بازی اندروید

40 درصد سالمندان موجود در خانه سالمندان همدان مجهول الهویه هستند

40 درصد سالمندان موجود در خانه سالمندان همدان مجهول الهویه هستند

بازی اندروید: همدان معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی استان همدان با اعلان اینکه 185 سالمند در ˮمراکز شبانه روزی سالمندانˮ همدان نگهداری می شود، اظهار داشت: 83 نفر از این سالمندان، مرد و 102 نفر زن هستند و از این تعداد حدود 39 تا 40 درصد مجهول الهویه هستند.


سیاوش رهبر در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که مسائل مربوط به سالمندان فقط خاص سازمان بهزیستی نیست، اظهار نمود: ۵۴۰۲ سالمند تحت پوشش معاونت توانبخشی بهزیستی استان همدان هستند که از این تعداد ۱۸۹۷ نفر پرونده فعال دارند و خدمات مستمر و مداوم دریافت می کنند.
وی بیان کرد: طبق سرشماری اردیبهشت سال ۹۹، ۸ میلیون و ۲۶۶ هزار و ۵۰۰ نفر سالمند در کشور وجود داشت که بنظر می رسد هم اکنون نزدیک به ۹ میلیون نفر شده باشد و سهم استان همدان بین ۱۸۵ تا ۲۰۰ هزار نفر است.
تویسرکان نخستین شهر سالمند استان
رهبر با اشاره به این که همدان چهارمین استان پیر کشور است، اشاره کرد: رسیدن به سن سالمندی یک موفقیت به شمار رفته و سالمندی شاخص کیفیت زندگی و نشان دهنده کیفیت بالای زندگی افراد است، همین طور شهرستان تویسرکان نخستین شهر سالمند استان است که نشان از سبک زندگی خوب در این شهرستان دارد.
این مقام مسئول افزود: از نظر نیاز به خدمات توانبخشی، ۸۱ درصد از سالمندان کل کشور مستقل، ۱۳ درصد نیمه مستقل، ۵ درصد هیچ نوع استقلالی ندارند و در کل ۱۸ درصد از کل سالمندان کشور به خدمات توانبخشی نیاز دارند و یک میلیون و ۵۰۰ هزار سالمند نیاز به خدمات توانبخشی در بهزیستی یا دیگر ارگان های مرتبط را دارند.
سن سالمندی به سبب سبک زندگی غلط پایین آمده است
وی با اشاره به این که سالمندی قابل پیشگیری نیست و فقط می توانیم اهتمام نماییم سالمندی با نشاط و شاداب و بدون عوارضی داشته باشیم، بیان کرد: هم اکنون سن سالمندی در ایران پایین تر آمده که به سبب سبک زندگی غلط است.
رهبر با اعلان اینکه زنانه شدن سالمندی نیز می تواند پیامی باشد، مطرح کرد: هم اکنون بیشتر زنان سالمند تنها هستند و به عبارتی سالمندی زنانه شده است، همین طور روستایی شدن سالمندی نیز یک نشانه است که باید به این موضوعات توجه گردد.
ایشان سپس توضیح داد: در ارتباط با مسائل سالمندان، شورای عالی سالمندان وجود دارد که رییس آن وزیر بهداشت، دبیر آن سازمان بهزیستی و وزارتخانه های مختلف عضو این شورا هستند، دبیرخانه آن هم در سازمان بهزیستی کشور است که بیشتر در بحث سالمندان سیاستگذاری می کند و مصوبات را پیگیری کرده و هماهنگی به وجود می آورد.
شورای سالمندی جدی گرفته نمی شود
رهبر افزود: شورای سالمندی و بحث سالمندان به هیچ وجه جدی گرفته نمی گردد و با وجود این که تا سال ۲۰۳۰ با بحران سالمندی مواجه ایم اما تا حالا یک تصمیم جدی و برنامه ریزی دقیق دراین زمینه انجام نشده است، همین طور جلسات شورای سالمندی در کشور و استان دقیق برگزار نمی گردد و خروجی قابل قبولی ندارد، در شورای سالمندان سر در گمی بین دستگاهها است و موازی کاری وجود دارد.
وی اظهار نمود: سالمندان فعال تحت پوشش بهزیستی استان ۱۸۹۷ نفر هستند که ۲۲ درصد معلولیت خفیف، ۲۶ درصد معلولیت متوسط، ۴۲ درصد معلولیت شدید و ۹.۵ درصد معلولیت خیلی شدید، ۴۲ درصد معلولیت جسمی، ۲۴ درصد معلولیت شنوایی و۲۲ درصد نیز معلولیت بینایی دارند.
معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی استان همدان اضافه کرد: همین طور ۵۹ درصد سالمندان تحت پوشش بهزیستی مرد و ۴۱ درصد آنها زن هستند، علاوه بر این ۶۱.۷ نفر از سالمندان تحت پوشش این سازمان شهری و ۳۸.۳ نفر نیز روستایی هستند.
