بازی اندروید
گفتگوی بازی اندروید با حسین كیانی

شرایط تئاتر اورژانسی است

شرایط تئاتر اورژانسی است

بازی اندروید: حسین کیانی با اعلان اینکه اجرای نمایش «پروین» امسال منتفی است، ابراز امیدواری می کند که مدیران جدید فرهنگی برای ساختن آمده باشند نه تقابل و تنازع.


این نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر در گفتگو با ایسنا از شرایطی اورژانسی تئاتر می گوید که اگر درمان نشود، باید منتظر مرگ این هنر باشیم. او همین طور تاکید دارد که بحث خودی و غیرخودی برای یک دفعه هم که شده، باید تمام شود.
کیانی در شروع با اشاره به حضور مدیران جدید در مناصب فرهنگی می گوید: مهم ترین نکته این است که برای ساختن آمده باشیم نه برای تقابل و تنازع و هر مدیری که چنین نگاهی داشته باشد، راه به جایی نمی برد.
او اضافه می کند: مدیران می آیند و می روند و جامعه هنری است که باقی می ماند و چه خوب است که مدیران خاطره خوشی از خود به یادگار بگذارند.
این نمایشنامه نویس با اشاره به برنامه های پیشنهادی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه می دهد: در برنامه های پیشنهادی وزیر محترم، احساس کردم هنرمندان تئاتر را مقابل خود می بینند که حس خوشآیندی نبود و امیدوارم در برنامه ریزی هایشان این حس را کنار بگذارند که تئاتری ها فقط نق می زنند و مطالبات یکسویه و بی منطق دارند چونکه جامعه تئاتری واقع بین ترین هنرمندان هستند برای اینکه با انسان و مسائل اجتماعی سر و کار دارند و امیدوارم وزیر ارشاد برای حل این نگاه تلاش کنند.
کیانی با تاکید بر این که باید بحث خودی و غیرخودی را تمام نماییم، یادآوری می کند که این خط کشی ها چگونه به جامعه ما ضربه های سنگینی زده است.
او توضیح می دهد: دو قطبی کردن جامعه ایرانی دیدگاهی است بسیار اشتباه و به هیچ کجا نمی رسد. در حالی که همه ما در یک جا زندگی می نماییم و درد مشترک داریم و هدف همه ما تغییر به سمت بهبود است نه انتقادهای بی منطق بدین سبب لازم است مدیران به جامعه هنری نگرشی مثبت داشته باشند.
این کارگردان در ادامه درباره مهم ترین مطالبات جامعه تئاتری از وزیر جدید ارشاد می گوید: مطالبات ما موضوع جدیدی نیست و برآمده از شرایطی است که پیش و بعد از کرونا در تئاتر ما وجود داشته و هر کس که کمی با این هنر آشنایی داشته باشد، به آن واقف است. بدین سبب نخستین مطالبه ما رفع گرفتاری هایی است که کرونا نصیب تئاتر کرده که هم شامل هنرمندان تئاتر می شود و هم برنامه های تئاتری را در بر می گیرد که نیازمند بازسازی و ترمیم است.
کیانی، عمده ترین مطالبه را شرایط معیشتی و اقتصادی می خواند و می افزاید: هم اکنون این شرایط بسیار وخیم و جزو مسائل اورژانسی است. شرایط زیستی هنرمندان تئاتر و خود آن بسیار اضطراری است که به سرعت باید به آن رسیدگی کرد چون هنرمندان تئاتر پایگاه اجتماعی چندانی ندارند و در مقایسه با هنرمندان سینما صدایشان کمتر شنیده می شود و کمتر مورد توجه نهادهای فرهنگی هستند.
او خاطرنشان می کند: شرایط ما طوری نیست که فکر نماییم پس از کرونا همه چیز به حالت قبل برمی گردد و هنرمندان تئاتر کار و فعالیت خودرا از سر می گیرند. در طول این مدت بسیاری چیزها تغییر کرده همچنانکه خیلی از سالن های خصوصی و حتی دولتی تعطیل شده اند. تئاتر شغلی است که می تواند رو به زوال برود. در دنیا می تواند ادامه پیدا کند ولی در منطقه ما شرایط متفاوت می باشد. همسایگان ما یا تئاتر ندارند یا تئاترشان ضعیف و رو به اضمحال است.
کیانی با اعلان اینکه بواسطه فعالیتش در بدنه تئاتر و همین طور حضورش در فضای دانشگاهی به شرایط فعلی این هنر آگاه است، هشدار می دهد که تئاتر به خودی خود رشد نمی کند بلکه نیازمند مراقبت است که اگر چنین نکنیم و دردهای بی درمان آنرا مداوا نکنیم، هیچ بعید نیست که رو به افول و زوال برود.
او تاکید می کند: به جرات می توان گفت اگر این شرایط بهبود نیابد، حتی در ظاهر هم تئاتری نخواهیم داشت چون حتی متعهدترین و دغدغه مندترین هنرمندان هم دیگر توانایی کار در این حوزه را نخواهند داشت و تئاتر را ترک خواهند کرد.
او همین طور به مدیران جدید هنری پیشنهاد می دهد که از تکثر سلایق در تئاتر غافل نشوند چون ریشه این هنر در تنوع افکار و اندیشه هاست. اگر قرار باشد بر یک اندیشه متمرکز شویم، آن تئاتر پیشرفتی نخواهد کرد و در درون خود خواهد مرد.
این مدرس تئاتر با اشاره به برنامه های پیشنهادی وزیر ارشاد می گوید: در برنامه های پیشنهادی وزیر محترم نوعی یکسونگری دیدم که خطر بالقوه ای است برای هنری مانند تئاتر که مبنایش گفتگوست و پایگاه گفتگو تنوع و تکثر است. باید باور داشته باشیم چیزی جز این تنوع اندیشه نیست که تئاتر را به حرکت درمی آورد. با حذف آن تئاتر و اصلا هنر در خود می میرد.
او که می خواهد نمایش «پروین» را برمبنای زندگی و شخصیت پروین اعتصامی اجرا کند، در بخش پایانی این گفتگو درباره سرانجام اجرای این نمایش می گوید: هرچند بتازگی مدیر مجموعه تئاتر شهر از این نمایش هم بعنوان یکی از آثار قطعی امسال در تالار اصلی نام برده اند ولی شرایط به شکلی است که نمی توان برنامه ریزی کرد چونکه ذات تئاتر با هنر مانند نقاشی متفاوت می باشد و نیازمند برنامه ریزی و یک گروه چند نفره است اما وضعیت فعلی، امکان هر گونه برنامه ریزی را به هم می ریزد بدین سبب اجرای این نمایش اساسا در سال ۱۴۰۰ منتفی خواهد بود.
1400/06/10
11:25:03
5.0 / 5
1246
تگهای خبر: بدن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بازی اندروید