بازی اندروید
یك سینماگر:

کرج را از زیر سایه تهران خارج کنید

کرج را از زیر سایه تهران خارج کنید

بازی اندروید: یک تهیه کننده سینما با اشاره به کمبود سالن های سینما و تئاتر و ظرفیت های گسترده مرکز استان البرز از مدیران شهری کرج درخواست نمود به ارتقای زیرساخت های فرهنگی این شهر توجه نمایند تا یکی از بزرگترین شهرهای کشور از زیر سایه همسایه خود یعنی تهران بیرون رود.


غلامرضا موسوی که بتازگی در پی موضوعی با جزییات بیشتری از ظرفیت های فرهنگی شهر کرج آشنا شده و با جستجوی دقیق تر اطلاعات بیشتری هم درباره آن کسب کرده است، در گفت وگویی با ایسنا بیان کرد: کلانشهر بزرگی مثل کرج که چهارمین شهر بزرگ کشور بعد از تهران، مشهد و اصفهان است با کمبود بسیار وحشتناک امکانات فرهنگی مثل سالن های سینما، تئاتر، موسیقی و کتابخانه روبروست و سالن های موجود حتی برای یک شهر کوچک چند صد هزار نفری هم قابل توجیه نیست.
وی با اشاره به جمعیت حدود دو میلیون نفری کرج اضافه کرد: این شهر یکی از جوان ترین شهرهای کشور است و اداره آن که رشد قابل توجهی هم دارد اهمیت ویژه ای پیدا می کند. طبق آمار رسمی هر سال ۸۰ هزار نفر به جمعیت این شهر افزوده می شود که بخش اعظمی از آن به مهاجرها اختصاص دارد و برای مراکز فرهنگی در چنین شهر هایی باید با دقت و وسواس بیشتری تصمیم گرفته شود. اداره شهر کرج نباید به شکلی باشد که زیر سایه تهران قرار گیرد چون خودش به تنهایی کلانشهر است و چنین شهری از نظر مراکز فرهنگی مثل سالن سینما، تئاتر، کتابخانه و نیز سالن های ورزشی باید بیشتر مورد رسیدگی قرار گیرد که متاسفانه بنظر می رسد شوراهای سابق و شهرداران قبلی این شهر دراین زمینه چندان پیگیر نبودند و مسائل فرهنگی را در آبادانی شهر بطور جدی در نظر نداشتند.
تهیه کننده فیلم های «قرمز» و «قصیده گاو سفید» افزود: تصور می کنم شهری که حتی از شیراز بزرگتر است لااقل تعداد سالن ها و پرده های سینمایی بیشتری باید داشته باشد اما الان در کرج دو سالن سینمایی فعال داریم که کمتر از ۱۰ پرده دارند. سالن تئاتر چندان فعالی هم در آنجا دیده نمی گردد و به همین جهت شهردار و شورای جدید شهر کرج در حوزه توسعه فضاهای فرهنگی باید برنامه داشته باشند که متاسفانه بنظر می رسد این شوراها همچون گذشته برنامه ویژه ندارند. واقعیت این است که با تشویق مردم و دادن امکانات برای تاسیس سالن سینما یا تئاتر، مثل سیستمی که در تهران اجرا می شود می توان مردم و سرمایه گذارها را به ساخت فضای فرهنگی ترغیب کرد و باید در این راستا همراه با مطالبه گری مردم اقدام نمود.
موسوی با اشاره به تراکم جمعیتی بسیار بالا در شهر کرج اظهار داشت: بعنوان کسی که در سینما فعال است، در اتحادیه تهیه کنندگان علاقمند هستیم که وقتی فیلمی تولید می شود جمعیت بیشتری آنرا تماشا کنند یا تئاترهای بیشتری روی صحنه رود اما عجیب است که وقتی با یک مدیری در این شهر درباره کمبود سالن های سینمایی صحبت می کردم عقیده داشتند که این مشکل بخاطر نزدیکی به تهران چندان مهم نیست، این در حالیست که در تهران هم تلاش می شود در نقاط مختلف شهر، مراکز فرهنگی این چنینی ساخته شود تا سفرهای درون شهری کم شود. کرج در ضمن ۵۰ سال ۹۰ برابر رشد داشته اما در زمینه فرهنگی شاید رشد آن به ۱۰ درصد هم نرسد.
منبع:

1400/06/02
10:38:22
5.0 / 5
1279
تگهای خبر: اطلاعات , تولید , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بازی اندروید