بازی اندروید

تمسخر کودکان و نوجوانان در حضور اقوام و آزار خاموش آنها

تمسخر کودکان و نوجوانان در حضور اقوام و آزار خاموش آنها

به گزارش بازی اندروید یک روانشناس با اشاره به تمسخر فرزندان از طرف والدین و در حضور اقوام و آشنایان، اظهار داشت: مسخره کردن کودکان و نوجوانان توسط والدین و در حضور اقوام و آشنایان بااینکه با هدف شوخی و خنده نیز باشد اما نوعی آزار روانی شمرده می شود که آنرا آزار خاموش نیز می نامند.


شبنم طلوعی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: گاهی والدین تصور می کنند با طعنه زدن و یا متلک انداختن به کودک و نوجوان می توانند او را به انجام کاری وادار کنند اما این روش به هیچ وجه جواب نمی دهد بلکه شاید برعکس موجب شود فرزند در مقابل نظر و گفته والدین بایستد و حرفی بزند که سبب ناراحتی بیشتر والدین شود و اینطور والدین و فرزند در یک دور باطل قرار گیرید.
این روانشناس با تاکید بر این که والدین اگر انتظار احترام از طرف کودک و نوجوان را دارند باید خودشان هم به کودک و نوجوان احترام بگذارند، افزود: نوجوانی که در محیط ناسالمی قرار گیرد که درآن دیگران او را تمسخر می کنند دنیای متفاوتی را تجربه خواهد کرد، چونکه نوجوانان به خودی خود با بحران هویت یابی و زودرنج بودن درگیر هستند و در این بین اگر والدین نیز در حضور اقوام آنها را تمسخر کنند این درگیری بیشتر هم می شود، بدین جهت والدین باید در انتخاب نوع کلمات و جملات خود دقت کنند.
وی تحقیر کردن، فحش دادن، مقایسه کردن، به رخ کشیدن، تمسخر کردن، صحبت کردن درباره نقاط ضعف و منفی نوجوان در حضور دیگران، القاء حس ناامنی به نوجوان و محدود کردن او را همچون مصادیق آزار روانی نوجوان عنوان نمود و اضافه کرد: حتی در مواقعی که کودک یا نوجوان مورد تمسخر یا سخنان نیش دار از طرف هم سالان قرار گرفت والدین باید او را حمایت کنند و در حد درکش به او توضیح دهند که چینن کاری نشان دهنده نقطه ضعف دیگری و نه او است.
طلوعی در آخر سخنانش به والدین سفارش کرد: والدینی که تحمل اشتباهات کودک و نوجوان خودرا ندارند و یا با انجام هر اشتباهی از طرف فرزندان آنها را دائما سرزنش می کنند، یا در حضور دیگران آنها را نقد و تمسخر می کنند و بر این باور هستند که اگر کودک و نوجوان از این رفتار والدین ناراحت شود مشکل از زودرنجی او است چونکه هدف والدین شادی و خنده و نه تمسخر فرزندان بوده، در حقیقت ترس از اشتباه و تنبیه شدن را در کودک و نوجوان خود تقویت می کنند. اینطور به مرور زمان کودک و نوجوان به این باور می رسد که ساکت و منفعل بودن بهتر از انجام کارهایی است که ممکنست آنها را در معرض انتقاد و سرزنش و تمسخر قرار دهد و در نهایت کم رویی و خجالتی بودن کودک و نوجوان ماحصل این رفتار والدین است.
بگفته این روانشناس، چنین رفتارهایی از طرف والدین همین طور می تواند منجر به ایجاد افسردگی، خشونت، جرم و جنایت در کودک و نوجوان نیز شود.
منبع:

1400/09/10
11:36:40
5.0 / 5
1247
تگهای خبر: جوانان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بازی اندروید