بازی اندروید
۱۱ اكتبر؛ روز جهانی دختر

دختران امروز پیشگامان تحولات برابری جنسیتی فردا

دختران امروز پیشگامان تحولات برابری جنسیتی فردا

خراسان رضوی روز جهانی دختر (۱۱ اکتبر)، مراسمی جهانی است که توسط سازمان ملل متحد برای ارتقاء توانمندی دختران و احقاق حقوق انسانی آنان معرفی شده است.


این روز از اهمیت زیادی برخوردار می باشد چونکه بر چالش های جنسیتی که دختران در سرتاسر جهان با آن روبرو هستند مانند خشونت، نابرابری تحصیلی و ازدواج کودکان تمرکز می کند. برای میلیونها دختر در کشورهای مستعد درگیری و بحران، این چالش ها خیلی سخت هستند. وقتی زنان و دختران در خانه ها و اجتماعات خود فاقد قدرت هستند، هر شوکی شامل درگیری مسلحانه، خشکسالی، سیل یا کووید-۱۹ ناگزیر بر آنان تأثیر متفاوتی نسبت به سایرین خواهد گذاشت.
تاریخچه روز جهانی دختر
روز جهانی دختر، نخستین بار با بیانیه پکن در سال ۱۹۹۵ در کنفرانس جهانی زنان به تصویب رسید. این نخستین رویدادی بود که لزوم رسیدگی به مسائلی که دختران نوجوان در سرتاسر جهان با آن روبرو هستند را مشخص کرد. روز جهانی دختر بعنوان بخشی از برنامه سازمان های غیردولتی و بین المللی شروع شد و این کمپین برای پرورش دختران، بخصوص در کشورهای درحال توسعه، برای ارتقاء حقوق آنان و خروج آنان از فقر طراحی شده است.
اهمیت روز جهانی دختر
این روز بر لزوم پرداختن به چالش هایی که دختران با آن روبرو هستند و ارتقاء توانمندی دختران و احقاق حقوق انسانی آنان تمرکز می کند. یونسکو متعهد است این روز را جشن بگیرد تا اطمینان حاصل شود که همه دختران به آموزش باکیفیت و زندگی بهتر و عالی دسترسی دارند.
روز جهانی دختر در سال ۲۰۲۱
در سال ۲۰۲۱، انجمن برابری نسل، تعهدات پنج ساله برای راهکارهای جسورانه تر برای نابرابری جنسیتی را آغاز کرد، درست زمانی که جهان وارد دومین سال همه گیری کووید-۱۹ شد. در حالیکه این بیماری همه گیر، بسترهای دیجیتالی را برای یادگیری، کسب درآمد و ارتباط سریع تر کرده است، حدود ۲.۲ میلیارد نفر از افراد زیر ۲۵ سال هنوز در خانه به اینترنت دسترسی ندارند. احتمال محرومیت دختران بیشتر است و شکاف جنسیتی برای کاربران جهانی اینترنت از ۱۱ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۱۷ درصد در سال ۲۰۱۹ افزایش پیدا کرده است. لازم به ذکر است که این میزان در کم توسعه ترین کشورهای جهان حدود ۴۳ درصد است.
البته شکاف دیجیتالی جنسیتی چیزی فراتر از اتصال به اینترنت است و دختران کمتر از پسران از وسایل دیجیتالی استفاده می نمایند و به مهارت ها و مشاغل در رابطه با فناوری دسترسی دارند. تنها با پرداختن به نابرابری و محرومیت در گستره جغرافیایی و نسل ها می توانیم انقلاب دیجیتالی را برای همه و با همه ایجاد نماییم. دختران رهبرانی هستند که تغییر ایجاد می کنند، دختران در سرتاسر جهان محرکان خوبی و رشد هستند. آنان منبع اساسی تغییر تحول آفرین برای برابری جنسیتی محسوب می شوند و فناوری ابزار مهمی برای پشتیبانی از کار، فعالیت و رهبری آنان است.


