بازی اندروید

بدلیل کلافگی و خستگی از کرونا بقای خود و عزیزانمان را به خطر نیندازیم

بدلیل کلافگی و خستگی از کرونا بقای خود و عزیزانمان را به خطر نیندازیم

به گزارش بازی اندروید یک جامعه شناس با تاکید بر این که برای حفظ سلامتی و مقابله با کرونا به عاملیت فردی نیاز است، اظهار داشت: در کنار نقد تمام اتفاقاتی که در زمینه سلامت رخ داده و آسیبهای بسیار جدی آن و در کنار پذیرش خستگی افراد و نیازهای موجه آنها، اما بنظر می رسد توجه مردم به دایره وسیع تری از نیازها می تواند امنیت بیشتری برای آنها به همراه داشته باشد تا بتوانند بقای خود و عزیزانشان را در نظر بگیرند.


سمیه فریدونی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه طی حدود یک سال و نیم گذشته مردم با شرایط سختی در کسب وکار، اقتصاد و مسائل اجتماعی و آموزش و... رو به رو بودند پس خستگی مردم در نتیجه این شرایط دشوار و پیچیده موجه است اظهار داشت: زمانی که مردم به شدت خسته هستند ناکارآمدی سیستم حوزه سلامت از این منظر که در شرایطی که این امکان وجود داشت که با پوشش واکسیناسیون گسترده همزمان با کشورهای دیگر، اتفاقات بهتری رخ دهد، اما این اتفاق نیفتاده و بغیر از آن، بیشترین بار جلوگیری از این بیماری هم بر شانه مردم با رعایت پروتکل ها قرار داده می شود، این مساله بر این خستگی اضافه می کند، خصوصاً در شرایطی که مسیرهای ورود واکسن، انتقال پول برای دریافت واکسن، خرید تجهیزات ساخت واکسن و دارو همگی به دلیلهای سیاسی و تحریم ها مبتلا به اختلال می شود و برای مردم چنین ترجمه می شود که در کشور ما حتی حوزه های سلامت هم با سیاست گره می خورد.
وی افزود: این مساله می تواند ناامیدی و کلافگی بیشتری را هم به همراه داشته باشد؛ ناامیدی که سبب می شود پایبندی مردم به رعایت پروتکلهای بهداشتی کمتر شود برای اینکه چشم انداز قابل اعتمادی برای عبور از این ماجرا برای آنها تصویر نشده است.
فریدونی اضافه کرد: تصمیم گیری ها و نگرش های سیاسی، رویکردها و در نهایت فضایی که در زمینه سیاست اتخاذ می شود (چه در درون کشور و چه در بیرون از کشور) علاوه بر این که به موضوع سلامت وارد شده به لحظه لحظه زندگی افراد هم وارد شده و این پس از مدتی کلافه کننده می شود.
این جامعه شناس تصریح کرد: اگر در ابتدا این کلافگی و نیاز مردم را به وضوح بپذیریم، سپس می توانیم فکر نماییم که چگونه می توان با مردم برای جلب همکاری گفتگو کرد؟ آیا واقعا همه اتفاقی که رخ می دهد به رعایت پروتکل ها گره می خورد؟ همه ما می دانیم که پاسخ آن مثبت نیست و مولفه های مختلفی در بروز و ادامه این شرایط موثر هستند، در نتیجه باید روحیه افراد را به خاطر خستگی و کلافگی بپذیریم.
این جامعه شناس اظهار نمود: اما در این شرایط شاید بتوان از این منظر با مردم گفت و گو کرد در موقعیتی که رویکرد های حاکم بر فضای سلامت رویکرد های پاسخگویی نبوده و نتوانسته شیوع بیماری را کنترل کند و پیک های مختلف، آمارهای زیادی از مرگ عزیزانمان را نشان می دهد، بااینکه تمام نقدی که به سیاست ها و افراد در این عرصه داریم، می تواند پذیرفته باشد اما آیا این نقد برای حفظ سلامت خود و عزیزانمان کفایت می کند؟.
این جامعه شناس در ادامه این پرسش را بیان کرد که آیا این نگاه که بگوییم حال که واکسیناسیون اجرا نشده، نرخ مرگ و میر بالا رفته و... و به همه این دلیلهای خستگی را موجه بدانیم و به نیازهای دیگری چون تفریح و ارتباط دقت کنیم، می تواند ضامن بقای ما و عزیزان و فرزندانمان باشد؟.
فریدونی با تاکید بر این که برای حفظ سلامتی و همبستگی اجتماعی در مبارزه با چنین شرایط دشواری به عاملیت فردی نیاز است، اظهار داشت: البته این عاملیت فردی به آموزش نیاز دارد و نمی توان در زمان کوتاهی از مردم بخواهیم عاملیت فردی داشته باشند. در کشورهای پیشرفته عاملیت فردی مفهومی است که در لابه لای کتاب های درسی به دانش آموزان آموزش داده می شود و آنها را در مقابل اجتماع پاسخگو می کند که این اتفاق در کشور ما رخ نداده و امروزه لطمه نبود عاملیت فردی را بیش از همیشه متوجه می شویم.
وی اظهار نمود: نهایتاً در کنار نقد تمام اتفاقاتی که در زمینه سلامت رخ داده که لطمه های بسیار جدی داشته و در کنار پذیرش خستگی افراد و نیازهای موجه آنها، در این شرایط مردم باید دایره وسیع تری از نیازها را ببینند؛ بقای خود و عزیزانشان را در نظر بگیرند، همین طور بقای خود و عزیزانشان را برون سپاری نکرده و رعایت پروتکلهای بهداشتی را بیش از همیشه جدی بگیرند.
منبع:

1400/06/01
09:57:52
5.0 / 5
1205
تگهای خبر: آموزش , سلامتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بازی اندروید