بازی اندروید

پروانه های زرین اصفهان این دفعه در تهران به پرواز درآمدند

پروانه های زرین اصفهان این دفعه در تهران به پرواز درآمدند

بازی اندروید: مراسم پایانی جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان، این دفعه به علت انتشار کرونا نه در اصفهان بلکه در تالار زنده یاد عباس کیارستمی در تهران و در بنیاد سینمایی فارابی برگزار گردید.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، در این مراسم که شامگاه 21 مهر ماه برگزار شد، علیرضا تابش دبیر جشنواره فیلم کودک و نوجوان و مدیر عامل فارابی سخنانی را در ابتدا بیان کرد.
علیرضا تابش در بخشی از سخنانش اظهار داشت: از خداوند متعال سپاسگزارم که مقدر و ممکن ساخت، حالا اینجا بایستم و در مراسم پایانی سی و چهارمین دوره جشنواره فیلمهای کودکان و نوجوانان ایران، در مقام دبیر جشنواره، با شما سخن بگویم. شما در این چند روز شاهد نتیجه ‏ی تلاشهای جمعی من و همکارانم، برای برگزاری جشنواره ‏ای در شان مخاطبان گرانقدرش، و هم درخور سینمای ایران بودید؛ تشخیص این که تا چه میزان در انجام این امر موفق بودیم را باید بر عهده ‏ی مخاطبان و کارشناسان دانست، اما خداوند را شاهد می گیرم، که همکارانم در تمام این چندماه، آنچه در توان داشتند صرف کردند تا چند روزی لبخند بر لب کودکان و نوجوانان کشورمان بنشیند، و رضایت جامعه‏ سینماگران و هنرمندان، حاصل شود. حضور و همراهی ۲۲۲۰ داور کودک و نوجوان از سراسر کشور در این دوره از جشنواره، افتخاری برای همه ما بود. هم چنین امیدوارم نتیجه نیز، به کام شما و مخاطبان جشنواره شیرین آمده باشد.

دبیر جشنواره افزود: داستان جشنواره‏، و داستان درخت تنومند سینمای کودک و نوجوان ایران، بسیار بلندتر از عمر مدیریت مدیران و سیاستگذاران حوزه فرهنگ است، در هر دوره و زمانی، گروهی و جمعی، به حراست از این درخت می‏ پردازند و تلاش می‏ کنند با آبیاری و هرس این درخت تنومند، آنرا به شکل زیباتری بیارایند و مسیر رشدش را هموار کنند؛ اما همه‏، همچون من و همکارانم، می ‏دانیم که ریشه ‏های گسترده این درخت تنومند، با بطن فرهنگ ایران زمین نسبت دارد و از میراث فرهنگی ایرانی و اسلامی با قدمتی چندهزار ساله تغذیه می ‏کند؛ چنین نهاد ریشه‏ داری، هم قبل از عمر مدیریتی ما، زیست و بقا داشته و هم بعد از ما به رشد و بالندگی خود ادامه خواهد داد. امیدوارم ثمرات این شجره طیبه، در سالهای پیش رو، درخشان ‏تر، به یادماندنی ‏تر و موفق ‏تر از تمام افتخارات و دستاوردهای این سال هایی باشد که وظیفه‏ حراست از آن بر دوش ما سنگینی می ‏کرد. اطمینان دارم تقویت ارتباط میان مخاطب و سینما، حضور نسل جوان پویا و نوجو‏ در جامعه‏ سینماگران، و بسط و ترویج تکنولوژی های جدید و اندیشه ‏های نو، آینده‏ای درخشان برای این گونه‏ سینمایی رقم خواهد زد.
او ضمن تشکر از همکارانش و مسؤلان دولت جدید و قدیم سخنانش را این گونه به پایان برد: ایمان دارم که علی‏رغم حضور یا غیبت ما، این حکایت و داستان را پایانی نیست، بنابراین به جای مصرع معروف “به آخر آمد این دفتر، حکایت هم چنان باقی است” سخن خویش را با این نوید به پایان می برم که:
"گمان مبر که به پایان رسید کار مغان
هزار باده‏ی ناخورده در رگ تاک است
به امید پیشرفت و شکوفایی سینمای کودک و نوجوان در سال های آتی."
پیش از سخنرانی، تیزر جشنواره و المپیاد فیلمسازی نوجوانان پخش گردید و در ادامه بعد از آن برش هایی از فیلمهای خاطره انگیز سینمای کودک و نوجوان ایران که زنده یاد فتحعلی اویسی در آنها ایفای نقش کرده بود پخش و یاد و خاطره این هنرمند زنده نگاه داشته شد.
پیام قاسم زاده؛ شهردار اصفهان پخش گردید. شهردار در این پیام ویدیویی عنوان کرد: این جشنواره از اهمیت بالایی برخوردارست و شهروندان انتظار دارند جشنواره در یک هفته خلاصه نشود و همه بتوانند که در طول سال از این موهبت استفاده کنند.
اجرای این مراسم را محمدرضا مقدسیان برعهده داشت و محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی، منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینما، محمد حمیدی مقدم مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و هنرمندانی چون پوران درخشنده، رسول صدرعاملی، بهروز شعیبی، گلاره عباسی و.... از حاضران هستند.
در بخش ابتدایی اهدای جوایز، رائد فرید زاده مدیر امور بین الملل بنیاد سینمایی فارابی برای معرفی برگزیدگان این بخش به روی صحنه حاضر شد.
فریدزاده ضمن توضیح این که ده فیلم و انیمیشن از کشورهای مختلف و سه فیلم از ایران در بخش پویانمایی و کوتاه داستانی حضور داشتند در بخش جایزه سیفژ، برگزیده را با همراهی پوران درخشنده کارگردان و داور ایرانی این بخش اهدا کرد.
دیپلم افتخار و پروانه زرین بخش سیفژ به فیلم «یدو» ساخته «مهدی جعفری» اهدا شد.
در بخش پویانمایی کوتاه، فیلم «مادربزرگ من ماتیلده» ساخته میگوئل آنایا بوریا از کشور مکزیک برنده دیپلم افتخار شد که «مهرداد اسکویی» داور بخش بین الملل این جایزه را برای اجرای خلاق و تکنیکی که پیام موثر عرضه داد، به نماینده مکزیک اهدا کرد.
همچنین دیپلم افتخار و پروانه زرین بخش فیلم کوتاه داستانی، به فیلم «سکوت رودخانه» ساخته فرانچسکا کانه پا از کشور پرو به سبب شیوه هیپنوتیزم کننده داستان پردازی و شیوه منحصربه فرد تعلق گرفت.
در این بخش دیپلم افتخار بهترین دستاورد فنی به «مرتضی نجفی» برای فیلمبرداری فیلم سینمایی «یدو» اهدا شد.
همچنین با حضور «بهرام دهقانیار» در این بخش، جایزه دیپلم افتخار دستاورد هنری برای موسیقی متن به «روهن روهن» برای فیلم «سوومی» ساخته امول وسانت گل از کشور هندوستان اهدا شد.

