بازی اندروید

برای 80 سالگی مسعود كیمیایی

برای 80 سالگی مسعود كیمیایی

به گزارش بازی اندروید مسعود کیمیایی فردا ۷ مرداد ماه، ۸۰ ساله می شود.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، از مرداد ماه سال ۱۳۹۸ که در موزه سینما جمع شدیم تا نسخه بازسازی شده «دندان مار» مسعود کیمیایی را ببینیم و جشن تولدی برای این کارگردان قدیمی بگیریم، دو سال می گذرد و حالا ما در شرایطی که آمار کرونا بالاست و گردهمایی کمتر برگزار می شود، در فضای مجازی، سالروز تولد ۸۰ سالگی مسعود کیمیایی را گرامی می داریم.
مسعود کیمیایی آن طور که خودش می گوید: همواره تلاش کرده «نقش روزگار خویش را بسازد».
او می گوید: نویسنده نیستم، اما می نویسم و شاعر نیستم، اما شعر می نویسم. غیر از این هم نمی توانم باشم. «جسدهای شیشه ای» را نمی توانم داشته باشم و ننویسم.

فریدون جیرانی کارگردان و محقق در جایی اظهار داشته بود: "سینمای کیمیایی کار بزرگی می کند که در جریان چپ بسیار مهم می باشد و در آن تاریخ اهمیت دارد. سینمای فیلم فارسی یک سینمای راستگراست. آقای کیمیایی کسی است که ضد قهرمان را وارد سینما می کند. وقتی اخلاق و قانون ابزار ظلم شود، ضد قهرمان می شود. در این زمان فیلم هایی نداریم که قهرمانی معترض باشد. در چپ قهرمان وجود ندارد و فیلمسازهای معترض آمریکایی قهرمان فردی را به وجود می آورند. کیمیایی قهرمان معترض را وارد سینما می کند. کیمیایی فیلم «گوزنها» را در سال ۵۳ ساخت. سالی که ساواک در تابستانش از خیابان ری تا میدان مولوی خانه گردی کرد. از ساعت ۹ شب اینکار را شروع کرد تا چریکها را دستگیر کند. نکته جالب اینجاست که هرچه از آن تاریخ جلو می رویم کارهای او ماندگارتر و مهمتر می شود."
کیمیایی که با ساخت «بیگانه بیا» وارد عرصه فیلم سازی شد، با ساخت «قیصر» روندی از فیلم سازی را در پیش گرفت که جرقه های امیدوارکننده ای را برای آینده اش رقم زد. او پس از ساخت «قیصر» در سال ۱۳۴۸، هر یک یا دو سال، یک فیلم ساخت؛ تا سال ۵۹ که «خط قرمز» را کارگردانی کرد که البته این فیلم هیچ وقت به نمایش درنیامد و تا شش سال بعد فیلمی نساخت.
او سرانجام در سال ۱۳۶۵ «تیغ و ابریشم» را ساخت. پس از ساخت این فیلم هم روند فیلم سازی اش را همانند گذشته هر یک یا دو سال با یک فیلم ادامه داد، تا سال ۱۳۷۸ که «اعتراض» را ساخت و پس از آن تا پنج سال فیلمی نساخت.
سرانجام در سال ۱۳۸۳ «سربازهای جمعه» و دو سال بعد فیلم «حکم» و یک سال پس از نمایش این فیلم، «رئیس» را ساخت که در سال ۸۶ اکران شد.
مسعود کیمیایی زمانی در جمع دانشجویان اظهار داشته بود: فیلم هایم هیچ وقت مورد حمایت خاصی نبوده اند؛ ازاین رو هدایت هم نشده اند و درعین اینکه هر کدام نماینده ی دوران خودشان هستند، هیچگاه به سمت کهنگی تاریخی نرفته اند.
بعدها هم «محاکمه در خیابان»، «جرم»، «متروپل» «قاتل اهلی» را ساخت و این روزها یکی از آخرین فیلم هایش در شرایط نیمه تعطیل سینماها به نام «خون شد» اکران شده است و از جانب فیلم دیگری هم در مراحل نهایی آماده سازی دارد به نام «خائن کشی».
مسعود کیمیایی دو سال قبل در جشن تولدش اظهار داشته بود: " داریوش مهرجویی ۵، ۴ سال است بیکار است، از ناصر تقوایی باید خبر گرفت و من هم به سختی فیلم می سازم.
تمام این سالهایی که گذراندم به سادگی طی نشدند. فیلمسازی که صدایی داشته باشد و برای گفتن خودش ابایی نداشته باشد زیاد نیست. ما را ترس اذیت می کند. از مردم و سرزمینم که مرا پذیرفته اند تا گوشه ای تلاش کنم و حرف حساب بزنم متشکرم."
او در ادامه صحبت های خود با اشاره به اینکه "از وزارت ارشاد برای تصمیم گیری های دولتی شان خواهشی دارم" اظهار داشته بود: "یک فکری برای این فیلمهایی که میلیاردی می فروشند بکنید. ۴۰ میلیارد یک فیلم می فروشد و دیگری ۲۰ میلیارد می فروشد و ایرادی از آن می گیرند و از اکران حذفش می کنند و می گویند باید ۴۰ میلیارد می فروخت. افرادی مانند داریوش مهرجویی ۵، ۴ سال است بیکار است، از ناصر تقوایی باید خبر گرفت و من هم به سختی فیلم می سازم. آقایی که تا هم اکنون چند فیلمش هم فروش خوبی داشته مقرر است اثر بعدی من را بسازد. خیلی راحت می توانند این آقایان را وادار کنند که با پول کم، فیلم جدی بسازند، استعداد پیدا کنند و اینقدر به فکر تلنبار کردن نباشند و در سال دو فیلم ارزان از نظر هزینه بسازند و نه از نظر استعداد. باید به فکر سینمای جدی باشند و برای آن قانون بگذارند و فقط با حرف زدن این مراتب اعتراض تمام نشود."

و حالا که این سخنان را مرور نماییم، افسوس می خوریم که کرونا تمام مناسبات اکران را تغییر داد و این روزها باید فکری برای ماهیت اصلی سینما بکنیم تا آیین سینما رفتن فراموش نشود چون امثال فیلمهای مسعود کیمیایی را باید در سینما دید و در یک آیین جمعی با قهرمانش همراه شد.
1400/05/06
22:59:36
5.0 / 5
1122
تگهای خبر: فضای مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
بازی اندروید