بازی اندروید

انتظار از والدین برای بزرگ کردن نوه صحیح است؟

انتظار از والدین برای بزرگ کردن نوه صحیح است؟

به گزارش بازی اندروید عضو تیم تخصصی کودک و نوجوان در انجمن ازدواج و خانواده کشور، اظهار داشت: اگر پدر بزرگ و مادر بزرگ، خود برای بزرگ کردن و یا کمک دادن به فرزندان در بزرگ کردن نوه ها اشتیاق داشته و مایل باشند، مشکلی وجود ندارد اما در غیر این صورت انتظار داشتن از والدین برای بزرگ کردن نوه ها و یا کمک دادن به فرزندان برای بزرگ کردن نوه ها و تحمیل این امر به آنها انتظاری غلط است که صدمه های جبران ناپذیری برای نوه ها، فرزندان و والدین دارد.


دکتر آسیه اناری در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: اگر والدین خود تمایل دارند که نوه ها را بزرگ کننده اشکالی در این امر وجود ندارد اما انداختن مسولیت روی دوش پدر بزرگ و مادر بزرگ برای تربیت بچه ها عواقب جبران ناپذیری دارد.
وی در در عین حال با تکیه بر این که محیط خانواده و روابط بین خانواده در کمک گیری از پدربزرگ و مادربزرگ برای بزرگ کردن نوه ها بسیار حائز اهمیت می باشد، افزود: در بعضی خانواده ها این امر می گنجد و در بعضی نمی گنجد و ازاین رو است که میتوان گفت شرایط از هر خانواده به خانواده دیگر متفاوت می باشد. در بافت برخی خانواده ها این که برای بزرگ کردن فرزند از والدین کمک گرفته شود مورد قبول و والدین از این امر استقبال می کنند اما در بعضی غیر معمول است چونکه والدین برنامه های خاص خویش را دارند.
این روانشناس در عین حال تصریح کرد که این امر بعنوان یک انتظار از والدین غلط است چونکه والدینِ پدر و مادرهای امروزی، خودشان برنامه های خاصی به منظور زندگی دارند و مقرر است به منظور زندگی شخصی خود بعنوان بازنشستگان برنامه هایی داشته باشند و اگر ما انتظار داشته باشیم نوه ها را بزرگ کنند امکان دارد به زندگی شخص آنها لطمه وارد شود، با این وجود اگر خودشان دوست دارند از نوه ها مراقبت کنند این امر قابل قبول اما تحمیل کردن این امر مورد قبول نیست.
این روانشناس بالینی کودک و نوجوان در بخش دیگر سخنان خود با تکیه بر اهمیت مشاوره قبل از فرزندآوری، افزود: زوجین پیش از این که بچه ای را به این دنیا بیاورند باید آمادگی هایی داشته باشند. در این راستا مشاوره قبل از فرزندآوری و حاملگی هم بسیار کمک کننده است و روانشناسان خیلی بر روی آن تاکید دارند. والدین باید بررسی نمایند که هم اکنون در موقعیت فرزندآوری هستند یا شرایطش را ندارند و این امر می تواند رابطه زناشویی آنها را بهم بریزد.
عضو هیئت رییسه انجمن روانشناسی بالینی کودک و نوجوان اضافه کرد: زوجین باید درباره فرزندآوری با هم توافق کامل داشته و اگر یکی از آنها موافق و دیگری ناموافق فرزندآوری باشد طبیعتا والدی که موافق نیست مسئولیت کمتری را می پذیرد و غالب مسئولیت فرزند بر دوش دیگری است. این امر خطرآفرین است و می تواند پرخاشگری، افسردگی، فرسودگی و مشکلات در زندگی زناشویی به بار آورد.
به قول اناری، برای فرزندآوری این امر ضروریست که با خانواده همسر مشکلات اساسی نداشته باشیم چونکه اعضای خانواده همسر پشتوانه های اجتماعی ما هستند و ازاین رو در صورت وجود مشکل ابتدا باید مشکلات را حل و سپس مبادرت به فرزندآوری نماییم چونکه همکاری زوجین با هم و با خانواده ها فرزندآوری را تسهیل می کند.
به قول عضو کمیته تخصصی روانشناسی بالینی کودک و نوجوان سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، مسئولیت بزرگ کردن فرزندان بر عهده والدین است که انداختن این امر به دوش خانواده ها کاری اشتباه است و زوجین باید به تبعات و عواقب فرزندآوری فکر و برای آن برنامه ریزی کرده و سپس مبادرت به فرزندآوری کنند.
منبع:

1400/11/10
13:44:30
5.0 / 5
1075
تگهای خبر: مشاوره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بازی اندروید