بازی اندروید

نظر سیدحسن خمینی درباره مستند بانو قدس ایران چه بود؟

نظر سیدحسن خمینی درباره مستند بانو قدس ایران چه بود؟

بازی اندروید: یکی از عوامل تولید مستند «بانو قدس ایران» که به زودی به اکران عمومی می رسد، درباره جزییات ساخت این اثر و نظر خانواده امام خمینی ( ره) نسبت به آن توضیحاتی ارائه نمود.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، مستند «بانو قدس ایران» به کارگردانی مصطفی رزاق کریمی درباره همسر امام خمینی (ره) است. فیلم درباره بانویی است که زندگی سیاسی و شخصی اش زیر سایه حضور امام خمینی (ه) قرار نگرفت و او استقلال فردی خودرا حفظ کرد. این فیلم که قبل تر در جشنواره سینما حقیقت رونمایی شده بود، به زودی نمایش داده می شود.
حمیدرضا علیخانی -ناظر کیفی - این پروژه درباره روند تولید این فیلم و این که ماجرای ساخت مستندی درباره همسر امام خمینی (ره) از کجا شروع شد؟ به ایسنا اظهار داشت: فروردین سال 94 قرار بود برای بانو، همایش بزرگداشتی اجرا شود. این فیلم هم قسمتی از آن مراسم بود. «عروج فیلم» پیشنهاد ساخت این فیلم را داده بود و حاج حسن آقای خمینی نظرهایی درباره اینکه فیلم چطور باشد، داشتند. آقای مصطفی رزاق کریمی از بین فیلمسازان مختلف که نامزد کارگردانی این پروژه بودند انتخاب شدند و آن مستند، از قالب یک مستند برای برنامه بزرگداشت خانم ثقفی خارج شد و تبدیل به یک فیلم درباره ایشان شد.
او درباره نگاه فرهنگی و هنری خانواده و میانه سید حسن خمینی با فیلم و سریال بیان کرد: حسن آقا شخصیت ویژه ای دارند. بیت امام خمینی (ره) خانواده ای اهل فرهنگ، مطالعه و دانش هستند. حسن آقا هم این طور هستند. پیش از انتخاب کارگردان «بانو قدس ایران» با کارگردان ها و اهالی سینما جلسه های مختلف داشتیم. حاج حسن آقا درباره آثار روز سینمای جهان صحبت می کردند که برخی از آن فیلم ها را ما ندیده بودیم. نگاه ایشان به ساخت این فیلم، کاملا هنری و سینمایی بود.
وی درباره این که آیا جلسه ای هم با مصطفی رزاق کریمی داشتند؟ اظهار داشت: بله. البته حسن آقا به آقای رزاق کریمی گفتند شما فیلمنامه که آماده شد برای من بیاورید و آنرا تصویری توضیح بدهید. من، آقای رزاق کریمی و بعضی دوستان در آن جلسه حضور داشتیم. جلسه در قم اجرا شد. حسن آقا آنجا واقعا گرفتار هستند، هم تدریس می کنند، هم جلسه های مختلف دارند. اما دو ساعت زمان صرف شد و آقای رزاق کریمی فیلمنامه را برای ایشان روایت کردند. حسن آقا نگاه حمایتی به این پروژه داشتند و توجه ایشان بود که اعضای خانواده را با این فیلم، همراه کرد. در نهایت هم پاییز سال 95 فیلم به اتمام رسید.
علیخانی درباره حساسیت تولید چنین پروژه هایی که نخستین خطا به مفهوم آخرین اشتباه است و ممکنست نه فقط فیلم ناتمام بماند، بلکه دیگر نشود سراغ آن شخصیت رفت، اظهار نمود: ما از ابتدا به این مساله واقف بودیم. آقای اصغریان مدیر عامل موسسه فرهنگی هنری «عروج» می دانستند که واقعا این پروژه، کار سترگ و دشواری است. درباره همسران آیات عظام و روحانیون تصویر وجود ندارد. اگرچه همسر امام خمینی (ره) در وضعیت خاصی زندگی کردند و امام همیشه همراه و مشوق ایشان بود. برای همین کل این پروژه، در نگاه اول یک کار نا ممکن بود. اگر فیلم، از دست می رفت، فقط یک مستند، ناتمام نمانده بود. مستندسازی درباره شخصیت های مهم تاریخ معاصر خصوصاً خانواده روحانیون مشکل می شد. خوشبختانه آقای رزاق کریمی، بهترین گزینه برای ساخت این مستند بود. او خیلی زود، مورد اعتماد قرار گرفت و محرم خانواده شد و نسبت به اینکه فیلم، سلامت و درست باشد حساس بود.
