بازی اندروید

زنان خانه دار برای بیمه شدن ماهانه چقدر باید بپردازند؟ بعلاوه جزئیات

زنان خانه دار برای بیمه شدن ماهانه چقدر باید بپردازند؟ بعلاوه جزئیات

بازی اندروید: گسترش بیمه های اجتماعی از اهداف کلان اجتماعی و اقتصادی کشورها شمرده می شود. پوشش بیمه ای امروز یکی از فاکتورهای توسعه یافتگی جوامع است. در کشور ما نیز برنامه گسترش و تعمیم بیمه آحاد جامعه همچون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، زنان، دانشجویان و... از چند سال پیش در دستور کار سازمانتامین اجتماعی قرار گرفته است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، بیمه و تامین امنیت اجتماعی و اقتصادی یکی از مطالبات همیشگی جامعه بانوان بوده است. در این راستا سازمان تامین اجتماعی با معرفی بیمه زنان و دختران به مطالبه آنها پاسخ داده است. در ادامه برای آشنایی با بیمه زنان و دختران مهدی شکوری، مدیر کل امور بیمه شدگان تامین اجتماعی توضیحاتی ارائه کرد که در ادامه می آید:
- بیمه زنان خانه دار از چه سالی شروع شد؟
بیمه زنان خانه دار از آذر سال ۱۳۸۷ شروع شد. در این تاریخ هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی این نوع بیمه را در ذیل بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد تصویب کرد و مصوبه مربوطه به تمامی واحدهای اجرائی این سازمان ابلاغ گردید. این نوع بیمه برمبنای خوداظهاری است و متقاضی می تواند راساً درخواست انعقاد قرارداد دهد و با پرداخت حق بیمه مقرر از خدمات تامین اجتماعی برخوردار شود.

- یعنی سازمان تامین اجتماعی، پیشنهاد دهنده بیمه برای زنان فاقد بیمه پردازی بوده است؟
ایجاد رفاه و عدالت از با اهمیت ترین اهداف سیاست های کلان کشور است. همین طور در جامعه اسلامی ما شأن و کرامت برای آحاد جامعه خصوصاً زنان دیده شده است. از طرفی اصل ۲۹ قانون اساسی که با اهمیت ترین و بنیادی ترین استراتژی و راهبرد کشور در زمینه تامین اجتماعی است و بیان کننده اهمیت آن در نزد ارکان کشور و آحاد مردم است بر تعمیم بیمه در جامعه تاکید کرده است. ماده یک قانون تامین اجتماعی مصوب سال ۱۳۵۴ اجرا، تعمیم و گسترش انواع بیمه های اجتماعی را برای همه اقشار بعنوان تکلیف قانونی عنوان کرده است. در مجموع در امتداد تحقق این مساله بیمه گروههای مختلف مورد دستور قرار گرفته است. یکی از این گروه ها زنان هستند که در کارگاه های مشمول تامین اجتماعی شاغل نیستند اما متقاضی بیمه هستند. بدین منظور بیمه زنان و دختران شکل گرفت.
- منظور شما از بانوان دقیقاً کدام گروه از زنان و دختران است؟
مراد و مقصود این نوع بیمه، تمامی زنان و دختران کشور است که در رده سنی بین ۱۸ سال تمام تا ۵۰ سال تمام قرار دارند و بدون هرگونه سابقه حق بیمه قبلی می توانند از حمایت های تامین اجتماعی شامل بازنشستگی، ازکارافتادگی، بازماندگی و خدمات درمانی برخوردار شوند.
- اگر بخواهید با یک جمله این بیمه را تعریف کنید چه می گویید؟
جایگاه تامین اجتماعی برای بیمه زنان خانه دار همانند جایگاه شاغلین در کشور است. بیمه شدگان الزامی با پرداخت حق بیمه توسط کارفرمایان بیمه می شوند اما بیمه شدگان با ماهیت اختیاری همچون متقاضیان بیمه زنان و دختران راساً اقدام به بیمه پردازی می کنند. تامین امنیت اقتصادی زنان به ویژه در دوران پیری و ازکارافتادگی از مزایای بیمه برای زنان است.

- در توضیح خاصیت های این نوع بیمه، انتخابی بودن نرخ حق بیمه و دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه را عنوان می کنند.
سه نوع نرخ حق بیمه برای بیمه زنان خانه دار و دختران تعریف شده است که می تواند یکی از آنها انتخاب گردد. دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه بین حداقل و حداکثر دستمزد مصوب شورای عالی کار است که زنان متقاضی بیمه می توانند متناسب با سن و سابقه دستمزد موردنظر را انتخاب کنند.
نرخ حق بیمه ۱۲ درصد داریم که شامل خدمات بازنشستگی و فوت پس از بازنشستگی می شود. نرخ دیگر ۱۴ درصد است که خدمات بازنشستگی و فوت قبل و پس از بازنشستگی برای آن تعریف شده است. کاملترین نوع خدمات در نرخ ۱۸ درصد است که شامل بازنشستگی، ازکارافتادگی و فوت است. این نرخ ها سهم بیمه شده است. علاوه بر آن ۲ درصد سهم کمک دولت می باشد که از بیمه شده مطالبه نمی گردد و دولت پرداخت می کند.