سپس دو دیپلم افتخار و پروانه زرین برای بهترین «دستاورد هنری کارگردانی» به «پدربزرگ من یک فضایی است» به کارگردانی دراژن ژارکوویچ (از کرواسی) و مارینا آندره ی اسکوپ (از بوسنی) اهدا شد.

در ادامه این مراسم، گلاره عباسی روی صحنه آمد و جایزه بهترین بازیگر این بخش را اعلام نمود. دیپلم افتخار بهترین بازیگر برای فیلم «محافظ برادر» ساخته «فرید کراهان» از کشور ترکیه اهدا شد که نماینده این کشور جایزه را دریافت کرد.
در ادامه دیپلم افتخار و پروانه زرین بهترین بازیگر کودک و نوجوان به «یاسین حبیب پور» برای فیلم «پسران دریا» از ایران اهدا شد و او این جایزه را از گلاره عباسی گرفت.

در بخش بهترین فیلمنامه بخش بین الملل با حضور فرهاد توحیدی، پروانه زرین اهدا شد به افشین هاشمی و حسین قاسمی جامی برای «پسران دریا»
افشین هاشمی که روز تولدش بود، اظهار داشت: خوشحالم که آغاز ۴۶ سالگی من با دریافت جایزه در جشنواره همراه بود و فکر می کنم این آغاز راهی نو برای من است و یاد زنده یاد «فرشته طائرپور» را گرامی می دارم.
«رسول صدرعاملی» هنرمند دیگری بود که روی صحنه آمد و اظهار داشت: اگر مقرر است سهمی از بازار جهانی داشته باشیم -که غم انگیز عقب افتاده ایم- مسیرمان از سینمای کودک می گذرد و دنیای خیال انگیز سینما است که به ما کمک خواهدنمود و اگر تمرکزمان را روی سینمای کودک بگذاریم سبب رونق سینما و ارزآوری خواهیم شد. خواهش می کنم که تمرکز بیشتری روی تولید محصولات سینمایی و سریال کودک داشته باشیم چون که از کشورهای منطقه هم عقب مانده ایم.
صدرعاملی پروانه زرین بهترین کارگردانی را اعلام نمود و دیپلم افتخار و پروانه زرین کارگردانی به «مهدی جعفری» برای فیلم «یدو» از ایران رسید.