نسل دیجیتال، نسل ما
در ۱۱ اکتبر سال جاری، سازمان ملل متحد زنان به سایر آژانس های سازمان ملل متحد، جامعه مدنی و دختران در سرتاسر جهان ملحق می شود تا روز جهانی دختر را تحت عنوان «نسل دیجیتال، نسل ما» جشن بگیرند. ما با یکدیگر، خواهان دسترسی برابر به اینترنت و ابزار های دیجیتالی و سرمایه گذاری های هدفمند در تسهیل فرصت ها جهت دسترسی، به کارگیری، رهبری و تخصیص فناوری با امنیت و معنادار برای دختران هستیم.
مشارکت دیجیتالی و سواد، راه های جدیدی برای یادگیری، کسب درآمد و پیشرو برای دختران، بخصوص در زمان همه گیری کووید-۱۹ باز می کند اما این همه گیری شکاف جنسیتی را در زمینه ارتباطات و ایمنی آنلاین عمیق تر کرده است و دختران با موانع اقتصادی و اجتماعی برای اینترنت و دسترسی به ابزارها روبرو هستند.
در اوایل سالجاری، انجمن برابری نسل، فناوری و نوآوری را در اولویت گفت وگوهای جهانی در زمینه برابری جنسیتی قرار داد. رهبران جامعه مدنی، دولت ها، بخش خصوصی و جنبش های جوانان متعهد شدند که از راه ایجاد فرصت های عادلانه برای دختران، سرمایه گذاری در فناوری فمینیستی و قرار دادن دختران و زنان جوان در مرکز طراحی و یادگیری چاره ها برای دنیای دیجیتال، جوامع دیجیتالی فراگیرتری بسازند.
برای اطمینان از آینده برابر، دختران به دسترسی یکسان به ابزارها و اطلاعات دیجیتالی نیاز دارند، فناوری های دیجیتال به رشد، نوآوری و ارتباطات انفجاری در سرتاسر جهان دامن می زند اما این ابزارها انواع جدیدی از نابرابری ها هم ایجاد می کنند. دختران نوجوان کمتر از اینترنت استفاده می نمایند. در بعضی کشورها، پسران از اینترنت چهار برابر دختران استفاده می نمایند همینطور دختران کمتر از پسران صاحب تلفن همراه هستند. برخی امکان دارد موانع این فناوری ها را محافظت از غارتگران آنلاین بدانند. با این حال، محدودیت دختران از ابزارهای دیجیتالی تنها دسترسی آنان به اطلاعات و خدمات ضروری را محدود می کند و توانایی تصمیم گیری آگاهانه برای خود، بدن و آینده خویش را از آنان سلب می کند.
در ۱۱ اکتبر، روز جهانی دختر، صندوق جمعیت ملل متحد از رهبران می خواهد تا اطمینان حاصل کنند که دختران نه تنها در جوامع خود بلکه در دنیای دیجیتال هم توانمند هستند. این به معنای گسترش دسترسی به این فناوری ها و تضمین حفاظت هایی برای جلوگیری از استثمار و سوءاستفاده است.
دکتر ناتالیا کانم، مدیر اجرایی صندوق جمعیت ملل متحد در اطلاعیه ای به مناسبت این روز اظهار داشت: ما نباید دنیای دیجیتالی را که نابرابری را تقویت می کند، تحمل نماییم. در عوض، بیایید از این ابزارها برای مرتفع ساختن شکاف قدرت جنسیتی برای دختران استفاده نماییم. در سرتاسر جهان صندوق جمعیت ملل متحد با دختران همکاری می کند تا ابزارهای دیجیتالی را عرضه نماید که اطلاعات و خدمات در ارتباط با سلامت جنسی و باروری عرضه می دهند و به افرادی که بیشتر عقب مانده اند، کمک نماید.


افزایش قدرت دختران با اطلاعات بیشتر
بر مبنای داده های اخیر، تنها ۵۵ درصد از دختران و زنان قادر به تصمیم گیری در مورد رابطه جنسی، جلوگیری از حاملگی و مراقبت های بهداشتی هستند و تعداد کمی از نوجوانان به آموزش جنسی جامع دسترسی دارند. ابزارهای دیجیتالی می توانند به پر کردن این شکاف ها کمک کنند.
دختران از راه ابزارهایی مانند آلاپون (Alapon)، یک خط راهنما در بنگلادش که به سوالات در ارتباط با سلامتی پاسخ و پشتیبانی روانی و اجتماعی عرضه می دهد، اطلاعات دقیق سلامتی را دریافت می کنند. مشاوران آلاپون (Alapon) همینطور جلسات هفتگی به صورت زنده در فیسبوک را برای پاسخ به سوالات نوجوانان میزبانی می کنند. این سرویس که توسط صندوق جمعیت ملل متحد و وزارت آموزش و پرورش بنگلادش پشتیبانی می شود، دختران صدمه پذیر و بحران زده را هدف قرار می دهد. آلاپون همینطور اطلاعاتی را به گویش محلی در اردوگاه های پناهندگان در یکی از شهرهای بنگلادش عرضه می دهد.
یک بستر دیجیتالی در هند به دختری به نام راگینی قدرت داد تا از ازدواج کودکان جلوگیری نماید. راگینی از راه یک سرویس تلفن همراه که به سوالات در ارتباط با سلامت و حقوق بشر پاسخ می دهد، وقتی فهمید که دختری ۱۴ ساله در جامعه اش می خواهد با مردی ۴۰ ساله ازدواج کند، همه صدمه هایی که امکان دارد به دنبال داشته باشد را از حاملگی زودهنگام تا از دست دادن تحصیلات و حتی سوءاستفاده می دانست.
طراحی آینده روشن
دختران فقط از این ابزارها استفاده نمی کنند بلکه آنها را ایجاد می کنند. در اروپای شرقی، صندوق جمعیت ملل متحد به همراه شرکت مسئول اجتماعی و شرکای محلی بنیاد موزائیک و مرکز حقوق بشر بلگراد، آزمایشگاه پیشرفت دختران را راه اندازی کردند که یک بستر نوآوری مبتنی بر راهنمایی است و از دختران بوسنی و هرزگوین و صربستان خواست چاره هایی برای نابرابری جنسیتی و سایر مسائلی که امکان دارد در جامعه با آن روبرو شوند، ارائه نمایند.
هم اکنون، آزمایشگاه از ۱۳ پروژه عرضه شده توسط دختران ۱۳ تا ۱۹ ساله که بعد از انتخاب دقیق و تمرینات گام به گام انتخاب شده اند، همچون بودجه، راهنمایی و سایر منابع پشتیبانی می کند. آزرا کوماریکا، ۱۹ ساله، یکی از این دختران به صندوق جمعیت ملل متحد اظهار داشت: برنامه من برای آینده ادامه کار روی کاربردها و برنامه هایی است که به دختران و زنان کمک می نماید. من می خواهم به همه دختران پیام بدهم تا از توانایی های خود استفاده کنند.
صندوق جمعیت ملل متحد تلاش می کند تا از راه دسترسی به مشاوره، اطلاعات و خدمات بهداشت جنسی و باروری و آموزش جامع جنسی و از راه تشویق توانمندسازی و مشارکت دختران در تصمیماتی که بیشتر آنان را تحت تأثیر قرار می دهد، از سلامت و حقوق دختران نوجوان حمایت کند. این صندوق همینطور با مردان و پسران برای پیشبرد برابری جنسیتی و تشویق به ترک شیوه های مضر و کلیشه ها همکاری می کند.


