بازی اندروید

یک گزارش کوتاه به بهانه انتخاب دبیر جشنواره فیلم فجر

یک گزارش کوتاه به بهانه انتخاب دبیر جشنواره فیلم فجر

بازی اندروید: رئیس سازمان سینمایی که چند روز قبل اعلام کره بود تخصصش برگزاری جشنواره است، چهلمین دبیر جشنواره فیلم فجر را نه از میان چهره های سینمایی بلکه از بین فعالانی انتخاب نموده که هم با خودش همکاری داشته و هم وجه آکادمیک و حضورش در سِمت های داوری و مشاوره پررنگ تر است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، مسعود نقاش زاده با حکم محمد خزاعی دبیر چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر شد؛ جشنواره ای که امسال آخرین سال برگزاری جدا از بخش بین الملل را تجربه می کند.
نقاش زاده که قبل تر سابقه همکاری با خزاعی را بعنوان داور جشنواره فیلم مقاومت داشته، ساخت فیلم «کودک و فرشته» را در سال 1387 - که پلاک زرین نگاه ملی و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی در بخش مسابقه فیلمهای اول و دوم بیست وهفتمین جشنواره فیلم فجر را گرفته - در کارنامه کاری خود دارد.
طبق اطلاعات صفحه شخصی نقاش زاده، او سرپرست گروه تحقیق و نگارش فیلمنامه سینمایی بانوی اول - حضرت خدیجه(س) - در دو سال قبل نیز بوده؛ فیلمی که پیش از این محمد خزاعی بعنوان تهیه کننده اش معرفی شده بود.
وی در سوابق خود مشاور فیلمنامه سینمایی «زندگی دوگانه لیلا» به نویسندگی احمدرضا معتمدی، مشاور کارگردان فیلم سینمایی «امیر» به کارگردانی نیما اقلیما، مشاور سریال تلویزیونی «کایدون» به کارگردانی مسعود آب پرور، سرپرست نویسندگان سریال «نفوذ»، منشی صحنه فیلم «عروس» بهروز افخمی، داوری چند دوره از جشن خانه سینما و حضور در هیات های مختلف داوری و شورایی در رابطه با برنامه ها و رویدادهای تلویویزیونی را ثبت کرده است.
قبل از نقاش زاده، افراد مختلفی عهده دار دبیری جشنواره فجر بودند که سهم مدیران بیش از هنرمندان بوده است.
در طول 39 دوره ی برگزار شده ی جشنواره فیلم فجر حسین وخشوری، سیدمحمد بهشتی، مهدی فریدزاده، عزت الله ضرغامی، سیف الله داد، محمدمهدی عسگرپور، علیرضا رضاداد، مجید شاه حسینی، مهدی مسعودشاهی، محمد خزاعی، محمدرضا عباسیان، محمد حیدری، ابراهیم داروغه زاده و محمدمهدی طباطبایی نژاد نام هایی هستند که مسئولیت این رویداد را در مقام دبیر پذیرفتند.
نخستین دوره جشنواره فیلم فجر در سال 1361 به دبیری حسین وخشوری برگزار شد ولی در دوره دوم این جشنواره نامی بعنوان دبیر مشاهده نمی گردد و کار به صورت گروهی انجام شده است.
در بین دبیران دوره های مختلف جشنواره فیلم فجر، سید محمد بهشتی با 10 دوره رکورددار است. این مدیر سینمایی از جشنواره سوم تا دوازدهم دبیر این رویداد سینمایی بود.
علیرضا رضاداد نیز با 6 دوره در رتبه دوم قرار دارد. رضاداد بعنوان مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی دبیر دوره های بیست و دوم تا بیست و پنجم جشنواره فجر بود و پس از سال ها با حکم ایوبی در دوره 32 به جشنواره برگشت و در دوره 33 نیز عهده دار این مسئولیت شد.
زنده یاد سیف الله داد هم چهار دوره دبیر جشنواره فیلم فجر بود. او همزمان با دوران معاونت سینمایی اش در دوره های 16 تا 19 دبیری را برعهده داشت.
ابراهیم داروغه زاده در دولت قبلی برای سه دوره از سال 1396 تا 1398 دبیر جشنواره فجر بود و قبل از او باید به سیدرضا میرکریمی هم اشاره نمود که در چهار دوره دبیر جشنواره جهانی فجر فعالیت کرد.
عزت الله ضرغامی ( دوره های چهاردهم و پانزدهم)، محمدمهدی عسگرپور (دوره های بیستم و بیست ویکم)، مجید شاه حسینی (دوره های بیست وششم و بیست وهفتم) و محمد حیدری (دوره های سی وچهارم و سی وپنجم) از دبیران دو دوره ای جشنواره فیلم فجر هستند. البته عسگرپور دبیری یک دوره جشنواره جهانی فیلم فجر را نیز اردیبهشت امسال برعهده داشت.
همین طور مهدی فریدزاده در دوره سیزدهم یک دوره برگزاری جشنواره را بر عهده داشت.

منبع:

1400/08/05
19:46:19
5.0 / 5
1194
تگهای خبر: اطلاعات , مشاوره , هارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بازی اندروید