دیپلم افتخار و پروانه زرین جایزه ویژه هیأت داوران به فیلم «لوسیا» ساخته «خوان پاتو» از کشور اسپانیا رسید و «رائد فریدزاده» این جایزه را به نماینده اسپانیا تقدیم کرد.
در ادامه این مراسم، «آنا» داور نوجوان از گرجستان به نمایندگی از داوران کودک و نوجوان بخش بین الملل در پیامی ویدیویی منتخب این گروه داوری را اعلام نمود و دیپلم افتخار و پروانه زرین برای جایزه داوران کودک و نوجوان به فیلم «پدربزرگ من یک فضایی است» به کارگردانی دراژن ژارکوویچ و مارینا آندره ی اسکوپ تعلق گرفت و نماینده بوسنی این جایزه را از دستان رائد فریدزاده گرفت.
در ادامه، پروانه زرین بهترین فیلم بخش بین الملل توسط «محمد خزاعی» رئیس سازمان سینمایی به «محمدرضا مصباح» تهیه کننده فیلم «یدو» اهدا شد.
در بخش بعدی این مراسم «محمد خزاعی» رئیس سازمان سینمایی ضمن خیرمقدم به حضار عنوان کرد: «از آقای تابش و همکارنشان تشکر می کنم که در شرایط سختی تلاش کردند که چراغ این جشنواره روشن بماند. نقدهایی که رسانه ها از ایشان کردند به نظر من موقعیت آقای تابش را ارزیابی نکردند چون که برگزاری جشنواره در چنین شرایط سختی کاری بسیار هنرمندانه بود. شرایط تولید، کمبود پول و نبود اعتبار کافی شرایط این جشنواره سخت کرد. جای آقای انتظامی خالی است چونکه این جشنواره حاصل مدیریت او است.
او تاکید کرد: باید اظهار داشت که سینمای کودک احیا شده و امیدوارم بیشتر احیا شود.
برگزیدگان سی وچهارمین جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان و نوجوانان در ۸ بخش بدین شرح است:

برگزیده بخش "کروناروایت"؛ "فضای زندگی" ایلیا رمضانی که با پیام ویدیویی از دریافت این جایزه تشکر کرد.
دیپلم افتخار بداعت و نوآوری به «حبیب احمدزاده» کارگردان فیلم «داستان های هزار و یک روز؛ افسانه بُناسان و غول چراغ جادو» تعلق گرفت. این هنرمند با نوه اش روی سن حاضر شد که لباس سندباد به تن داشت.
همچنین «بهروز مفید» کارگردان فیلم «بام بالا» دیپلم افتخار بخش کسب و کار و ترغیب مخاطبان کودک و نوجوان را دریافت کرد.

این جوایز با حضور علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و دبیر جشنواره اهدا شد.

در ادامه دیپلم افتخار بهترین فیلم در عرضه تصویری متفاوت از نوجوانان خطه سیستان و بلوچستان به حسین ریگی کارگردان «لیپار» اهدا شد. ریگی بعد از دریافت جایزه خود اظهار داشت: سینما ۵۰ سال را به سیستان و بلوچستان بدهکار بود و من این فیلم را از بابت ادای دین به این خطه ساختم. این فیلم را به شهید نوجوان «علی لندی» تقدیم می کنم.
او افزود: با این فیلم به تماشای تصویری متفاوت از سیستان و بلوچستان می نشینید.
سپس نکوداشت زنده یاد «محمد ابوالحسنی» انجام شد.
در ادامه ویدیویی برای نکوداشت یاد و خاطره زنده یاد «محمد ابوالحسنی» که به دنبال مبتلا شدن به کرونا او را از دست دادیم برای حضار به نمایش درآمد.