- در سال ۱۴۰۰ اگر متقاضی بخواهد این نوع بیمه را درخواست کند مبلغ ریالی حق بیمه چقدر است؟
- برای سال جاری اگر نرخ ۱۲ درصد انتخاب گردد حدود ۳۱۸ هزار تومان باید پرداخت گردد. در صورتیکه ۱۴ درصد انتخاب گردد ۳۷۲ هزار و با انتخاب ۱۸ درصد باید ۴۷۸ هزار تومان پرداخت کند.
- درمان یکی از خدمات قابل ارائه به این گروه از بیمه شدگان است. اگر متقاضی تحت تکفل همسر یا پدر خود باشد از خدمات درمانی به تبع آنها برخوردار باشد، آیا مختار است درمان را انتخاب نکند؟
بله، در این صورت نیازی به پرداخت سرانه درمان نیست اما برای متقاضیانی که تحت تکفل بیمه شده اصلی نیستند می توانند پرداخت سرانه درمان را انتخاب کنند. برمبنای مصوبه هیات محترم وزیران به ازاء هر نفر امسال سرانه درمان ۷۱ هزار و ۶۰۰ تومان تعیین شده است.

- برای تعدادی از متقاضیان این سوال پیش می آید زمانی که تحت تکفل پدر یا همسر هستند و از خدمات درمانی برخودار هستند، آیا سابقه بازنشستگی برای آنها محاسبه می شود؟
خیر، برخورداری از خدمات درمانی برای افراد تحت تکفل(تبعی) به منزله سابقه بیمه پردازی نیست، پس به این گروه از افراد سفارش می شود که بیمه پردازی داشته باشند تا سوابق برای آنها ایجاد شود و در آینده از بازنشستگی برخوردار شوند. این گروه می توانند از خدمات درمانی بواسطه بیمه شده اصلی( همسر یا پدر- حسب مورد) استفاده کنند و حق بیمه هم پرداخت کنند. به عبارتی پرداخت حق بیمه منافاتی با بهره گیری از خدمات درمانی به تبع بیمه شدگان اصلی ندارد.

- متقاضیانی که از مستمری پدر استفاده می نمایند آیا آنها می توانند بیمه پردازی جداگانه ای داشته باشند؟
بله، این افراد می توانند ضمن دریافت مستمری بواسطه بازمانده واجد شرایط راساً مبادرت به بیمه پردازی کنند تا در آینده بتوانند با احراز شرایط مقرر از مزایای مربوطه بهره مند شوند.
- متقاضیانی که در سالهای قبل شاغل بودند و دارای سوابق حق بیمه هستند اما هم اکنون بیمه آنها متوقف شده است، آیا می توانند درخواست این نوع بیمه دهند؟
بله، متقاضیانی که در سالهای قبل بیمه شده الزامی بودند و بهر دلیلی هم اکنون اشتغال ندارند می توانند این نوع بیمه را انتخاب و نسبت به ادامه بیمه پردازی و تکمیل سابقه اقدام تا به بازنشستگی برسند.

- هم اکنون چه تعداد زن در کشور تحت پوشش بیمه زنان خانه دار هستند؟
۳۶۸ هزار زن و دختر در کشور از این بیمه استفاده می نمایند. تمام بانوان ۱۸ سال تمام تا ۵۰ سال تمام می توانند از این بیمه استفاده کنند. در صورتیکه بیش از ۵۰ سال سن داشته باشند، در صورت دارا بودن سوابق قبلی، معادل سالهای بیمه پردازی به شرط سنی افزوده می شود. بعنوان مثال متقاضی که ۵۲ سال دارد اگر ۲ سال سابقه بیمه داشته باشد می تواند درخواست بیمه دهد.
- متقاضیان برای بیمه شدن باید لزوماً به شعبه تامین اجتماعی مراجعه کنند یا می توانند غیرحضوری درخواست دهند؟
متقاضیان نیازی به مراجعه به شعب تامین اجتماعی ندارند. کافی است به سامانه غیرحضوری این سازمان به آدرس es.tamin.ir مراجعه کنند. در این سامانه شرایط متقاضی از نظر سن، سابقه حق بیمه بررسی و در نهایت قرارداد هم منعقد می شود.
منبع:

1400/08/16
13:09:33
5.0 / 5
1044
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بازی اندروید