بازی اندروید

دستمزد بیت کوینی، بازی جدید برخی سلبریتی ها

دستمزد بیت کوینی، بازی جدید برخی سلبریتی ها

این شایعه مدتی است در میان اهالی سینما شنیده می شود که تعدادی از سلبریتی ها دستمزدشان را با بیتکوین می خواهند یا می گیرند. ساده ترین راه برای فرار از پرداخت هر گونه مالیات یا هر گونه نظارت مالی. وقتی که سیستم شفافی برای ارائه و ثبت قراردادهای سینمایی وجود نداشته باشد، طبیعتا چنین اتفاقاتی به آسانی رخ می دهد.به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، در یادداشتی در عصر ایران آمده است: «دو روز قبل به مناسبت روز سینما تعدادی از سینماگران با محمدباقر قالیباف - رئیس مجلس - دیداری داشتند. در این دیدار مباحثی مطرح گردیده است که همایون اسعدیان (فیلمساز) در مصاحبه ای با ایسنا درباره مسائل مطرح شده توضیحات مفصلی را ارائه کرده است. چند نکته در این سخنان اسعدیان قابل توجه است.

اسعدیان گفته است: «تعداد محدودی که دستمزد بالا می گیرند به سبب مشکلات و ایرادهایی که در سیستم مالیاتی وجود دارد به آسانی فرار مالیاتی هم انجام می دهند که بطورمثال ممکنست بگویند دستمزدشان به دلار باشد یا به حسابی در خارج از کشور واریز شود یا اینکه با بیتکوین دستمزد می گیرند، به هر حال راه آنرا پیدا می کنند.»

این شایعه مدتی است در میان اهالی سینما شنیده می شود که تعدادی از سلبریتی ها دستمزدشان را با بیتکوین می خواهند یا می گیرند. ساده ترین راه برای فرار از پرداخت هر گونه مالیات یا هر گونه نظارت مالی. وقتی که سیستم شفافی برای ارائه و ثبت قراردادهای سینمایی وجود نداشته باشد، طبیعتا چنین اتفاقاتی به آسانی رخ می دهد.

حال از جانب دیگر حدود یک ماه قبل خبر بالاترین دستمزد بازیگران هالیوود به شکلی کاملا شفاف در تمام رسانه های دنیا اعلام گردید. مبلغ، اسم پروژه، کمپانی طرف قرارداد و... به شکلی کاملا شفاف معلوم است، بطورمثال دنیل کریگ امسال به خاطر حضور در فیلم های «چاقوکشی ۲» و «چاقوکشی ۳» دستمزد بسیار بالای ۱۰۰ میلیون دلاری را از نتفلیکس دریافت کرده و به پردرآمدترین بازیگر سال ۲۰۲۱ تبدیل گشته است. بعد از او ستاره پول ساز چند سال اخیرِ فیلم های کمدی و خانوادگی، دوئین جانسون، با دریافت دستمزد ۵۰ میلیون دلاری به خاطر بازی در فیلم «رِد وان» و ویل اسمیت به خاطر نقش آفرینی در فیلم «شاه ریچارد» با دستمزد ۴۰ میلیون دلاری در جایگاه های دوم و سوم لیست پردرآمدترین بازیگران سال حکمرانی کرونا بر گیشه قرار گرفته اند.

اما در کشور ما واقعا نه چنین سازوکاری وجود دارد و نه چنین شفافیتی. حتی شاید جالب توجه باشد که اگر خود بازیگران یا سلبریتی ها هم هیچ مشکلی با بیان رقم دستمزد دریافتی نداشته باشند، احیانا سرمایه گذاران و تهیه کنندگان از مطرح شدن آن جلوگیری می کنند! به سبب اینکه در این صورت حال باید آنها حداقل در نزد افکار عمومی و رسانه ها پاسخگوی چنین پرداخت هایی باشند؛ برای فیلم هایی که گاهی اوقات حتی اکران نمی شوند!

از نظر دور نداریم که این اتفاق برای تعداد معدودی از سلبریتی ها رخ می دهد و بیشتر فعالان سینمایی اصلا با چنین مناسبات مالی ارتباط ندارند.

