بازی اندروید

جدید ترین اظهارات وزیر ارشاد دولت رئیسی

جدید ترین اظهارات وزیر ارشاد دولت رئیسی

به گزارش بازی اندروید وزیر ارشاد در جدید ترین اظهاراتش در مورد تغییر در ساختار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا چابک سازی این وزارت خانه توضیحاتی داد و همینطور از آخرین فیلمها، کتاب های که خوانده هم نام برد و به برخی سوالات روز پاسخ داد.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه پنج شنبه(11 شهریورماه) با حضور در برنامه شهر فرنگ در مورد چشم اندازهای حوزه فرهنگ و هنر در دولت سیزدهم سخن گفت.
به گزارش بازی اندروید به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در پاسخ به نخستین پرسش در مورد مسائل مطرح شده در خصوص بیگانگی وی با حوزه فرهنگ اظهار داشت: بنده یک سابقه 23 ساله حضور در فضای فرهنگ و هنر دارم و طبیعتا با این حوزه بیگانه نیستم و نگاه من اساسا غیر کارشناسی نیست، البته انتقاد و تنوع نگاه افراد به موضوعات را می پذیرم و تلاش بنده و همکارانم براین است که فضای گشادگی و انبساط حوزه فرهنگ و هنر را تأمین نماییم.
وی در مورد این که در حوزه فرهنگ گرفتار ابتذال هستیم، تصریح کرد: حوزه فرهنگ و هنر پاک و مقدس است و شکی در آن نیست، در عصر جدید ما با یک هنر مدرن همانند سینما، تئاتر و... روبرو می باشیم، اما در تاریخ ایرانی اسلامی ما همیشه شاهد یک قدمت تاریخی در امر فرهنگ و هنر هستیم که کاملا مقدس و پاک است، خوشبختانه این تقدس و تبرک حوزه فرهنگ و هنر که در کشور ما وجود داشته به حوزه فرهنگ مدرن هم تزریق شده و البته امکان دارد در این دوره در بخش هایی صدمه هایی وارده شده باشد که قابل حل است اما در مجموع نمی توان چنین شائبه ای را در مورد فرهنگ و هنر ایرانی تصور کرد.

به دنبال تقویت آموزش های هنری هستیم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد سفر استانی خود به اصفهان و اعلام برنامه کوتاه مدت برای کاهش صدمه های ناشی از کرونا برای اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه اظهار داشت: در آغاز این سفر به یکی از هنرستان های اصفهان که در سال 1315 افتتاح شده سر زدیم، در همین راستا استاد فرشچیان پیام داده بودند که از هنرستان ها حمایت نماییم و هدف ما هم از رفتن به این هنرستان پشتیبانی از بحث آموزش های هنری بود.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: اصفهان یکی از پایتخت های فرهنگ و هنر ایران زمین است، در همین سفر که به مناسبت هفته دولت تدارک دیده شده بود، از برنامه کوتاه مدت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه خبر دادیم، در این برنامه گام اول ما واکسیناسیون هنرمندان است که بدون محدودیت سنی برای تمام هنرمندان این امر محقق خواهد شد. از طرفی دیگر بسته های حمایتی را در نظر گرفتیم که تلاش ما بر این است که بتوانیم آنرا در ستاد کرونا به تصویب برسانیم.
وی اضافه کرد: خوشبختانه در مورد بسته های حمایتی رئیس محترم جمهور هم نظر مساعد داشته و حمایت همه جانبه خویش را اعلام کردند، در این بسته حمایتی یک سری کمک های بلاعوض و همینطور تسهیلات با سود کم را خواهیم داشت، ازاین رو کسانی که هنر کارت دارند از این بسته حمایتی بهره خواهند برد و تلاش ما بر این است که یک بسته کامل عرضه نماییم. هفته گذشته در شورای معاونان از معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت خانه خواستیم این کار را به پیش ببرند و همکاران ما تا سه شنبه هفته جاری طرح را کامل کردند و روز چهارشنبه هم در جلسه ای با حضور دکتر رئیسی مورد بررسی قرار گرفت.

وظیفه ما جلب اعتماد هنرمندان است
وزیر فرهنگ و اشاد اسلامی در ارتباط با جلب اعتماد هنرمندان هم خاطرنشان کرد: هنر حاکمیت باید این باشد که اعتماد همه مردم را جلب نماید و در حوزه فرهنگ این امر مضاعف است چونکه هنرمندان روحیه لطیفی دارند، بنده و همه همکارانم وظیفه داریم فضای اعتماد عمومی بین دولت و مردم بخصوص هنرمندان ایجاد نماییم.

