بازی اندروید
چنگیز جلیلوند:

فکر نمی کردم که سردار شوم

فکر نمی کردم که سردار شوم

به گزارش بازی اندروید چنگیز جلیلوند اظهار داشت: نخستین فیلمی که من را خیلی به کار دوبله علاقمند کرد فیلم «فاتح» بود که زنده یاد نصرت الله محتشم جای ˮجان وینˮ صحبت می کرد. صدای شاهانه و سردار مانند محتشم من را به این فکر برد که چقدر خوب است تا جای یک سردار صحبت کنم. البته فکر نمی کردم که سردار شوم و یا نقش سردار را بازی کنم بلکه فکر می کردم که چقدر خوب است تا مثل یک سردار صحبت کنم.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، موزه سینمای ایران در ادامه انتشار سلسله نشست های تاریخ شفاهی خود به مناسبت زادروز زنده یاد «چنگیز جلیلوند؛ دوبلور، مدیر دوبلاژ» بخش هایی از گفتگو با این هنرمند را منتشر نموده است.
چنگیز جلیلوند با اشاره به اینکه ششم آبان ماه ۱۳۱۴ در شیراز به دنیا آمده است، اظهار داشت: تا سن هفت سالگی در شیراز زندگی کردم، بزرگ شدم و پس از آن به خاطر شغل پدرم به تهران آمدیم.
وی افزود: نخستین فیلمی که من را خیلی به کار دوبله علاقمند کرد فیلم «فاتح» بود که زنده یاد نصرت الله محتشم جای "جان وین" صحبت می کرد. صدای شاهانه و سردار مانند محتشم من را به این فکر برد که چقدر خوب است تا جای یک سردار صحبت کنم. البته فکر نمی کردم که سردار شوم و یا نقش سردار را بازی کنم بلکه فکر می کردم که چقدر خوب است تا مثل یک سردار صحبت کنم.
جلیلوند تصریح کرد: یادم می آید کارگردان یا تهیه کننده فیلمهای ایرانی برای دیدن فیلمهای خارجی می رفتند و سوال می کردند که جای این بازیگر خارجی چه کسی صحبت کرده و وقتی متوجه می شدند که دوبله را من انجام دادم، برای صحبت در فیلم هایشان از من دعوت می کردند. یکبار جای حیدر صارمی (بازیگر) صحبت کردم.
وی خاطرنشان کرد: آن سال ها هنوز بازیگران درجه یک برای تسخیر سینما نیامده بودند و همان کسانی که در رادیو نمایشنامه بازی می کردند به سینما می آمدند و نقش اول بازی می کردند. مثل آقایان امیرفضلی، مصدق و تابش که ابتدا در رادیو فعالیت داشتند و بعد به سینما آمدند.
جلیلوند در ادامه بیان داشت: وقتی به جای پل نیومن در فیلم «یک نفر آن بالا من را دوست دارد» صحبت کردم، سیامک یاسمی گفت می خواهم به جای محمدعلی فردین، جلیلوند صحبت کند. برای فیلمهای آقای قرن بیستم و گنج قارون همانگونه که برای پل نیومن صحبت می کردم تم جنوب شهری خودمان را هم ترکیب کردم و در نهایت گنج قارون درآمد.
وی با اشاره به اینکه کار دوبله را عاشقانه دوست دارد، اظهار داشت: کارم برای من یک نفر به حساب می آید و همانطور که وقتی یک نفر را دوست داریم، به او عشق می ورزیم، دوبله هم برای من چنین حالتی دارد. کارم عشقم است، واقعا به کارم ایمان دارم و نسبت به آن حساس هستم.
جلیلوند افزود: هیچگاه دوست نداشتم جای نقش منفی صحبت کنم و معتقد بودم وقتی قهرمان داستان بیشتر مثبت است چرا من باید منفی بگویم. معمولاً برای نقش های منفی انتخاب نمی شدم و خودم هم انتخاب هم نمی کردم.
او در آخر با اشاره به اینکه عاشق ایران است، اظهار داشت: به هیچ شکلی نمی توانم ایران را ترک کنم. عزیزترین افراد خانواده من خارج از ایران زندگی می کنند و دلشان برای من تنگ می شود اما من هم همیشه دلم برای وطن و خاکم تنگ می شود. عاشق مردم کشورم هستم و امیدوارم خداوند تن سالم به من بدهد تا بتوانم دِینی که به دوستاران دوبله دارم و آنهایی که صدای من را دوست دارند و از من حمایت می کنند را به جا آورم و از این همه محبتشان نسبت به خودم سپاسگزاری می کنم. امیدوارم با کارهای خوبی که در سینما عرضه می دهم جوابگوی محبتشان باشم.
زنده یاد چنگیز جلیلوند ۶ آبان ماه ۱۳۱۴ در شیراز متولد شد و دوم آذرماه ۱۳۹۹ در تهران بر اثر کرونا درگذشت.

منبع:

1400/08/06
12:37:01
5.0 / 5
967
تگهای خبر: بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
بازی اندروید