اسعدیان در بخش دیگر از همین مصاحبه اشاره می کند که «متاسفانه سینما ظاهری پر زرق و برق دارد و ممکنست چند بازیگر یا کارگردان خاص دستمزدهای خیلی بالا بگیرند؛ در صورتیکه بدنه پنج، شش هزار نفری صنعت تصویر که دیگر فقط شامل سینما نیست و vodها و حتی تلویزیون را نیز دربرمی گیرد از جهت معیشت در وضعیت بسیار بدی زندگی را می گذرانند. بطورمثال انجمن بازیگران بیش از ۵۰۰ نفر عضو دارد و از بین این ها و نیز بازیگران زیادی که عضو انجمن نیستند، فقط چند نفر دستمزدهای میلیاردی می گیرند که شاید به تعداد انگشتان دو دست ما باشند، بقیه افراد از آنجائیکه چهره های شناخته شده ای هم هستند بایستی آبروداری کنند و با سیلی صورت خودرا سرخ نگه دارند. مشکل ما همین جاست که این بدنه عظیم با مشکلات فراوان اقتصادی دست به گریبان است و به شدت از جهت مالیات تحت فشار قرار می گیرد.»

این قضیه نکته بسیار درستی است و واقعا بخشی عظیمی از بدنه سینما با مشکلات فراوانی روبه رو هستند و شاید در کل سال یک ماه کار داشته یا نداشته باشند ولی متاسفانه این بخش مشمول بیشترین فشار برای پرداخت مالیات یا بیمه و... قرار می گیرند. یا اگر کارگردانی پس از چند سال فیلمی بسازد که بطورمثال دستمزد وی در قرارداد ۲۰۰ میلیون تومان باشد به سبب بالابودن رقم باید مالیات آن هم با ضریب مالیاتی بالا بدهد و این رقم ملاک بالابودن درآمدش می شود اما محاسبه نمی کنند که این کارگردان ممکنست چهار سال کار نکرده باشد و این ۲۰۰ میلیون تومان دستمزد چهار سال اوست که اگر در طول این زمان سرشکن شود از حقوق پایه یک کارمند هم کمتر است.

به هر جهت انگار همیشه یک تعداد معدودی وجود دارند که بیشترین منفعت را می برند و مورد کمترین بازخواست قانونی قرار می گیرند اما تعداد کثیری از هم صنفی های آنها با اعمال قانون مواجه می شوند که بطورمثال اگر بهر دلیلی یک ماه پرداخت بیمه اش دیرتر شود، بهره مندی از آن قطع می شود. متاسفانه!

پردرآمدترین بازیگران مشهور هالیوود در سال ۲۰۲۱

دنیل کریگ: ۱۰۰ میلیون دلار به خاطر بازی در دنباله های فیلم چاقوکشی

دوئین جانسون: ۵۰ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم رِد وان (Red One)

ویل اسمیت: ۴۰ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم شاه ریچارد

دنزل واشنگتن: ۴۰ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم چیزهای کوچک

لئوناردو دی کاپریو: ۳۰ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم بالا رو نگاه نکن

مارک والبرگ: ۳۰ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم محرمانه اسپنسر

جنیفر لارنس: ۲۵ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم بالا رو نگاه نکن

جولیا رابرتس: ۲۵ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم جهان را پشت سر بگذاریم

ساندرا بولاک: ۲۰ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم شهر گمشده دی

رایان گاسلینگ: ۲۰ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم مرد خاکستری

کریس همسورث: ۲۰ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم ثور: عشق و تندر

برد پیت: ۲۰ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم قطار سریع السیر

مایکل بی. جردن: ۱۵ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم بدون پشیمانی

تام کروز: ۱۳ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم تاپ گان ۲

کیانو ریوز: ۱۲ تا ۱۴ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم ماتریکس ۴

کریس پاین: ۱۱.۵ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم سیاهچال ها و اژدهایان

رابرت پتینسون: ۳ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم بتمن
1400/06/24
14:43:45
5.0 / 5
1272
تگهای خبر: بازی , بدن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بازی اندروید