«حسین شیخ الاسلامی» از کارشناسان سینمای کودک و از همکاران وی در زنده نگاه داشتن یاد زنده یاد ابوالحسنی اظهار داشت: او سه اصل در رفتار خود داشت که اول از همه راه تبدیل خیال به آرزو و آرزو به رویا و رویا به محصول را بلد بود و ما توانستیم جریان وب سری را به رسمیت بشناسیم. او تا لحظه آخر رویای خویش را دنبال می کرد و به همه سفارش داشت که رویای خویش را فراموش نکنید. او تپه ها را به قله تبدیل و به مخاطب معرفی می کرد. روزی که انیمیشن سینمایی «تهران ۱۵۰۰» را شروع کرد، فضای غیر صنعتی این حوزه را به حوزه صنعتی تبدیل کرد. کار او دنبال کردن حوزه های مغفول مانده بود. او از نفرت فراری بود، گاهی با موانع مواجه گردید اما امید را رها نکرد. این سه نکته به ما در حوزه حرفه ای صنعت سینما کمک می نماید.
او افزود: ما او را زود از دست دادیم اما راهش ادامه دارد و امیدوارم دیگران هم به این مسیر خیال بپیوندند. آقای ابوالحسنی شما در طول حیات تان به کسی اجازه ندادید که شما را تشویق کند و حالا نگاه کنید که چطور از شما یاد می کنند.

در ادامه نامزدهای بخش وب سری توسط مقدسیان اعلام شدند و «مهین جواهریان» روی صحنه آمد.
در بخش «وب سری»، «فریاد بیات» برای فیلم «آشمچز- یک اشتباه دیجیتالی» دیپلم افتخار را به دست آورد و این جایزه را از دست «مهین جواهریان» گرفت.
دیپلم افتخار بهترین فیلم پویانمایی کوتاه هم توسط مهین جواهریان به فهیمه قبادی کارگردان فیلم «آی دی» محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اهدا شد.
در ادامه «سهیل موفق» یکی دیگر از اعضای هیأت داوران روی صحنه آمد و پروانه زرین بهترین فیلم داستانی کوتاه را به «متین رکن» کارگردان فیلم «منم سمیرا» اهدا کرد.
رکن جایزه خویش را به «ملاله یوسف زهی» که مورد استبداد طالبان قرار گرفت و «شبنم تیموری» بازیگر فیلم که فوت کرد و همه دختران فارسی زبان که در نهایت پیروز خواهند بود، اهدا کرد.
در ادامه «بهروز شعیبی» پروانه زرین بهترین فیلم بلند داستانی را اهدا کرد و «راز قلعه» به کارگردانی «کریم رناسیان» دیپلم افتخار و لوح زرین بهترین فیلم بلند داستانی را به خود اختصاص داد.
در ادامه ویدیویی از توجه و مهربانی سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی نسبت به کودکان و نوجوانان به نمایش درآمد.
سپس «حبیب ایل بیگی» روی صحنه آمد و اظهار داشت: جایزه شهید بهنام محمدی برای تقدیر از شهدای کودک و نوجوان است و نشان میدهد که این راه در سالهای جنگ تمام نشده و «علی لندی »ها راه شهدا را ادامه می دهند.
در ادامه، ایل بیگی دیپلم افتخار جایزه «شهید بهنام محمدی» را به «نبی قلی زاده» کارگردان فیلم «پسرم رسول» اهدا کرد.
قلی زاده این جایزه را به روح سردار شهید سلیمانی اهدا کرد.
در ادامه ویدیویی از پشت صحنه کارهای گروه اجرایی جشنواره فیلم کودک و نوجوان پخش و از کارهای آنها تقدیر به عمل آمد.
در بخش بعدی مراسم، دهقان یار پروانه زرین بهترین دستاورد فنی را به «مسعود سخاوت دوست» سازنده موسیقی متن فیلم «لیپار» اهدا کرد.

در بخش بعدی مراسم، «رضا درستکار» منتقد و عضو هیأت داوران جشنواره روی صحنه آمد و دیپلم افتخار جایزه «زاون قوکاسیان» را به فیلم «بام بالا» اهدا کرد.
در ادامه «گلاره عباسی» برای اهدای جایزه بخش بازیگران کودک روی صحنه آمد و پروانه زرین بهترین بازیگر کودک را به «آندیا یحیی پور» برای بازی در فیلم «میان صخره ها» اهدا کرد. آندیا شعری روی صحنه خواند و جایزه خویش را تحویل گرفت.
در ادامه نامزدهای بخش بهترین فیلمنامه در بخش سینمای ایران اعلام شدند و رضا درستکار و سهیل موفق برای اهدای جایزه روی صحنه آمدند.
در این بخش دیپلم افتخار و پروانه زرین بهترین فیلمنامه به «امیر محمد عبدی» نویسنده فیلم «بام بالا» رسید.