دسترسی عادلانه به فضای هنری را برای همه کشور فراهم می کنیم
اسماعیلی در مورد وعده خود در مجلس در خصوص مبارزه با ویژه خواری، بی عدالتی و فساد اقتصادی، اظهار داشت: عدالت در هنر باید در همه کشور اجرا شود چونکه فرهنگ و هنر مختص تهران نیست. ما هنرهای فراموش شده در خیلی از اقوام داریم، بدین منظور تلاش ما بر این است که دسترسی عادلانه به فضای هنری را برای همه کشور فراهم نماییم. نباید بگذاریم گلوگاه هایی ایجاد شود که منشاء فساد است.
وی افزود: برای نمونه در مورد مبحث هنرستان ها و آموزش های هنری تلاش داریم در هر استان و شهرستان یک هنرستان پسرانه و دخترانه داشته باشیم تا فضای رشد هنر فراهم گردد، در واقع هنرستان ها مخصوص تهران نیست و این امکان باید برای سایر استان ها هم فراهم گردد، همینطور فضای اشتغال هم باید فراهم گردد، ضمنا جشنواره های استانی را باید ایجاد نماییم تا امکان رشد کارهای هنری در حوزه هنرهای نمایشی، سینمایی، موسیقی و... شکل بگیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان نمود: دولت وظیفه احیا و تسهیل گری دارد، رهبر معظم انقلاب هم در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری فرمودند «همه کارهای دولت باید پیوست عدالت داشته باشد» و فرهنگ هم از این امر مستثنی نیست و باید همه استان ها از یک فضای یکسان فرهنگی و هنری بهره ببرند.
اسماعیلی افزود: تلاش ما بر این است که سند تحول اقتصاد فرهنگی را نهایی نماییم، بخش قابل توجهی از هنرمندان ما احساس نارضایتی دارند چونکه معتقدند که امکان نمایش و حضور در صحنه را ندارند و این یعنی حلقه های محدودی وجود دارد که امکان کار برای دیگران را سلب می کند، باید به همه اصحاب فرهنگ و هنر احترام گذاشت، خیلی از اهالی فرهنگ و هنر باید ابزار بروز هنر خویش را داشه باشند.

تعطیلی اصناف و خانه های سینما، تئاتر و موسیقی صحت ندارد
وی در مورد رابطه خود با اصناف خانه موسیقی، سینما و تئاتر اظهار داشت: در زمان دریافت رای اعتماد با مدیران خانه تئاتر، سینما و موسیقی جلسه گذاشتم و سخنان این تلاشگران عرصه هنر را شنیدم، دقیقا زمانی که گلایه ها از برنامه پیشنهادی ما وجود داشت این جلسه برگزار شد و شائبه ها از بین رفت، البته شخصا تلاش کردم بدون حاشیه از این گلایه های به وجود آمده عبور کنم و در عمل به هنرمندان برنامه ها را تبیین کنم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هرگونه تعطیلی اصناف و خانه های سینما، تئاتر و موسیقی را رد کرد و اضافه کرد: ما در برنامه پیشنهادی یک بخش با عنوان گزارش وضع موجود و در بخش دیگر برنامه های پیشنهادی را داشتیم و آن گزارش وضع موجود برای شفاف سازی نمایندگان بود تا بدانند در چه وضعیتی قرار داریم و برنامه ما برای آنها چه خواهد بود.
اسماعیلی در ارتباط با ناامنی بازار محصولات فرهنگی هنری تصریح کرد: در حوزه آثار نمایشی این امر کاهش پیدا کرده و اپلیکیشن ها و VOD ها کمک کرد تا جذابیت باندها و سارقان آثار هنری از بین برود و مردم با یک دسترسی ساده و هزینه کم آثار خوبی را ببینند، اما در حوزه نشر همچنان سرقت ادبی وجود دارد، گاهی یک کتاب برجسته می شود و بمحض دیده شدن همان کتاب را فورا تکثیر می کنند و حق ناشر و مولف را هم نمی پردازند و تلاش ما در این عرصه بر این است که از این اتفاقات جلوگیری نماییم.


