بازی اندروید

آغاز تست انسانی واکسن برکت برای ۱۲ تا ۱۸ ساله ها

آغاز تست انسانی واکسن برکت برای ۱۲ تا ۱۸ ساله ها

به گزارش بازی اندروید آغاز رسمی مطالعه بالینی اولین واکسن ایرانی کرونا برای گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ ساله ها اعلام گردید.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، صبح امروز در مراسمی با حضور عضو کمیته ی علمی ستاد مقابله با کرونا، مدیرعامل شفافارمد و تعدادی از مسؤلان ستاد اجرایی فرمان امام، کارآزمایی بالینی واکسن کووایران برکت برای نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال در محل هتل ارم شروع شد.
مینو محرز مجری مطالعه بالینی واکسن کووایران برکت در این مراسم اظهار داشت: تزریق واکسن برکت بر روی ۱۰ داوطلب اول از هفته گذشته شروع شده که در فاز نخست، واکسن به ۶۰ نوجوان حائز شرایط تزریق می شود.
وی ادامه داد: طبق ضوابط بین المللی بعد از تولید هر واکسن ابتدا بایستی بر روی گروه سنی ۱۸ تا ۷۵ سال آزمایش شود.
محرز با اشاره به اینکه واکسن برکت سه کارآزمایی بالینی را پشت سرگذاشته اضافه کرد: لازم بود که ما آزمایش را بعد از بزرگسالان در گروه سن پایین تر هم مطالعه نماییم چون که با پاندمی کرونا در دنیا آموزش افت کرده و باید این سنین هم هر چه زودتر واکسینه شوند.
وی ادامه داد: این گروه سنی هم واکسن ۵ میکرو گرم همانند بزرگسالان دریافت می کنند.
محرز ضمن اشاره به این که مطالعه بالینی در کشورهای دیگر دنیا هم به همین شکل بوده، خاطرنشان کرد: سه مرحله مطالعه برای بزرگسالان روی ۲۲ هزار نفر انجام شد و هیچ عارضه خاصی دیده نشد و علاوه بر این تاثیرپذیری و ایمنی زایی بسیار خوبی هم دیده شد.
مجری مطالعات واکسن کووایران برکت با اشاره به اینکه در این مرحله از مطالعه داوطلبان پلاسیبو دریافت نمی کنند، اضافه کرد: باتوجه به شرایط اپیدمی همه داوطلبان باید واکسینه شوند بنابراین گروهی واکسن برکت و گروهی واکسن سینوفارم دریافت خواهند کرد و در مطالعات مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
وی خاطرنشان کرد: البته طبق مجوز و پروتکل وزارت بهداشت تمام ۱۰ نفر اول در این رده سنی، واکسن برکت تزریق کرده اند.
محرز خاطرنشان کرد: برای اطمینان دادن به مردم تمام ۱۰ نفر اول این مطالعه از فرزندان مدیران بخش های مختلف ستاد اجرایی فرمان امام انتخاب شده اند تا مردم با خیال راحت فرزندان خویش را واکسینه کنند.
سید حامد حسینی مدیر نظارت بر کارآزمایی بالینی واکسن برکت هم در این مراسم اظهار داشت: پس از اینکه مطالعات اصلی واکسن برکت انجام شد طبیعتاً گروه سنی دیگر مانند اطفال و نوجوانان و زنان آبستن باید مطالعه شوند تا پروفایل ایمنی و اثربخشی این واکسن کامل شود.
وی افزود: هم اکنون مجوز فاز مطالعاتی یک و دو گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال را از وزارت بهداشت دریافت کردیم. در فاز یک ۶۰ داوطلب و در فاز دوم هم ۴۴۰ نفر مورد مطالعه قرار می گیرند.
مدیر نظارت بر کارآزمایی بالینی واکسن برکت افزود: اولویت کشور سلامت شهروندان است و پروفایل ایمنی و ایمنی زایی هر واکسن داخلی با هدف تأمین سلامت مردم تعریف می شود.
حسینی افزود: بزودی برای ثبت نام علاقمندان به حضور در مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن برکت فراخوانی صادر خواهیم کرد تا از راه سامانه ۴۰۳۰ بتوانند دراین مطالعات حضور یابند.
حسن جلیلی مدیرعامل کارخانه شفافارمد درباره آخرین آمار تولید واکسن برکت اظهار داشت: تابحال بیشتر از ۲۰ میلیون دوز واکسن برکت در خطوط یک و دو کارخانه شفافارمد ساخته شده که حدود ۱۲ میلیون دز آن به وزارت بهداشت تحویل شده و مابقی هم پس ازطی مراحل کنترل کیفیت تحویل خواهند شد.
وی اضافه کرد: با عنایت به نیاز بازار میزان تولیدات خویش را تنظیم می نماییم. در حال حاضر چند کشور آسیایی، آفریقایی، آمریکای جنوبی و همسایگان ایران برای خرید واکسن برکت رایزنی هایی انجام دادند اما ما هنوز مجوز صادرات این واکسن را نداریم.
در ادامه این مراسم تزریق واکسن کوو ایران برکت بر روی ۶ نوجوان انجام شد.1400/09/03
13:59:03
5.0 / 5
1204
تگهای خبر: آموزش , تولید , جوانان , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بازی اندروید