بازی اندروید
برای سالروز درگذشت عزت الله انتظامی

خاطره گویی عزت الله انتظامی از گاو تا نقش منفی بانو بعلاوه فیلم

خاطره گویی عزت الله انتظامی از گاو تا نقش منفی بانو بعلاوه فیلم

بازی اندروید: عزت الله انتظامی با خاطره ای از فیلم «گاو» بیان کرد که ˮسکانس آخری که برای این فیلم گرفتیم با کشتن گاو به انتها رسید و پس از آن همه بازیگران به تهران برگشتند اما من ماندم. همه پیگیر بودند که چرا من برنمی گردم به آنها گفتم برای کشتن گاو حالم زیاد خوب نیست، باید مدتی در اینجا بمانم.


موزه سینمای ایران امروز 26 مردادماه همزمان با سالروز درگذشت زنده یاد «عزت الله انتظامی» بخش هایی از گفتگوی تاریخ شفاهی این هنرمند پیشکسوت را که در سال 1387 با زنده یاد زاون قوکاسیان انجام شده است را منتشر نموده که بخش هایی از آنرا در زیر می خوانید.
به گزارش بازی اندروید به نقل از روابط عمومی موزه سینما، عزت الله انتظامی با اعلان اینکه بیش از 50 فیلم سینمایی بازی کرده است، اظهار داشت: ما بازیگرها مدیون خانواده هایمان هستیم. یادم می آید از ابتدا که ازدواج کردم و هنوز فرزند هم نداشتم وارد این کار شدم و تئاتر بازی می کردم. بامداد ها به اداره نمایش می رفتم، تا ساعت هفت شب تمرین تئاتر می کردیم و تا آخر شب اجرا داشتم و همه عمرمان را برای کار هنری که عاشق آن بودیم، گذاشتیم و فعالیت کردیم.
وی با اعلان اینکه بچه سنگلج است، اضافه کرد: شروع کار من با پیش پرده خوانی جلوی تماشاگر بوده است. تماشاگر ایرانی بیشتر کلوزآپ علاقمند است و در تئاتر فاصله بین تماشاگر و بازیگر به نزدیکترین حدممکن می رسد. یکی از کسانی که از بستر تئاتر به سینما آمد و به خوبی درخشید زنده یاد خسرو شکیبایی بود که ترقی زیادی پیدا کرد و به اوج خود در فیلم سینمایی «هامون» رسید. خسرو شکیبایی هم در سینما و هم در تئاتر در همه نقش ها به خوبی درخشید.
انتظامی با بیان خاطره ای از فیلم «گاو» اظهار داشت: سکانس آخری که برای این فیلم گرفتیم با کشتن گاو به انتها رسید و پس از آن همه بازیگران به تهران برگشتند اما من ماندم. همه پیگیر بودند که چرا من برنمی گردم به آنها گفتم برای کشتن گاو حالم زیاد خوب نیست باید مدتی در اینجا بمانم.
وی با اعلان اینکه زبان فارسی، زیبایی خاصی دارد، اظهار داشت: زنده یاد «علی حاتمی» به من می گفت وقتی می گویی قدَرقدرت، قدرت باید به خوبی بیان شود و محکمی آن در بیان مشخص شود. من معتقدم همه کسانی که کار هنری انجام می دهند باید به دانشگاه بروند، برای اینکه اگر عالی ترین استعداد و تجربه را هم داشته باشند، دانشگاه برایشان مانند چراغ می ماند درغیر این صورت کلیشه می شوند.
انتظامی با اعلان اینکه با هر کارگردانی کار نمی کرد، اشاره کرد: یادم می آید سال ها بیکار بودم و منتظر بودم تا داریوش مهرجویی فیلم بسازد برای اینکه برای بازیگر کارگردان و برای کارگردان هم بازیگر بسیار اهمیت دارد. بعنوان مثال، در فیلم «آژانس شیشه ای» اساسا اگر به جز رضا کیانیان و پرویز پرستویی بازیگران دیگری بودند، فیلم به این خوبی درنمی آمد.
وی افزود: چند نقش منفی بازی کردم که بسیارهم مورد استقبال قرار گرفته است و یکی از آنها، نقشم در فیلم «بانو» است که بسیار نقش متفاوتی بود و خودم آن را بسیار دوست داشتم.
انتظامی با اشاره به فیلم «روز فرشته» اشاره کرد: «روز فرشته» ساخته بهروز افخمی بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفت و حتی چند روحانی پس از دیدن فیلم به من گفتند که چقدر در این نقش مُردن را آسان نشان داده بودی و این فیلم در جشنواره کن هم نمایش داده شد.
وی درباره زنده یاد«علی حاتمی» نیز اظهار داشت: حاتمی همیشه برای من احترام خاصی قائل بود. دائم باهم بر سر نقش ها کلنجار می رفتیم اما هروقت می خواستم با او فیلمی را شروع کنم خیلی با احترام می گفت « آقا بفرمایید» و اگر هم نکته ای در مورد نقش لازم بود که من بدانم آهسته نزدیک گوشم می گفت.
انتظامی با اعلان اینکه فیلم «خط قرمز» کیمیایی را دوست دارد، اظهار داشت: مسعود کیمیایی بعنوان یکی از پایه گذاران نو در سینما فعالیت نموده است و هیچ گاه سبک کاری اش را تغییر نداده است که این خود مشخصه مثبتی برای او شمرده می شود، برای اینکه بدین شکل خود کارگردان مخاطب دارد و نه فقط فیلم ها. یادم می آید برای فیلم «خط قرمز» به من گفت در فیلمش حضور داشته باشم و من به او گفتم مسعود در دست من تفتگ قرار نمی گیرد و همیشه قلم قرار داشته و وی در پاسخ به من گفت همیشه لای پر نگهت می دارم.
این بازیگر با اعلان اینکه از برپا کنندگان موزه سینمای ایران بوده است، بیان داشت: موزه سینما را خانه خود می دانم. بنا بر این هم یادگاری ها و اسنادم را در این گنجینه باارزش قرار دادم و وقتی آنها را در موزه سینما می بینم خوشحال می شوم برای اینکه خاطرات کودکی، جوانی و کارهای هنری ام برایم یادآوری می شود.
زنده یاد عزت الله انتظامی در روز افتتاح موزه سینما در باغ فردوس متنی را قرائت کرده بود که به شرح زیر است:
این پیرعرصه هنر سینما و تئاتر که خود پاره ای از تن موزه است شاکر خداوند است که عمری باردیگر داد تا شاهد افتتاح موزه سینمای ایران باشم. دستان همه تلاشگران و عاشقان فرهنگ و هنر را که سالها، ماه ها و روزها کوشیدند تا این جای جایگاه فراهم گردد، می بوسم.
امروز جایی گشوده می شود که صد سال قدمت و زحمت را یکجا گرد هم آورده است. به نسل تازه برومند و بالنده این کشور کهن اما جوان می گویم «با چشم دل به این آثار و یادگاری ها نگاه کنید»
کارگه کوزه گری خیام است انگار
خشت و آیینه است، پیر و جوان ندارد
دادیم نشان زگنج مقصود، تو را
نسل جوان تازه برنای ایران
دادیم نشان زگنج مقصود، تو را
گرما نرسیدیم شاید تو برسی و حتما میرسی
بودیم کسی پاس نمی داشت که هستیم
باشد که نباشیم، بدانند که بودیم


مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

1400/05/26
16:09:09
5.0 / 5
1274
تگهای خبر: بازی , چراغ , دانلود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
بازی اندروید