بازی اندروید

والدینی که با القاب زشت حرمت نفس نوجوان را می گیرند

والدینی که با القاب زشت حرمت نفس نوجوان را می گیرند

به گزارش بازی اندروید یک روانشناس ضمن اشاره به اثرات منفی مورد خطاب قرار گرفتن نوجوانان توسط والدین با القاب، صفات و برچسب هایی نظیر خنگ، زشت، چاق و بی عرضه، اظهار داشت: چنین القاب زشتی تاثیرات منفی زیادی بر نوجوانان دارند و حرمت نفس نوجوانان را می گیرند. در نهایت این نوجوانان با القابی که تصور کرده اند شاید در موردشان صدق کند وارد جامعه می شوند و در واقع والدین با برچسب زدن به نوجوانان آنها را به سمت همان القاب می کشانند.


شبنم طلوعی در گفتگو با ایسنا، با بیان این که خانواده نخستین کانون یادگیری و رشد فردی است، اظهار نمود: دوران نوجوانی و بلوغ، دوران حساسی از زندگی فرد به حساب می آید و نوجوانان در این دوره گرفتار تعارض های زیادی می شوند چونکه در مرحله هویت یابی قرار دارند. نوجوان در این دوران به تمام موقعیت های اطراف خود حساس شده و این حساسیت را با رفتارهای متفاوتی نشان داده است. علت آن هم به این باز می گردد که چون نوجوان گرفتار بحران شده احتیاج به حمایت دارد و این عدم پشتیبانی از سوی خانواده منجر به حساسیت او شده که به اشتباه به زودرنجی نوجوان تعبیر می شود در حالیکه نوجوان در این ایام بیشتر از پیش توقع احترام دارد.
این روانشناس اعتقاد دارد که گاها القابی نظیر چاق، زشت، بی عرضه و... که والدین در مورد نوجوان خود استفاده می کنند؛ ذهن نوجوان را به شکلی درگیر می کند که او تصور می کند شاید این القاب در مورد او صدق کرده و حقیقت داشته باشند. ازاین رو تلاش خویش را در زوایای مختلف متوقف کرده و ناخود آگاه به سمت آن القاب حرکت می کند.
وی با تکیه بر این که هیچ فرزندی با شنیدن القاب زشت به اهمیت صحبت والدین پی نمی برد و به اصلاح ایرادات خود نمی پردازد، ازاین رو والدین باید دست از برچسب زدن به فرزندان خود بردارند، افزود: یک سری مسائل همچون مورد خطاب قرار دادن و صدا زدن نوجوان با القاب بد منجر به از بین بردن حرمت نفس در نوجوان می شود. همچون دیگر مواردی که حرمت نفس را زیر سوال می برد عدم توجه به نوجوان است. وقتی نوجوان می خواهد با شما صحبت کند، کار و فعالیت خویش را متوقف کرده و به چشمان او نگاه کنید. برای نوجوان گوش شنوا باشید و صحبت های نوجوان را قضاوت نکرده و به او برچسب نزنید.
به قول طلوعی، مذاکره و ارتباط با نوجوان شیوه خاص خویش را می طلبد و صدا زدن او با القاب ناپسند نه تنها شیوه درست برقراری ارتباط با نوجوان بلکه با هیچ فردی نیست.
طلوعی با تکیه بر ضرورت صدا کردن نام نوجوان با آهنگ خوش و برشمردن نقاط مثبت به جای نقاط منفی او توسط والدین، به والدین سفارش کرد: هیچگاه نوجوان را در مقابل جمع با القاب بد خطاب نکنید. حتی در خلوت هم او را با نام خوش خطاب کنید چونکه حرمت نفس چیزی نیست که قدرت تشخیص داشته باشد و به دور از جمع و در خلوت گرفتار خدشه نشود. والدین باید در تمام شرایط به فرزندان خود احترام بگذارند. فراموش نکنید که با برچسب زدن به فرزندتان او را به سمت رسیدن به همان برچسب و لقب می کشانید.
این روانشناس در انتهای سخنان خود خاطرنشان کرد: هیچ خانواده ای با علم به این که انتخاب های آینده نوجوان تحت تأثیر رفتار و گفتار امروز والدین است، دوست ندارد فرزندش را با القاب و صفات نا مناسب خطاب کند. نوجوانان کنونی، پدر و مادران آینده هستند و شیوه تربیتی که والدین بر روی نوجوانان کنونی خود اعمال می کنند در روح و روان آنها رخنه کرده و این گونه همین نوجوانان کنونی خیلی از این شیوه ها را بدون آگاهی بر روی فرزندان آینده خود اعمال خواهند کرد. تمام کسانی که ادعای این را دارند که شیوه تربیتی آنها از والدینشان متفاوت می باشد با کمی برگشت و نگاه به عقب می توانند ردپای شیوه تربیتی والدین خویش را بر روی فرزندانشان ببینند.


منبع:

1400/05/19
00:00:20
5.0 / 5
1096
تگهای خبر: جوانان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
بازی اندروید