بازی اندروید

نوجوان من افسرده است یا درون گرا؟

نوجوان من افسرده است یا درون گرا؟

به گزارش بازی اندروید یک روانشناس با اشاره به اینکه ۱۴ سالگی سن شروع اختلالات روانی است و تمام بیماری های روانی از ۱۴ سالگی آغاز می شوند اما در اکثر موارد ناشناخته و درمان نشده باقی می مانند، درباره تفاوت افسردگی و درون گرایی نوجوانان اظهار داشت: این تفاوت را در معیارها و نشانه های افسردگی میتوان جستجو کرد چونکه در تعریف افسردگی صحبت از هرگونه تغییر در فرد می شود اما در خود فرو رفتن فرد درون گرا، جزء خصوصیت های سالیانه او به حساب می آید.


شبنم طلوعی در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: آغاز نوجوانی و بلوغ همزمان با این دوره است که نوجوان دوست دارد اوقات زیادی را تنها باشد و این مسئله تا اندازه ای طبیعی است. اگر این دوره با نشانه های افسردگی همراه شود حتما باید خانواده ها برای حل این مسئله به روانشناس و مشاور رجوع کنند.
این روانشناس اندوه، اشک، گریه، ناامیدی، کاهش انگیزه فعالیت، خستگی مداوم و انرژی تحلیل رفته، انزوای اجتماعی و ارتباط ضعیف با دیگران، اعتماد به نفس پایین و احساس گناه، زودرنجی و حساس شدن، افزایش بی قراری و خشم و تنفر، اشکال در ارتباط با دیگران، غیبت های مکرر از مدرسه و عدم انجام تکالیف، تمرکز ضعیف بر روی مطالب، اختلال عمده در خواب و خوراک، افکار و رفتار دال بر خودکشی، سخن گفتن و تلاش در جهت رفتن از منزل را همچون نشانه های افسردگی در کودکان و نوجوانان دانست و اضافه کرد: نوجوانی و سالهای اولیه بلوغ دوره حساسی از زندگی است که در آن تحولات زیادی رخ می دهد، برای بسیاری این دوره هیجان انگیز و برای بسیاری همراه با استرس و هراس است. در بعضی از این موارد اگر احساسات مدیریت نشوند، منجر به بیماری روحی روانی در نوجوانان می شود.
وی رشد شناختی در ایجاد انعطاف پذیری ذهن نوجوان برای مقابله با چالش های امروزی را دارای اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: ترویج برنامه های بهداشتی برای نوجوانان نه تنها منجر به افزایش سطح سلامت آنها در کوتاه مدت بلکه در دراز مدت منجر به پیشرفت اقتصاد جامعه می شود، در واقع پیشگیری با آگاهی بهتر انجام می شود و این به آن معنا است که فرد از همان ابتدا با علایم زودهنگام مبتلا شدن به بیماری و علایم بیماری روانی آشنایی داشته باشد. در این رابطه معلمان و والدین می توانند مهارت های زندگی را به نوجوانان برای مقابله با چالش های روزمره مدرسه و خانه آموزش دهند.
به قول طلوعی، جهت کمک به جلوگیری از اختلالات روانی و بیماری ها در بین نوجوانان و جوانان باید از سنین اولیه برای کنترل و بهبود بیماری های روانی کوشش کرد.
این روانشناس در ادامه سخنان خود، اظهار داشت: حمایت روانی اجتماعی از نوجوان در مدرسه و سایر موقعیت های اجتماعی در پیشگیری از صدمه های روانی و اجتماعی آنها بسیار موثر و دارای اهمیت است. برای رسیدن به هدف پیشگیری و کنترل بیماری های روانی در نوجوانان باید امکانات لازم برای آموزش کارکنان بهداشتی فراهم گردد تا آنها در شناسایی و مدیریت اختلالات روانی نوجوانان سرعت بیشتری داشته باشند.
وی به والدین سفارش کرد: برای افزایش آگاهی نوجوانان از شیوه های مراقب از سلامت روانی خود (خودمراقبتی) باید آموزش هایی برای والدین و معلمان در جهت افزایش مهارت های ارتباطی نوجوانان داده شود. والدین باید گوش شنوای نوجوان باشند تا نوجوان در خانه احساس امنیت کند و شیوه رفتار با نوجوان را آموزش ببینند تا بتوانند با حساس ترین دوره زندگی فرد مواجهه خوب و پرثمری داشته باشند.


منبع:

1400/07/26
09:42:04
5.0 / 5
1046
تگهای خبر: آموزش , جوانان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
بازی اندروید