بازی اندروید

60 درصد دستگاههای دولتی مناسب سازی شدند

60 درصد دستگاههای دولتی مناسب سازی شدند

رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و مناسب سازی کشور اعلام نمود که دستگاههای دولتی بیشتر از ۶۰ درصد و فضاهای شهری بیشتر از ۳۸ درصد مناسب سازی شده اند.


ابراهیم کاظمی مومن سرایی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به وضعیت مناسب سازی فضاهای شهری برای نابینایان اظهار نمود: همانطور که باید برای سایر افراد جامعه بخصوص افراد دارای معلولیت، به هم سطح سازی و مناسب سازی پیاده روها و خیابان ها و مجموعه های دولتی توجه گردد، قطعا نابینایان هم نیازمند امکانات خاص تری هستند. مناسب سازی فضاهای شهری و پیاده روها موضوعی است که باید برای همه افراد جامعه میسر شود، اما وجود مسیر ویژه سکه ای و شیاری یکی از بحث های عمده و مهمی است که باید در این حوزه برای نابینایان ایجاد شود.
وی افزود: یکی دیگر از مباحثی که باید در مناسب سازی فضاها مورد توجه قرار گیرد، ایجاد علایم حسی در ورودی و خروجی دستگاههای دولتی یا ایجاد علامت های خاص جهت استفاده از آسانسور و علایم صوتی در ایستگاه های مترو و اتوبوس برای نابینایان است.
رییس دبیرخانه ستاد هماهنگی و مناسب سازی کشور با اشاره به اینکه شهرداری ها در مناسب سازی فضاهای شهری نقش عمده ای دارند، اظهار داشت: طی سالهای اخیر برای مناسب سازی پیاده روها اقدامات خوبی انجام شده است، اما هنوز مشکلاتی در این حوزه وجود دارد؛ به صورت مثال در مواقعی مشاهده می شود که خیلی از مسیرهای مناسب سازی شده ویژه نابینایان به صورت صحیح اجرا نشده است؛ به این مفهوم که مسیری با شیاری مشخص شده است اما محل توقف مشخص نشده است، یا در مواقعی مشاهده می شود که مسیر ویژه نابینایان بوجود آمده اما به مانعی ختم می شود، یا مسیر ویژه نابینایان بوجود آمده و سپس در میانه راه مانعی قرار داده اند؛ البته این مسائل به عدم فرهنگ سازی مربوط می شود.
به گفته کاظمی مومن سرایی، هنوز در دانشگاه ها درس و واحدی برای دانشجویان رشته های مرتبط وجود ندارد و در این راستا بارها با وزارت علوم مکاتبه شده است؛ چونکه زمانی که فرد پس از فارغ التحصیلی در این رشته مشغول به کار می شود، علم و اطلاعات درباره مناسب سازی شهری را ندارد و قطعا در کارهای عملیاتی با مشکل روبه رو خواهد شد.
وی در ادامه در پاسخ به سوالی درمورد برخی اظهارات در خصوص هماهنگ نبودن دستگاه ها و سازمان ها در مورد مناسب سازی و مبلمان شهری و ضمن اشاره به عدم ساختار مناسب توضیح داد: در مواقعی شهرداری مسیری را آسفالت می کند و پس از مدتی شرکت برق به دلیلی مسیر را کنده کاری می کند یا مشاهده می شود که مسیر ویژه نابینایان بوجود آمده اما شرکت آب یا شرکت گاز مانعی بر سر راه بوجود آورده است؛ برای رفع این موارد باید هماهنگی بین دستگاه ها ایجاد شود تا هنگامی که شهرداری درصدد مناسب سازی منطقه ای برمی آید با دستگاههای ذیربط منطقه هماهنگ باشد.
در این راستا رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و مناسب سازی کشور در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این که آیا با وجود برگزاری جلسات مختلف میان دستگاه ها چرا هنوز هماهنگی بین دستگاه ها صورت نگرفته است؟ بیان نمود: ما پیگیر هماهنگی بین دستگاه ها هستیم و این اتفاقات نسبت به چندین سال قبل کمتر شده است، اما باز هم شاهد این اتفاقات هستیم. البته در این راستا جلسات مختلفی با حضور دستگاه ها برگزار شده است و حتی چندی قبل جلسه ای با حضور نماینده تشکل های نابینایان، رئیس انجمن نابینایان و سازمان فناوری و اطلاعات و دبیرخانه مناسب سازی کشور در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.
کاظمی مومن سرایی در ادامه به دستاوردهای جلسات برگزار شده با معاونت امور بانکی و شرکتهای دولتی برای مسائل در رابطه با فناوری اطلاعات نابینایان اشاره نمود و اظهار داشت: در آخرین جلسه برگزار شده، مقرر شد تا بانک مرکزی مناسب سازی حداقل یک شعبه هر یک از هشت بانک دولتی که دارای رجوع کننده بالایی برای معلولان هستند را تا آخر دولت دوازدهم اجرا کند، همینطور مقرر شد با هماهنگی و استفاده از ظرفیت بالای فناوری اطلاعات در مناسب سازی سایت ها و اپلیکیشن های بانکی و پرداخت های اینترنتی برای دسترس پذیری معلولان کشور اقدام گردد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به این نکته هم اشاره نمود که پیگیری های انجام شده از بانکها به بخشنامه ۶ بندی منجر گردید که در هر شعبه از بانکها باجه ای به منظور عرضه خدمت سریع به جامعه معلولان و نابینایان در نظر گرفته شود که معاون بانک مرکزی این نامه را به تمامی بانکها ابلاغ نمود. همینطور مقرر شده در صورت درخواست نابینایان اطلاعات آنها روی کارت بانکی شان به صورت برجسته چاپ شود و مناسب سازی محتوای اینترنت بانک و وبسایت به منظور بهره گیری از خدمات الکترونیک در دستور کار قرار گیرد.
رییس دبیرخانه ستاد هماهنگی و مناسب سازی کشور همینطور با اشاره به اینکه با هماهنگی بانک مرکزی، انجمن نابینایان و یکی از شرکتهای دانش بنیان دستگاه هایی تولید و به بعضی از بانکها عرضه شده که براین اساس شخص نابینا در صورت رفتن به بانک، بتواند پای دستگاه خودش عملیات بانکی را انجام دهد، اظهار داشت: حالا حدود ۱۸۰ شعبه بانکی در سرتاسر کشور این دستگاه را خریداری و در بانکها نصب کرده اند.
بنابر اظهارات کاظمی مومن سرایی، هم اکنون دستگاههای دولتی بیشتر از ۶۰ درصد و فضاهای شهری بیشتر از ۳۸ درصد مناسب سازی شده اند.
منبع:

1400/07/24
12:35:38
5.0 / 5
1536
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
بازی اندروید