در ادامه مراسم اختتامیه جشنواره، «بهروز شعیبی» برای اهدای جایزه بخش بهترین کارگردانی به روی صحنه آمد. او از سوی هیات داوران از همه عواملی که در ایام سخت کرونا تلاش کردند تا کارها به جشنواره برسند و چراغ سینما روشن نگاه داشته شوند، تشکر کرد.
شعیبی از دهقانیار خواست که جایزه را اهدا کند.
فیلم «لیپار» ساخته «حسین ریگی» دیپلم افتخار و پروانه زرین بخش کارگردانی را دریافت کرد.
ریگی بعد از دریافت این جایزه اظهار داشت: پنج بازیگر اهل سیستان و بلوچستان در این فیلم بازی کردند که بازیگران آینده سینمای ایران خواهند شد.
در ادامه این بازیگران نوجوان که لباس محلی سیستان و بلوچستان برتن داشتند روی صحنه آمدند و مورد تشویق حضار قرار گرفتند.
در بخش بعدی اختتامیه، مهین جواهریان، گلاره عباسی، رضا درستکار و سهیل موفق و بهرام دهقانیار برای اهدای جایزه ویژه هیات داوران روی صحنه آمدند.
دیپلم افتخار و پروانه زرین ویژه هیأت داوران به «مختار عبدالهی» کارگردان فیلم «میان صخره ها» رسید.

در ادامه مراسم پایانی سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان و نوجوانان، نکوداشت زنده یاد «فرشته طائرپور» تهیه کننده و کارگردان فقید سینمای ایران اجرا شد. ابتدا ویدیویی در نکوداشت این هنرمند عرصه سینمای کودک که به سبب مبتلا شدن به کرونا او را از دست دادیم به نمایش درآمد و یاد و خاطره اش زنده نگاه داشته شد.
«منوچهر شاهسواری» مدیرعامل خانه سینما در این بخش روی صحنه آمد و اظهار داشت: از زحمات همه دوستانم در جشنواره تشکر می کنم. سرمایه های ما در جامعه درحال فراموشی هستند و جز فعالان عرصه فرهنگ و هنر، کسی نمی تواند راه نجاتی برای آن پیدا کنند. بچه های سینما روزهای سختی را طی می کنند و ما هیچ نداریم، جز این که به همه آنها بگوئیم این سرزمین پل فیروزه ای است که محل عبور فرهنگ و تمدن و عشق و صمیمیت است. آنقدر به خودمان بد نکنیم.
او اظهار داشت: هیچ چیز جای فرشته را نمی گیرد. او به پاس قدمی که در راه فرهنگ برداشت، به یاد خواهد ماند.
در ادامه، «علی شاکری» پسر مرحوم طائرپور روی صحنه آمد و علیرضا تابش لوح سپاس این نکوداشت را تقدیم او کرد.
علی شاکری که با بغض صحبت می کرد، اظهار داشت: مادرم برای فرهنگ این سرزمین زحمت کشید و مطمئن هستم که جاودانه خواهد بود و امیدوارم همه ما برای آینده کودکان سرزمینم و تمام دنیا به نیکی و درستی قدم برداریم.
در بخش پایانی مراسم، «محمد خزاعی» و «علیرضا تابش» برای اهدای جایزه بخش بهترین فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران روی صحنه آمدند و پروانه زرین این بخش به بهروز نشان برای فیلم «پسران دریا» اهدا شد.
بهروز نشان ضمن تشکر از هیأت داوران اظهار داشت: من تهیه کنندگی این فیلم را از خانم طائرپور دارم و از او ممنون هستم.
سپس ویدیویی برای نکوداشت یاد شهید «علی لندی» نوجوان فداکار ایذه ای به نمایش درآمد و در این فیلم کودکان و نوجوانان یاد او را زنده نگاه داشتند.


نمایش ویدیویی از آنچه در ایام برگزاری جشنواره گذشت و صحبت های داوران نوجوان ادامه برنامه آیین اختتامیه بود.
در بخش بعدی اختتامیه، صبا به نمایندگی از داوران کودک و نوجوان سراسر کشور روی صحنه آمد و با بیان این که نماینده دوهزار و ۲۲۰ دارو کودک و نوجوان است، دیپلم افتخار داوران نوجوان برای بهترین فیلم پلتفرم ها را به فیلم «آی دی» به کارگردانی فهیمه قبادی محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اهدا کرد و پروانه زرین بهترین فیلم پخش شده در خانه های جشنواره از نظر داوران کودک و نوجوان به فیلم «بام بالا» ساخته «سیدجمال سیدحاتمی» و به تهیه کنندگی «بهروز مفید» تعلق گرفت.

این خبر در طول برگزاری مراسم بروز رسانی شد.1400/07/22
12:42:57
5.0 / 5
1160
تگهای خبر: باتری , بازی , تكنولوژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بازی اندروید