به دنبال چابک سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متناسب با تکنولوژی های جدید هستیم
وی در مورد تغییر در ساختار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا چابک سازی این وزارت خانه اظهار داشت: در این راستا با دو مبحث متضاد روبرو می باشیم، از یک سو اصحاب فرهنگ و هنر علاقه ندارند چیزی از این وزارت خانه کم شود و یک علقه سازمانی دارند و این وزارت خانه را خانه خود می دانند، از طرفی چابک ‍ سازی در بعضی بخش ها نیاز است اما ما نمی خواهیم حوزه قلمرو را از بین ببریم، بعضی از معاونت ها از نظر ساختار و اهداف گرفتار تغییر شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: برای نمونه ساختار معاونت مطبوعاتی یا معاونت هنری کاملا عوض شده است، تکنولوژی های جدید امروز در عرصه های مختلف ورود کرده است و ازاین رو ساختار یک مجموعه هوشمند باید با تغییرات تحولی خویش را تنظیم کند تا عقب نیفتد، اگر ما تغییرات را ایجاد نکنیم حوزه فرهنگ و هنر از تحولات جدید عقب می ماند و ازاین رو در برنامه های تحولی ما چابک سازی ساختاری متناسب با تکنولوژی های جدید دیده شده است و امیدواریم در این عرصه اتفاقات خوبی رخ دهد.
اسماعیلی تصریح کرد: هم اکنون یکی از اولویت های ما آماده سازی همین برنامه تحولی است که قبل از حضور بنده در این وزارت خانه مجموعه قبل کار را شروع کرده بود و خوشبختانه در حوزه دیجیتال کارهای خوبی را انجام داده بودند، البته نواقصی هم وجود دارد که برطرف می نماییم و هدف ارتقاء ساختار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و بدین منظور هم افزا با برنامه های قبلی به پیش می رویم.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون به دنبال تغییرات ساختاری در مدیریت ادارات کل استانی هستیم، در مجلس شورای اسلامی بسیاری از نمایندگان به مبحث ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره داشتند، البته سهم حوزه فرهنگ و هنر از نظر بودجه مناسب نمی باشد، بدین منظور بعضی از ادارات کل ما در شهرهای مختلف کشور با حداقل نیرو و بودجه کم اداره می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: بخش عمده ای از فعالیتهای ما به صورت سامانه ای جلو رفته و تلاش ما براین است این مسیر را با کمترین هزینه طی نماییم و عدالت در حزوه فرهنگ و هنر اجرا شود.

جشنواره ها محلی برای دیده شدن هنرمندان و رشد حوزه فرهنگ و هنر است
اسماعیلی در مورد این که آیا جشنواره ها به دلیل هزینه های گزاف حذف می شوند، اظهار داشت: جشنواره فلسفه و ماهیتش این نیست که به خاطر هزینه بخواهیم با آن این گونه برخورد نماییم، خیلی از جشنواره ها محلی برای دیده شدن هنرمندان و رشد حوزه فرهنگ و هنر است، بنده با این نظر مخالف هستم، این که تغییرات یا ادغام هایی در جشنواره ها صورت بگیرد منطقی است اما تعطیلی نخواهیم داشت، با تغییرات و ادغام ها اسراف مالی کم می شود اما در عین حال کارهای فرهنگی هنری به خوبی پیش می رود.
وی بالا بردن کیفیت جشنواره ها را یکی از برنامه های این دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به منظور گسترش فرهنگ و هنر و به مثابه یک فرصت برای این حوزه قلمداد کرد.

باید به سمت ملی شدن صنعت نشر برویم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد امکان تعدیل قیمت کاغذ اظهار داشت: باید به سمت ملی شدن صنعت نشر برویم، هم اکنون بیشتر از 90درصد اقلام ما همچون کاغذ، فیلم و زینک، جوهر و دستگاههای تکثیر و دیجیتال وارداتی است، ما می توانیم جلوی تورم این اقلام را بگیریم و اگر ملی سازی صنعت نشر رخ دهد و در داخل کشور بخشی از این فضا را با وزارت صمت، شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها ایجاد نماییم به ثبات خواهیم رسید و از نوسان ها جلوگیری می شود، هم اکنون اگر با این شرایط به پیش برویم در ماههای آینده در این عرصه همچون کاغذ با مشکل روبرو خواهیم بود.
اسماعیلی از گلایه بعضی از فعالان عرصه چاپ در خصوص سخت گیری های قوانین و آیین نامه ها اطلاع داد و اظهار داشت: بخش عمده ای از مشکلات در آیین نامه ها و قوانین است، ما آنچه را به آیین نامه ها مربوط می شود حل خواهیم کرد و آنچه در حوزه قوانین باشد را هم با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در میان گذاشته و بررسی و در صدد حل آن ها تلاش خواهیم کرد.آرایش ما در حوزه رسانه منفعل است
وی در ارتباط با مهم ترین نیاز امروز رسانه ها خاطرنشان کرد: یکی از حوزه هایی که بنده خیلی در آن کار کردم حوزه رسانه بوده است. ازاین رو در این عرصه بعنوان کارشناس رسانه حرف می زنم، آرایش ما در حوزه رسانه منفعل است، وقتی هشتگ ها و ترندها را در رسانه ها می بینیم ضعف رسانه ای ما دیده می شود، رهبر معظم انقلاب در جلسه تنفیذ به آرایش رسانه ای اشاره کردند و ما باید در این عرصه آموزش و تربیت نیروی انسانی و استفاده از تکنولوژی های جدید را در دستور کار قرار دهیم. درواقع آرایش رسانه ای ما از رویکرد پدافندی به رویکرد آفندی تغییر کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در امر رسانه باید فضای رشد به جوانان بدهیم، فعالان ما در حوزه رسانه نسبت به همسایگان بالاتر هستند ولی نسبت به تراز جهانی ضعف هایی داریم، برخی از خبرنگاران و عکاسان ما درآمد بسیار پایین دارند و باید از جامعه رسانه ای دفاع کرد.
اسماعیلی در ارتباط با این که فرهنگ و هنر سیاست زده است، تصریح کرد: بخشی از فرهنگ و هنر سیاست زده است، گاهی در انتخابات و فضاهای سیاسی شاهد این مورد هستیم، این که گاهی حس می نماییم که استفاده ابزاری از اهالی فرهنگ و هنر می شود خوب نیست، چونکه اصحاب فرهنگ و هنر گرامی هستند و باید به آنها احترام گذاشت.

