بازی اندروید

از عمده علت ایجاد معلولیت های ذهنی تا برقراری حقوق برای آنها

از عمده علت ایجاد معلولیت های ذهنی تا برقراری حقوق برای آنها

به گزارش بازی اندروید معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران با اعلان اینکه 30 درصد معلولان استان تهران را معلولان ذهنی می سازند، اظهار داشت: بیشترین علت معلولیتهای ذهنی، مادرزادی است.


سیداحمد خادم در گفت و گو با ایسنا، درخصوص وضعیت معلولان ذهنی تحت پوشش استان تهران، با اعلان اینکه ۴۵ هزار و ۱۶۵ معلول ذهنی در بهزیستی استان پرونده دارند، بیان کرد: از این تعداد ۲۷ هزار و ۳۶۹ نفر مرد و ۱۷ هزار و ۷۹۶ نفر زن هستند.
وی اظهار نمود: در مجموع ۳۰ درصد معلولان استان تهران را معلولان ذهنی می سازند، این درحالیست که در بهزیستی کل کشور ۲۶ درصد معلولان را معلولان ذهنی هستند.
معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران با اعلان اینکه بیشترین علت معلولیتهای ذهنی، مادرزادی است، اظهار داشت: ۳۰ هزار و ۷۵۸ نفر از معلولان ذهنی، مادرزادی گرفتار این معلولیت شده اند. تصادف، بیماری و... نیز از دلیلهای دیگر دلیلهای معلولیتهای ذهنی است که حدود ۱۴ هزار نفر به این دلیلهای گرفتار معلولیت شده اند.
خادم با اشاره به این که معلولان ذهنی محدودیتهایی دارند و بنا بر این نیازمند آموزشهای ویژه ای هستند، اظهار داشت: معلولان ذهنی تا زمانی که به سن مدرسه برسند در صورت داشتن شرایط آموزش می توانند از مراکز آموزشی و توانبخشی ذهنی زیر ۱۴ سال سازمان خدمت دریافت نمایند. این مددجویان در صورتیکه بتوانند تا زمان مدرسه آموزشهای لازم را از این مراکز دریافت نمایند، با موفقیت ترخیص می شوند و به مدارس استثنایی می روند و در آنجا دوره های آموزشی خودرا می گذرانند و در صورت دارا بودن شرایط، پس از آن می توانند از مراکز حرفه آموزی خدمت بگیرند. همین طور افرادی که نتوانسته اند پیش از ۱۴ سالگی به مدرسه بروند در مراکز خدمات پیش حرفه ای دریافت می کنند.
به گفته ی ایشان، در استان تهران ۳۳ مرکز حرفه آموزی و پیش حرفه ای وجود دارد که ۱۵ مرکز ویژه مردان و ۱۸ مرکز ویژه زنان است که در مجموع ۱۲۷۱ نفر از این مراکز خدمات آموزشی دریافت میکنند.
معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران تصریح کرد: در استان تهران ۲۴ مرکز آموزشی ذهنی زیر ۱۴ سال نیز وجود دارد که به ۹۳۵ نفر خدمت ارائه می کنند.
وی درباب اشتغال معلولان ذهنی، با اعلان اینکه تعدادی از این معلولان به کارگاه های تولیدی حمایتی معرفی می گردند اظهار داشت: در استان هفت مرکز تولیدی حمایتی وجود دارد که ۴ مرکز ویژه مردان و سه مرکز ویژه زنان است و مجموعا ۲۸۴ نفر از این مراکز استفاده میکنند.
وی افزود: معلولان ذهنی در این مراکز که فعالیت اصلی آنان تولیدات قابل عرضه به بازار است می توانند حضور یافته و با انجام فعالیتهایی در امتداد تولید، ۲۰ درصد از یارانه مراکز که از طرف سازمان پرداخت می شود، بعنوان دستمزد به این معلولان تعلق می گیرد. اما اگر از میان این افراد، توانایی فردی بسیار بالا باشد که بتواند در محیط عادی کار کند، این افراد با کمک تیم توانبخشی حرفه ای از حیطه کارگاه تولیدی حمایتی خارج می شوند و در محیط خارج از مرکز بعنوان کارگر ساده حقوق و مزایا دریافت می کنند. البته تعداد این افراد خیلی کم است.
وی با اعلان اینکه بطور کلی تعداد کمی از معلولان ذهنی حقوق دریافت می کنند، اظهار نمود: از میان معلولان ذهنی تحت پوشش بهزیستی استان تهران، ۳۳ هزار و ۴۸۶ مددجو فاقد درآمد هستند و هیچ درآمدی دریافت نمی کنند. ۱۸۷ نفر حقوق بازنشستگی و ۱۳۸ نفر حقوق دولتی دریافت می کنند. همین طور ۹۹۸ نفر درآمد شخصی دارند.
خادم در ادامه درباب معلولانی که خانواده توانایی نگهداری از آنها را ندارد نیز اظهار داشت: مراکزی برای معلولان ذهنی شدید و خیلی شدیدی که علاوه بر معلولیتهای ذهنی، دارای معلولیتهای دیگری هستند و به صورتی خانواده نمی تواند از آنها نگهداری کند وجود دارد که در این راستا ۸ مرکز برای نگهداری افراد زیر ۱۴ سال وجود دارد که ۵۰۷ نفر از این مراکز خدمت می گیرند. همین طور در مراکز نگهداری بالای ۱۴ سال، ۱۶ مرکز دخترانه و ۱۶ مرکز پسرانه وجود دارد که در مجموع حدود ۳۱۴۱ مددجو در این مراکز نگهداری می شوند.
وی تصریح کرد: همچنین، تعداد ۱۱ خانه با ظرفیت ۱۱۰ نفر، ۶ خانه پسران به ۶۰ نفر و ۵ خانه دختران به۵۰ نفر، جهت ارائه خدمات توانبخشی و مراقبتی به طور شبانه روزی به معلولین ذهنی خفیف که فاقد سرپرست یا مجهول الهویه، در استان تهران فعال می باشند.
وی با اشاره به سایر خدمات بهزیستی که به معلولان ذهنی ارائه می شود تصریح کرد: بهزیستی به این معلولان ذهنی نیز با ارائه اسناد و مدارک معتبر خدمات مناسب سازی منازل و لوازم کمک توانبخشی ارائه می کند. در حوزه طرح ترافیک نیز اگر فرد گرفتار معلولیت ذهنی شدید و خیلی شدید باشد هزینه ایاب و ذهاب درمان و روز برگ طرح ترافیک به آنها تعلق می گیرد.
خادم در ادامه درباب مستمری این افراد نیز اظهار نمود: حدود ۳۱ هزار نفر از معلولان ذهنی از بهزیستی مستمری دریافت می کنند. البته ممکنست فرد فقط گرفتار معلولیت ذهنی نباشد و علاوه بر معلولیت ذهنی، معلولیت جسمی هم داشته باشد.
منبع:

1400/05/03
12:26:21
5.0 / 5
1038
تگهای خبر: آموزش , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
بازی اندروید