نسل دیجیتال
ارتباط دیجیتال برای همه دختران جهت حقوق بشر، حیاتی می باشد و می تواند استقلال بدنی دختران، تصمیم گیری و ایجاد جنبش را در آنان بهبود بخشد اما امروزه دختران نسبت به پسران به اینترنت و فناوری ها دسترسی کمتری دارند و در نتیجه، آنچه می توانند به آن برسند، استعدادها، بینش، نبوغ و اشتیاقی که آنان می توانند به جهان عرضه کنند را از بین می برد.
سال جاری، تحت عنوان «نسل دیجیتال» اجازه دهید از دختران نسل دیجیتالی که از فناوری های نوین برای ایجاد آینده ای بهتر برای همه استفاده می نمایند، تجلیل نماییم و توجه ها را معطوف کسانی نماییم که به خاطر تبعیض جنسیتی که به صورت مرتب دختران را هم اکنون و در طول زندگی شان محدود می کند، عقب می مانند.
با گسترش فرمت های مجازی و ارتباطات دیجیتالی و ایجاد فرصت های جدید برای دختران، روز جهانی دختر ۲۰۲۱ بر خواسته های آنان با عناوین ذیل تمرکز می کند:
• حذف شکاف جنسیتی دیجیتالی در اتصال، ابزارها و استفاده
• هدایت خلاقیت آنان برای طراحی راهکارهای دیجیتالی نوآورانه و کمک به دختران در دستیابی به حقوق خود و تأمین استقلال بدنی خود
• خلق یک دنیای دیجیتالی قابل دسترس و ایمن برای همه
کمیته بین المللی نجات
در حالیکه دختران در سرتاسر جهان تمایل دارند در مهارت های خواندن و نوشتن از پسران بهتر عمل کنند، اما همچنان در علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات کمتر نمایان شده اند. از راه روز بین المللی دختران در فناوری اطلاعات و ارتباطات، ما با شرکای خود، در مورد شکاف دیجیتالی جنسیتی آگاهی رسانی می نماییم، از آموزش فناوری و تمرین مهارت ها حمایت می نماییم و دختران و زنان جوان بیشتری را ترغیب می نماییم تا به صورت فعال در حرفه علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات فعالیت کنند. هدف این است، دختران و زنان جوان را به تحصیل در علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات تشویق نماییم. دختران و زنان جوان را تشویق نماییم تا در حرفه علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات کار کنند. جامعه را متعهد نماییم و همکاری را از راه مشارکت ترویج دهیم. در کمیته بین المللی نجات، برای محافظت از دختران و توانمندسازی آنان برای تغییر جامعه و زندگی خودشان تلاش می شود. برای انجام این کار تلاش می شود هر یک از موانع پیش روی زنان و دختران در نقاط مهم بحرانی برطرف شود.
منابع

www.rescue.org

www.indiatoday

www.unicef.org

www.unwomen.org

www.itu.in

www.unfpa.org
منبع:

1400/07/20
10:43:17
5.0 / 5
1081
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بازی اندروید