بازی اندروید

كاهش ازدواج تهرانی ها در سال 99

كاهش ازدواج تهرانی ها در سال 99

به گزارش بازی اندروید مدیرکل برنامه ریزی و توسعه جوانان وزارت ورزش و جوانان، ضمن اشاره به افزایش چهار درصدی ازدواج در کشور طی سال ۹۹ اظهار داشت: باوجود افزایش ازدواج در کشور اما استان هایی هم هستند که طی سال ۹۹ با کاهش ازدواج و یا رشد منفی ازدواج مواجه بودند که همچون این استان ها تهران با کاهش نیم درصدی و کردستان با کاهش ۱.۳ درصدی بوده که نیازمند صدمه شناسی جدی توسط دانشگاهیان است.به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، اعظم کریمی در وبینار "ازدواج بالغانه، تحکیم خانواده و تعالی جامعه" که به همت جهاد دانشگاهی واحد الزهرا برگزار شد، اظهار نمود: آمار ازدواج در سال ۹۸ نسبت به سال قبل آن چهار درصد کاهش و سال ۹۷ نسبت به سال قبل خود ۹ درصد کاهش داشته است اما در سال ۹۹ برای نخستین بار پس سال ها شاهد افزایش حدود ۴.۵ درصدی آمار ازدواج بودیم که خیلی از کارشناسان قائل بر این هستند که حذف تشریفات و مراسم نوظهور همچون علل افزایش ازدواج طی سال ۹۹ بوده است.

کریمی این مراسم های حذف شده را مراسم هایی دانست که حذف آنها هیچ اثری در راه زندگی دو نفر ندارد و افزود: وقتی به شاکله آیین اقوام در بحث ازدواج نگاه می نماییم، شاهد کمک دسته جمعی اقوام یک منطقه برای ازدواج جوانان هستیم که این مورد حالا به بحران و مشکل بزرگ و نگرانی عمده برای خانواده ها بدل شده است. امیدواریم با فرهنگسازی های انجام شده این ارقام رشد ازدواج ادامه داشته باشد.خراسان جنوبی دارای بیشترین آمار ازدواج در سال 99مدیر کل برنامه ریزی و توسعه جوانان وزارت ورزش و جوانان به بیان آمار افزایش ازدواج به تفکیک استانهای کشور در سال ۹۹ پرداخت و اظهار داشت: طی سال ۹۹ استان خراسان جنوبی بیشترین میزان ازدواج نسبت سال قبل خویش را داشت و در حدود ۱۷.۲ درصد آمار ازدواج در این استان افزایش داشته است. همینطور استانهای یزد، کرمان، هرمزگان و بوشهر هم شاهد افزایش ۱۰ درصدی ازدواج طی سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ بودند.

کریمی معتقد است: در گذشته اصرار والدین بر سر و سامان دادن فرزندان خود بعنوان یک اولویت شناخته می شد، به صورتی که در فرهنگ عامه ما ممکن بود خانواده از تفریحات خود بگذرد و هزینه آنرا به بحث ازدواج فرزند اختصاص دهد در حالیکه امروزه ازدواج سریع فرزندان برای خانواده ها اولویت ندارد و گاها ازدواج فرزندان را به بعد از سربازی و تکمیل تحصیلات در عالی ترین سطوح و... موکول می کنند و این یک نمونه ملموس از تغییرات اجتماعی سبک زندگی خانواده های ایرانی است.

وی اظهار داشت: در فرهنگ عامه ما دیگر تجرد عیب محسوب نشده و در حوزه عرضه تسهیلات خیلی تفاوتی بین فرد متاهل و مجرد قائل نیستیم و خیلی از ارزش ها در خانواده ها تغییر کرده است. امروزه خانواده ها شروطی برای ازدواج جوانان دارند که خودشان ازدواجشان را این گونه آغاز نکرده اند و این مسئله در آمار ازدواج اثر گذاشته است.

مدیرکل برنامه ریزی و توسعه جوانان وزارت ورزش و جوانان، با اشاره به اینکه نگران تشکیل خانواده ایرانی هستیم، این را هم اظهار داشت که به تناسب افزایش سن ازدواج بحران جمعیت را در پیش خواهیم داشت. شاید بزرگترین تغییر کرونا در بحث فرهنگ سازی به حذف مراسمات باز می گردد اما مسئله ای که ما را بعنوان دستگاهی که حفظ هرم سنی جمعیت برایش مهم می باشد، نگران کرده، بحث فرزندآوری است. خیلی از خانواده ها بر مبنای بسیاری از باورهای نادرست این مسئله را به تعویق انداخته و این نگرانی وجود دارد که کرونا بر تعداد موالید بعد از ازدواج هم اثر گذاشته باشد.

کریمی ضمن اشاره به سیاست های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب در مورد ازدواج و خانواده، اضافه کرد: نهادها عملا در هماهنگی بین دستگاهی آن طور که باید به وظایف خود عمل نکردند. بحث جمعیت و تشکیل خانواده و باید در اولویت دستگاههای فرهنگی قرار گیرد. در وزارت ورزش و جوانان تمرکز ما بر تغییر دیدگاه جوانان و مهارت آموزی به جوانان بوده است. تلاش کردیم متناسب با نیاز روز جوانان سرفصل هایی را استخراج و آموزشهای رایگانی عرضه دهیم.

وی در انتها ضمن اشاره به لایحه تسهیل ازدواج جوانان، تصریح کرد: حالا پیش نویس آئین نامه صندوق اندوخته جوانان تهیه شده است. امیدواریم با تصویب این قانون بعد از تشکیل صندوق اندوخته جوانان، دستگاه ها اقدامات موثر را انجام دهند. انتظار داریم هم افزایی و تقسیم کار بین دستگاه ها صورت گیرد. فرهنگ سازی همچنان راهکار موثر برای افزایش ازدواج است که در کنار آن عرضه تسهیلات تشویقی و حمایت می تواند موثر واقع شود.


منبع:

1400/04/28
19:37:57
5.0 / 5
1195
تگهای خبر: آموزش , بازی , جوانان , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بازی اندروید