بازی اندروید

فرار از احساس زشتی به سمت مانکن شدن

فرار از احساس زشتی به سمت مانکن شدن

بازی اندروید: یک روانشناس با اشاره به اینکه اغلب نوجوانان درگیر خود زشت پنداری می شوند، اظهار داشت: این بیماری هم در پسران و هم دختران دیده می شود و معمولاً شروع آن از دوران نوجوانی است، به صورتی که فرد مبتلا به خود زشت پنداری دائما صورت خویش را در آینه چک می کند و یا برعکس از دیدن آینه فراری است.


شبنم طلوعی در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: سندروم خود زشت انگاری یا BDD یک بیماری روانی است که طی آن فرد به شدت درباره اشکالات جزئی خود در ظاهر حساس می شود. خیلی از این افراد به علت احساسات خود درباره ظاهرشان، رابطه خوبی با دوستان و اعضای خانواده ندارند و اغلب اوقات را به تنهایی سپری می کنند.
این روانشناس با اشاره به اینکه تفکرات در ارتباط با خودکشی هم اغلب در این افراد مشاهده می شود، افزود: این افراد معمولاً به صورت افراطی از لوازم آرایشی استفاده می نمایند، ساعت ها در مورد شکل ظاهری خود فکر می کنند و از دوستان خود این سوالات را می پرسند که آیا من زشت هستم؟، بینی من بزرگ است؟، لکه های صورتم مشخص است یا خیر؟. همینطور از علایم دیگر این بیماری میتوان به چک کردن مرتب صورت خود در آینه، خیره شدن به دیگران با هدف مقایسه آنها با خود، علاقه شدید به عمل های جراحی زیبایی و.... هم اشاره نمود.
به قول طلوعی، نوجوانان در اثر رشد جسمی خود، حساسیت های زیادی نسبت به بدن خود پیدا می کنند که این حساسیت ها در پسران با ایستادن های مکرر مقابل آینه، نظاره کردن بدن خود و اندیشیدن درباره طبیعی بودن یا نبودن این رشد و حساسیت نسبت به تناسب اندام، حالت پوست، موی سر، حالت چهره و چاقی و لاغری اندام بروز می کند و در دختران همین حساسیت ها خیلی بیشتر از پسران هم هست.
طلوعی با تکیه بر این که نباید نوجوانان را بخاطر حساسیت نسبت به ظاهر خود مسخره و باید نوجوان را با حقیقت ها آشنا کرد، به والدین سفارش کرد: گاهی نوجوانان گرفتار آرمان گرایی می شوند و تصویر بدنی ایده آلی از خود تصور می کنند که چندان به واقع نزدیک نبوده و از حقیقت به دور است. باید نوجوانان را با ماهیت واقعی تصاویر و مانکن های تبلیغاتی آشنا کنید، به آنها بگویید خیلی از تصاویر روی مجلات و رسانه ها ساختگی هستند. به آنان تفهیم کنید که تناسب اندام دلخواه آنان نمادی از استانداردهای غیر واقعی است و در حقیقت درصد اندکی از مردم چنین تناسبی دارند. جای تاسف دارد که نوجوانان با دیدن این تصاویر ساختگی گاها به جای ورزش کردن با هدف سلامتی، با هدف برجسته کردن اندام ها ورزش می کنند و از طرفی نه برای اصلاح یک عیب کوچک بلکه برای زیر و رو کردن ظاهرشان به باشگاه ها رجوع می کنند.
این روانشناس، در انتهای سخنان خود تصریح کرد: والدین باید به نوجوانان تفهیم کنند تنها عاملی که ما را در نگاه دیگران با اعتماد به نفس جلوه داده و دیگران را در کنار ما حفظ می نماید، رفتار ما است. در واقع معیار واقعی ارزشمندی یک انسان باورها و رفتار او و نه ظاهرش است. ازاین رو نباید معیار نوجوانان برای مورد قبول واقع شدن و دوست داشته شدن از جانب اطرافیان، ظاهر زیبا باشد.منبع:

1400/07/16
14:24:09
5.0 / 5
1217
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بازی اندروید