و تعالی جامعه و باور به نقش اثرگذار آن رشد اقتصادی و برقراری عدالت اجتماعی است.
نامگذاری هفته ای به نام "تامین اجتماعی" (۱۹ تا ۲۵ تیر ماه)، ناشی از اهمیت کارکرد نظام تأمین اجتماعی در عمق بخشیدن هرچه بیشتر به امنیت اجتماعی و اقتصادی جامعه و یادآوری رسالت عظیم سازمانی است که بالغ بر ۴۵ میلیون نفر از جامعه مولد و شاغل کشور، شاغلان روز گذشته، مستمری بگیران امروز و خانواده تحت تکفل آنان را زیر پوشش قرار داده و یکی از مهم ترین مأموریت هایش دایر بر توزیع عادلانه و کارآمد منابع است.
همزمان با فرارسیدن هفته تأمین اجتماعی، در این گزارش مروری بر بعضی از مهم ترین اقدامات و دستاوردهای معاونت بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی با محوریت حفظ کرامت شرکای اجتماعی، پشتیبانی از توسعه کارآفرینی و همینطور تجمیع، تنقیح، روانسازی و تلخیص ضوابط، بخشنامه ها و دستورالعمل ها خواهیم داشت.
این سازمان در جهت حفظ کرامت شرکای اجتماعی، نسبت به انجام "متناسب سازی پرداخت مستمری ها" با هدف افزایش سطح معیشت مستمری بگیران و همسان سازی حقوق آنان با بازنشستگان کشوری بر مبنای قانون برنامه ششم توسعه پنج ساله و مطالبه هزینه های مترتب بر آن در رویارویی با افزایش تورم اقتصاد کشور و همینطور پشتیبانی از بیکاران و توانمند سازی و صیانت از گروه هدف در طول دوره بیکاری اقدام نموده است.
سایر اقدامات این محور در جهت حفظ کرامت شرکای اجتماعی به این شرح است:
- ابلاغ افزایش مدت مرخصی زایمان بیمه شدگان مشمول از شش ماه به ۹ ماه
- برقراری مستمری بازماندگان ناشی از فوت بیمه شدگان به علت بیماری کرونا جهت۳۸۱۳ نفر و به میزان بار مالی ۹۱ میلیاردریال از اسفند ۹۸ تا فروردین ۱۴۰۰
- فراهم کردن امکان بازنشستگی همسران و فرزندان معظم شهدا در جهت مفاد بند خ ماده ۸۷ قانون برنامه ششم توسعه و صدور بخشنامه ۷۷
- افزایش تعرفه های اروتز و پروتز (افزایش ۱۰ برابری تعرفه یک دست دندان کامل، هشت برابر شدن تعرفه عینک طبی و افزایش تعرفه سایر اقلام به صورت متوسط به میزان ۱۰ برابر)
- اضافه شدن اقلامی نظیر تشک مواج، کپسول اکسیژن، پروتز کره چشم، لنز داخل چشم و جدول وسایل کمک پزشکی
- صدور ۱، ۲۳۷، ۷۶۸ سند تعهد کوتاه مدت تا آخر سال ۱۳۹۹ و پرداخت ۱۹۳۹۰ میلیاردریال به بیمه شدگان و مستمری بگیران

کمک به ایجاد اشتغال پایدار و پشتیبانی از توسعه کارآفرینی
کمک به ایجاد اشتغال پایدار و پشتیبانی از توسعه کارآفرینی را میتوان از دیگر اقدامات مهم معاونت بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی دریک سال قبل برشمرد. این سازمان بعنوان یکی از بازیگران چرخه اقتصاد کشور نقش مثبتی در توسعه اشتغال پایدار داشته، به صورتی که با بهبود گردش این چرخه، موجبات تعمیق پایداری منابع مالی سازمان را ترسیم می کند.
در همین راستا و به منظور پیاده سازی سیاست های کلان نظام و با هدف پشتیبانی از پیشرانان حوزه تولید و در ادامه اقدامات سال قبل برنامه ها و طرح های عملیاتی را دنبال می کند که از مهم ترین این اقدامات میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
- اجرای طرح مشوق بیمه ای سهم کارفرما جهت اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی(ماده ۷۱ برنامه ششم)
- اجرای طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی با هدف پشتیبانی از مهارت آموزان و کمک به توسعه کارفرما

تنقیح بخشنامه ها و دستورالعمل ها
تجمیع، تنقیح، روانسازی و تلخیص ضوابط، بخشنامه ها و دستورالعمل ها (با هدف حذف فرایند زائد و شفاف سازی اطلاعات و پاسخگویی) از دیگر اقدامات مهم معاونت بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی است. یکی از مولفه های شعار سالجاری در فرمایشات مقام معظم رهبری طرح مبحث مانع زدایی و زدودن موانع اشتغال است.
در همین راستا و به منظور کاهش فرایندهای دست وپاگیر و هم سردرگمی در نحوه اجرا و رعایت قوانین این معاونت مساعی خویش را بر آن قرار داده است. با باز مهندسی فرآیندها و مهندسی مجدد نسبت به حذف فرآیندهای زائد، گامی بزرگ در بهینه کردن اقدامات انجام دهد بنابراین محور تلخیص بخشنامه ها در حوزه های متعدد همواره در دستور کار این معاونت و ادارات کل تخصصی این معاونت بوده که از اهم نتایج این دستاوردها میتوان موارد زیر را نام برد:
- صدور بخشنامه تنقیح و تلخیص بخشنامه ۱۱ جدید درآمد و ملحقات آن
- تنقیح، تجمیع و تلخیص بخشنامه رانندگان حمل و نقل عمومی بار و مسافر
- تنقیح، تجمیع و تلخیص بخشنامه مقاطعه کاران
- تنقیح، تجمیع و تلخیص بخشنامه بازرسی کارگاه ها
- تنقیح، تجمیع و تلخیص محاسبه حق بیمه کارگران ساختمانی
- تنقیح، تجمیع و تلخیص بخشنامه بازرسی از دفاتر قانونی
- تنظیم بخشنامه احاله بازرسی دفاتر قانونی
- تهیه و تدوین شیوه نامه همپوشانی بیمه درمان
- تهیه و تدوین شیوه نامه همپوشانی بیمه درمان فی درخلال سازمان های بیمه گر پایه
- تنقیح و تلخیص آئین نامه اجرایی هیئت های تشخیص مطالبات با حضور فعال نمایندگان قوه قضائیه مجامع کارفرمایی و کارگری بخشی از این اقدامات است.
منبع:

1400/04/24
11:53:04
5.0 / 5
1144
تگهای خبر: اطلاعات , بازی , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بازی اندروید