رهبر در ادامه به خدمات سالمندان اداره بهزیستی اشاره نمود و تشریح کرد: "مراکز شبانه روزی سالمندان" یکی از این خدمات این سازمان به سالمندان است، در استان همدان ۴ مرکز شبانه روزی وجود دارد که دو مرکز در همدان و دو مرکز در ملایر است همین طور دو مرکز برای خانم ها و دو مرکز مختص آقایان است و ۱۸۵ نفر سالمند در این مراکز نگهداری می شود که ۸۳ نفر مرد و ۱۰۲ نفر زن هستند و از این تعداد حدود ۳۹ تا ۴۰ درصد مجهول الهویه هستند.
وی افزود: "مراکز روزانه سالمندان" یکی دیگر از این خدمات است، دو مرکز روزانه سالمندان در همدان وجود داردکه کارکردی شبیه مهدکودک دارند و سالمندانی که در این مراکز پذیرش می شوند باید مستقل یا نیمه مستقل باشند و خدمات توانبخشی، بهداشتی، هنری و مهارت های متنوع را دریافت می کنند و تیم تخصصی شامل فیزیوتراپ، گفتار درمانی و پزشک آنها را ویزیت می کنند، ظرفیت این دو مرکز نیز ۱۸۰ نفر است که ۱۰۰ نفر از سالمندان تحت مراقبت آن خانم و ۸۰ نفر آقا هستند.
رویکرد سازمان بهزیستی، گسترش مراکز روزانه سالمندان است
رهبر با اعلان اینکه رویکرد سازمان بهزیستی، گسترش مراکز روزانه سالمندان است، اظهار داشت: متأسفانه وضعیت برای خانواده ها به قدری دشوار است که بیشتر می کوشند سالمندان را در خانه سالمندان بگذارند که ظرفیت استان نیز در این مورد تکمیل است.
وی اشاره کرد: سیاست سازمان بهزیستی، عدم گسترش مراکز شبانه روزی سالمندان است و قرارشده خانه های کوچک ۱۰ نفره راه اندازی شود که هم اکنون هفت خانه کوچک در استان در دست راه اندازی است که سه خانه برای سالمندان و چهار خانه نیز برای بیماران روان و بیماران ذهنی است که این خانه ها در آینده نزدیک راه اندازی می شوند و این سبک الگو گرفته از کشورهای خارجی و ایده خوبی است.
رهبر درباره دیگر خدمات این سازمان به سالمندان بیان کرد: بهزیستی خدمات خانواده محوری نیز برای سالمندان دارد که یکی از آنها "ویزیت در منزل" است که در این مورد ۵ مرکز ویزیت در منزل داریم و تیم های تخصصی درمانی و توانبخشی وجود دارند و معلولین شدید بسترگرا را که سالمندان هم جزء آنها هستند را در منازل ویزیت می کنند.
وی افزود: طرح "مراقبت در منزل" یکی دیگر از این خدمات است که دارای مراقبین حرفه ای هستند و شش مرکز در استان وجود دارد که بصورت مراقب هفته ای ۸ ساعت در منازل کارهای مددجو را انجام و آموزش هایی به آنها ارائه می دهند، "پرستاری خانواده محور" طرح دیگری است که سازمان بهزیستی از آن استقبال می کند و خانواده ها بجای این که سالمند خودرا در مراکز شبانه روزی بگذارند می توانند به سمت و سوی این طرح بیایند، همین طور ماهانه یک میلیون تومان حق پرستاری به این خانواده ها داده می شود که البته اعتبارش بسیار محدود است.
این مقام مسئول اظهار نمود: طرح "توانمند سازی سالمندان" طرح دیگری است که امسال در مورد ۵۰ نفر از سالمندان شدید و خیلی شدید که شرایط این طرح را دارند با مرکز غیر دولتی قراداد بستیم و صفر تا صد بحث آموزش را در منازلشان می بینند که توانمند شوند.
رهبر با اشاره به این که کارهای روتینی که برای همه معلولین انجام می شود برای سالمندان نیز انجام می شود، اظهار داشت: دریافت مستمری ماهانه، حق پرستاری ضایعه نخاعی، کمک هزینه لوازم بهداشتی، کمک هزینه درمان و معیشت و ودیعه مسکن همچون این خدمات هستند.
منبع:

1400/07/12
10:19:27
5.0 / 5
1163
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دستگاه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
بازی اندروید