برنامه های جدید نیازمند نیروهای تازه نفس است
وی در ارتباط با تغییر معاونان و مدیران این وزارت خانه هم اضافه کرد: ما جلساتی را با معاونان و مدیران فعلی داشته ایم، بعضی از مدیران از خستگی و فشارهایی که در چهارسال گذشته داشتند صحبت کردند و خودشان داوطلب برای رفتن هستند اما ما از همکاری آنها استقبال می نماییم، البته برنامه جدید احتیاج به افراد جدید هم دارد، در این میان بعضی از مدیران فعلی با این برنامه ها همراه هستند و از سایرین هم خواسته ایم تا لحظه ای که هستند حداکثر تلاش خویش را بکنند.

موسیقی گوش می کنم و فیلم زیاد می بینم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این سؤال که آیا شما موسیقی گوش می دهید اظهار داشت: بله موسیقی بخشی از سبک زندگی همه ما است، اغلب در ماشین گوش می کنم و حتی چندی قبل به دنبال یک موسیقی نوستالوژیک از استاد قره باغی بودم که به سختی آنرا پیدا کردم. البته خواننده های جوان ما هم بسیار توانا و خلاق هستند.
اسماعیلی در مورد آخرین فیلمی که دیده بود اظهار داشت: من فیلم زیاد می بینم، چون در صداوسیما هم مدیرکل نظارت بودم بسیار فیلم نگاه می کردم، البته سینما به خاطر اپیدمی کرونا با محدودیت ها و تعطیلی هایی همراه بود و تلاش کردم در این شرایط سخت از راه پلت فرم ها فیلم ببینم و آخرین فیلم سینمایی که دیدم فیلم آقای مجید مجیدی بود.

یکی از برنامه های ما تقویت حوزه پویانمایی است
وی تصریح کرد: البته به همراه فرزند خود انیمیشن هم نگاه می کنم و یکی از برنامه های ما در حوزه پویانمایی است و به دنبال تقویت و پشتیبانی از این حوزه هستیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد رابطه خود با کتاب و شعر خاطرنشان کرد: آخرین کتاب بنده هفته پیش برای چاپ آماده شد و با کمک مجموعه همکارانم در چاپ دانشگاه تهران کار به پیش رفته است، به حوزه شعر هم علاقمند هستم و حتی عموی بنده یکی از شاعران برجسته منطقه ما است و تندیس ایشان در میدان شهر نصب شده است.
اسماعیلی همینطور در مورد پیام استاد علی نصیریان به وی اظهار داشت: من بلافاصله پس از این پیام با ایشان تماس گرفتم و ابراز تشکر کردم، ایشان یکی از شخصیت های برجسته هنر کشور ما هستند، ایشان تنها بازمانده از نسل اساتیدی همچون جمشید مشایخی، عزت الله انتظامی، داوود رشیدی، محمدعلی کشاورز هستند که باید از حضورشان بیشتر بهره ببریم که متاسفانه کرونا امکان دیدار حضوری با ایشان را محقق نکرد.1400/06/12
17:28:55
5.0 / 5
1428
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
بازی اندروید