بازی اندروید
محققان كشور تأكید كردند

بی حوصلگی، چراغ سبز اعتیاد برای نوجوانان

بی حوصلگی، چراغ سبز اعتیاد برای نوجوانان

به گزارش بازی اندروید در تحقیق جدیدی که توسط محققان کشورمان انجام شده است، نشان داده شده که افتادن نوجوانان در چاله بی حوصلگی، امکان دارد شرایط را برای افتادن آنان در چاه اعتیاد فراهم آورد.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، بررسی های ملی و بین المللی نشان می دهند که افزایش سطح اعتیادپذیری نوجوانان و شیوع اعتیاد در میان آنها بسیار نگران کننده است، چونکه اغلب نوجوانانی که مصرف مواد را در سالهای اولیه نوجوانی آغاز می کنند، به مصرف این مواد در سالهای بعد هم ادامه می دهند و میزان مصرف مواد و مشکلات در رابطه با آن هم مرتباً افزایش می یابد. استرس های این دوران خطراتی مانند سیگار کشیدن و مصرف مواد را می افزایند، چونکه مواد برای آنها معنایی از ایجاد مسئولیت مشترک با گروه مرجع خاص و طغیان در مقابل اقتدار والدین یا ایجاد هویت فردی را فراهم می آورد.
بر مبنای دیدگاه های متخصصان، سنین نوجوانی به علت قرار دادن فرد در موقعیت های اجتماعی متنوع تر می تواند بیشتر مستعد ارتکاب رفتارهای پرخطر از قبیل مصرف مواد و آمادگی اعتیاد باشد. البته حدود نیمی از خطر مبتلا شدن به اعتیاد به مسائل ژنتیکی ربط داده می شود، بگونه ای که ژن ها بر میزان پاداشی که فرد به واسطه مصرف مواد کسب می کند، تأثیرگذار هستند. این مورد می تواند نشانگر آن باشد که چرا برخی افراد تنها بعد از چند بار مصرف، به مواد وابسته می شوند، درحالی که برخی دیگر این گونه نیستند. مطالعات انجام شده در حوزه آمادگی اعتیاد در نوجوانان عنوان می کنند که هم اکنون در این قشر، دیدگاه منفی قوی نسبت به مواد مخدر وجود ندارد و از بار ارزشی منفی آن کاسته شده است و بنابراین خیلی از نوجوانان مستعد افتادن در دام اعتیاد هستند.
این موضوع، با عنایت به اهمیت بالایی که دارد، نظر محققی از دانشگاه لرستان را به خود جلب کرده تا در مورد آن پژوهشی را انجام دهد. در این پژوهش، رابطه بین بروز حالت بی حوصلگی در نوجوانان با آمادگی آنها به اعتیاد به شکل علمی مورد ارزیابی واقع شده است.
در این پژوهش که روی نزدیک به 400 نفر از دانش آموزان نوجوان پسر منطقه 14 شهر تهران با سن 16 تا 18 انجام شده است، محقق از مقیاس استاندارد سنجش بی حوصلگی، استعداد اعتیاد و بهزیستی معنوی بهره برده و سپس داده های حاصله را با استفاده از روش های آماری به کمک کامپیوتر، تجزیه وتحلیل کرده است.
نتایج بررسی های انجام شده در این تحقیق نشان داد که بین میزان بی حوصلگی و آمادگی به اعتیاد در نوجوانان رابطه مثبت و قابل توجهی وجود دارد. این بدان معنا است که هرچه بروز بی حوصلگی در نوجوانان پسر بیشتر باشد، امکان گرایش آنها به سمت مواد مخدر بیشتر است.
در این رابطه، سلمان زارعی، پژوهشگر گروه روان شناسی دانشگاه لرستان می گوید: «نوجوانانی که سطح بی حوصلگی بالایی دارند، در تجربه لذت از فعالیتهای روزانه و اوقات فراغت خود گرفتار مشکل می شوند و به دنبال رفتارها و فعالیتهایی می گردند که خیلی سریع برای آنان پاسخ لذت را فراهم آورد و منجر به کاهش احساس بی حوصلگی در آنها شود».
به قول این محقق، «پژوهشگران در مقایسه رفتارهایی از قبیل قماربازی، بازی های اینترنتی و مصرف مواد در نوجوانان، معتقدند مصرف مواد برای آنان احساسی را فراهم می آورد که با تجارب معمول در زندگی روزانه آنان متفاوت تر است. ازاین رو میتوان استنباط کرد که هرچه سطح بی حوصلگی نوجوانان بالا باشد، احتمال گرایش آنها به مصرف مواد و اعتیاد بیشتر خواهد بود».
بر مبنای یافته های این تحقیق، احساس بی حوصلگی به مرور زمان سبب می شود که خودکنترلی نوجوانان کاهش پیدا کند و آنان در رویارویی با استرس های ناشی از مدرسه و سایر حوزه های زندگی، به علت ناتوانی در تعدیل احساسات و شناخت های خود، به برخی رفتارهای تکانشی به منظور مقابله با بی حوصلگی دست بزنند. یکی از این رفتارها جستجوی لذت فوری در زمان حال به جای پاداش های بزرگ تر در آینده است.
ازاین رو به نظر می آید که نوجوانان با سطح بی حوصلگی بالا هنگام تجربه استرس شدید و به منظور تعدیل بی حوصلگی و رهایی از ملالت و یکنواختی ناشی از این احساس به سمت لذت های روانی مانند مصرف مواد گرایش داشته باشند.
زارعی معتقد است: «بااین حال میتوان از راه تقویت بهزیستی و باورهای معنوی، به نوجوانان کمک کرد که بی حوصلگی روان شناختی خویش را مدیریت کنند و به احتمال کمتری به اعتیاد گرایش داشته باشند. باورها و بهزیستی معنوی مهارت و منبعی است که متخصصین می توانند از راه آموزش و مداخلات مشاوره ای آنرا ارتقاء دهند».
این یافته ها را فصل نامه «اعتیادپژوهی» وابسته به دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری منتشر نموده است.
منبع:

1400/04/25
21:16:06
5.0 / 5
1256
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
بازی اندروید