بازی اندروید
قاسم پور:

تأمین مالی مهم ترین مانع اجرای کامل بیمه زنان خانه دار است

تأمین مالی مهم ترین مانع اجرای کامل بیمه زنان خانه دار است

به گزارش بازی اندروید رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی مهم ترین عامل اجرایی نشدن درست بیمه زنان خانه دار را بی توجهی به الزامات بودجه ای و نهادی دانست و اظهار داشت: اگر تابحال دستگاه ها نتوانسته اند به این تکلیف خود به درستی پاسخ دهند، بیشتر در ارتباط با تأمین مالی بوده، نه بی توجهی یا عدم اراده به انجام.


فاطمه قاسم پور در گفتگو با ایسنا در ارتباط با مبحث بیمه زنان خانه دار با عنایت به این که سال ها از مطرح شدن آن می گذرد، بیان نمود: مبحث بیمه زنان خانه دار در اوایل دهه ۸۰ عنوان شد و از همان زمان مسیر پرفراز و نشیبی را به لحاظ قانونی و بودجه ای طی کرد. در عرصه سیاستگذاری در موضوعات مختلف، عدم طرح درست مسئله، شناسایی ابعاد دقیق آن، کارشناسی صحیح و موثر، ایجاد اجماع نخبگانی و اقناع جامعه هدف و در نهایت بی توجهی به الزامات بودجه ای و نهادی می تواند در فرایند اجرای قانون مشکلاتی را ایجاد نماید. در مورد بیمه زنان خانه دار هم چنین اتفاقی رخ داده و سبب شده در خلال این سال ها همواره مجریان قانون نتوانند ریل گذاری صحیحی برای اجرای آن تعریف کنند.
وی اضافه کرد: ضمن آن که برنامه ریزان بودجه ای هم نتوانسته اند بودجه آنرا به خوبی تأمین کنند. از سویی بیمه زنان خانه دار مطالبه بخش مهمی از جامعه زنان است و لازم است به نحوی سیاست گذاران و برنامه ریزان به این مطالبه پاسخ دهند.
رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی در ارتباط با این که چه مشکلاتی در راه تحقق و اجرای این طرح وجود دارد؟ آیا موانع و دستگاه هایی مخالف این طرح هستند و چه دستگاه هایی همکاری لازم را ندارند؟ خاطرنشان کرد: عمده مسأله، به تأمین مالی مربوط می شود، نه استنکاف دستگاهی. اگر هم تابحال دستگاه ها نتوانسته اند به این تکلیف خود به درستی پاسخ دهند، بیشتر در ارتباط با عدم تأمین مالی بوده، نه بی توجهی یا عدم اراده به انجام.
قاسم پور در ادامه خاطرنشان کرد: در مقطعی مقرر شد بیمه در گام نخست برای زنان سرپرست خانوار در نظر گرفته شود و تعداد اولیه ای هم برای آن مدنظر قرار گرفت که انجام شد. هم اکنون هم بیمه زنان سرپرست خانوار در جریان است، اما به دلیل بار مالی، نتوانستیم جامعه هدف را توسعه دهیم و سایر اقشار را هم زیر پوشش قرار دهیم و شاهد پشت نوبتی های فراوان هستیم. در واقع بیمه زنان خانه دار نیازمند به کارگیری اصول تأمین اجتماعی مانند مشارکت، پایداری منابع، اثربخشی، همبستگی اجتماعی، بین نسلی بودن و اصل لزوم عمل مؤثر اجتماعی و همینطور ملاحظه شرایط اجتماعی و اقتصادی مانند وابستگی بیش از اندازه سازمان های بیمه گر به بودجه عمومی است.
وی در ارتباط با این که آیا فراکسیون زنان و خانواده مجلس اقداماتی برای تحقق این مطالبه خواهد داشت؟ بیان نمود: با عنایت به چند مبحث در فراکسیون زنان و خانواده تصمیم گرفته شد که نسبت به این مورد ورود داشته باشیم. نخست آن که بیمه زنان خانه دار از منظر حفظ تعادل خانواده، پشتیبانی از خانه داری زنان و استقلال و رفاه اعضای خانواده واجد اهمیت است.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار نمود: مسئله دوم آن که بعد از گذشت این سال ها، بیمه زنان خانه دار مطالبه بخش زیادی از جامعه زنان شده و لازم است که به آن پاسخ دهیم. این شرایط باعث شد در گام نخست در تعامل با کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس و طی جلسات متعدد، سناریوهایی جهت تحقق بهینه بیمه زنان خانه دار طراحی شود و هر سناریو به صورت مجزا مورد بررسی قرار گرفت. هفته گذشته هم بعد از بررسی های کارشناسی مختلف، جلسه ای با حضور اعضای فراکسیون، مسؤولان دستگاههای مربوطه و کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس برگزار شد و طی آن، سناریوهای طراحی شده مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد برپایه ملاحظات مطرح شده، سناریوها توسط کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس تکمیل و نهایی سازی شود.
منبع:

1400/08/11
10:00:57
5.0 / 5
1086
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بازی اندروید