وی با اشاره به نبود تصویری از بانو ثقفی و این که با وجود دشواری های تولید رزاق کریمی هوشمندانه عمل کرده است، اظهار داشت: او بسیار انتخاب درستی بود. «بانو قدس ایران» یک مستند شاعرانه است، در عین حال تصویر درستی از خانم ثقفی ارائه می دهد. جایگاه او را در خانواده بیان می کند و رابطه ایشان با همسر و فرزندانش را نشان میدهد. فیلم بدون اینکه حساسیتی بوجود آورد به یک شخصیت مهم تاریخ معاصر سیاسی و اجتماعی نزدیک می شود، این کار بسیار سختی بوده است.
وی درباره این که واکنش خانواده امام (ر ه) و بطور خاص سید حسن خمینی به فیلم چه بوده است توضیح داد: آنها پیش از اکران در جشنواره، فیلم را دیدند. مثل هر خانواده ای نظرها مثبت و مختلف بود، اما در مجموع راضی بودند. حاج حسن آقا در آن جلسه آقای رزاق کریمی را مورد عنایت قرار دادند و تشکر کردند. همانطور که گفتم نگاه ایشان به سینما و هنر نگاهی عالمانه است وایشان به خوبی مقوله را می شناسند.
علیخانی درباره تاخیر در اکران «بانو قدس ایران» بعد از چند سال از نمایش در جشنواره سینما حقیقت اظهار داشت: شاید قسمت نبود. کارهایی انجام دادیم اما از شرایط راضی نبودیم. سال 98 برای اکران برنامه ریزی داشتیم اما شیوع ویروس کرونا اکران را به تاخیر انداخت. البته من خودم سابقه مستندسازی دارم و از این حوزه دور نیستم. مستندهای سالهای اخیر را هم دیده ام. «بانو قدس ایران» مستندی است که کهنه نمی گردد. یک مستند پرتره خوش ساخت که اطلاعات تاریخی دست اول دارد و تماشاگر را تا اختتام با خودش همراه می کند. این فیلم، پروژه دشواری برای همه ما بود. چیزی شبیه راه رفتن روی لبه تیغ. خوشبختانه، فرجام خوبی پیدا کرد و از آن استقبال شد.
وی در پاسخ به این که خودش کدام فصل از مستند «بانو قدس ایران» را دوست دارد؟ اظهار داشت: من چندین بار فیلم را دیده و هر بار متاثر شده ام. دو شخصیت زن پرصلابت و مقتدر در این فیلم داریم که زندگی جالب و پر فراز و نشیبی دارند. همسر امام خمینی (ره) و همسر حاج آقا مصطفی. هر دو خانم، نمی خواستند همسر یک روحانی شوند ولی هر دو عاشق همسرشان می شوند و روزهای سختی را می گذرانند. «بانو قدس ایران» روایت عاشقانه و پراحساس این دلدادگی ها، هجران ها و سختی هاست. فیلم روحیه روحانیون و زندگی واقعی آنها را به شکلی واقعی به تصویر کشیده است. همانطور که بیشتر منتقدین ایرانی و حتی دبورا یانگ منتقد هالیوود ریپورتر فیلم را تحسین کرده، فکر می کنم «بانو قدس ایران» برای مخاطب خارجی هم جذاب باشد. برای اینکه درباره بانوانی است که کمتر درباره آنها، زندگی و نگاهشان به سیاست و فرهنگ چیزی گفته شده است.


منبع:

1400/05/13
22:50:55
5.0 / 5
1421
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بازی اندروید