بازی اندروید
در گفتگو بازی اندروید با ابراهیم ایرج زاد مطرح شد:

عنکبوت و چالش های ساخت فیلمی درباره یک قاتل زنجیره ای

عنکبوت و چالش های ساخت فیلمی درباره یک قاتل زنجیره ای

بازی اندروید: کارگردان فیلم سینمایی «عنکبوت» با اشاره به موضوع این فیلم و چالش های پرداختن به موضوعات اجتماعی و جنائی بیان کرد: مدتی طولانی و در جلسات مختلف کارم شده بود توضیح دادن به مسئولین و تصمیم گیران تا آنها را قانع کنم که اجازه دهند فیلمی به نام «عنکبوت» ساخته شود. بعد از ساخته شدن هم چالش های فراوانی داشتیم تا بتوانیم آنرا به اکران عمومی برسانیم.


ابراهیم ایرج زاد کارگردان فیلم سینمایی «عنکبوت» که اکران فیلمش از سه شنبه ۲۶بهمن ماه در سینماها شروع شده است، درگفت وگویی با ایسنا درباره این فیلم و چالش های ساخت و تولید آن بیان نمود: در ابتدا وقتی عنوان شد که مقرر است فیلمی با مبحث یک قاتل سریالی ایرانی ساخته شود با سوالات گوناگونی مواجه شدم در خصوص این که چرا می خواهی چنین فیلمی بسازی؟ چرا باید در مورد این موضوع صحبت شود؟ و مدتی طولانی و در جلسات مختلف کارم شده بود توضیح دادن به مسئولین و تصمیم گیران تا آنها را قانع کنم و اجازه دهند فیلمی به نام «عنکبوت» ساخته شود و به واسطه آن به این مورد و سوژه پرداخته شود.
او افزود: ما باید بدانیم که نپرداختن به چنین سوژه هایی و پنهان کردن آنها دال بر تمیزی جامعه نیست. با پرداختن به این موضوع هایی است که میتوان در جهت اصلاح و بالا بردن کیفیت سلامت یک جامعه گام برداشت. به هر روی نزدیک دو سال فرایند گرفتن پروانه ساخت فیلم زمان برد و زمانی که به جشنواره فجر رسیدیم باردیگر کسانی که همچنان قانع نشده بودند جلوی حضور و دیده شدن فیلم را گرفتند. بعد از آن با انتشار کرونا و تاخیر در اکران ها بازهم نمایش عمومی فیلم به تاخیر افتاد. بعد از فروکش کردن تدریجی پیک های کرونا مجدد برای نمایش این فیلم اقدام کردیم اما در این زمان هم با عنایت به آنکه با تغییر دولت، مدیران هم تغییر کرده بودند مجبور شدیم بار دیگر برای این فیلم اجازه نمایش بگیریم که در این راه هم با چالش هایی مواجه شدیم.
کارگردان فیلم «عنکبوت» ضمن اشاره به این که پس از نزدیک به سه سال این فیلم به اکران رسیده، اظهار داشت: بنا داشتیم تا این فیلم را قبل از شروع جشنواره فیلم فجر روی پرده ببریم اما این امکان از ما گرفته شد و به ما قول دادند که پس از جشنواره اکران خواهد شد. حالا مدتی است که می گویند شاید اکران های نوروزی از ۱۱اسفندماه آغاز شود که اگر این اتفاق بیفتد درواقع فیلم ما تنها دو هفته روی پرده بوده و با ورود فیلمهای جدید اکران «عنکبوت» ضربه خواهد خورد.
این فیلمساز افزود: با وجود تمام این سختی ها و اتفاقاتی که پیش روی ما بود اکران این فیلم از ۲۶ بهمن ماه در سینماهای سراسر تهران شروع شد و در ادامه در شهرستان ها از پنجشنبه به روی پرده خواهد رفت. امیدوارم نمایش این اثر فتح بابی شود برای نمایش هرچه دقیقتر و جزئی تر چنین سوژه ها و پرونده هایی تا مسائل اجتماعی صدمه شناسی و کمکی شود برای روند اصلاح جامعه.
ایرج زاد در انتها صحبت های خود درباره مخاطب هدف این فیلم توضیح داد: من مخاطب هدف جداگانه ای برای این فیلم در نظر نگرفتم اما اگر بخواهیم دقیق تر نگاه نماییم زمانی که یک اثر با خصوصیت های فیلم «عنکبوت» ایجاد می شود دو نوع مخاطب میتوان برای آن متصور بود. از یک منظر مخاطب عام داریم که جنبه سرگرمی فیلم برایش مهم می باشد بنابر این یک اثر باید در این زمنیه درست عمل کند تا در عین این که طیف گسترده ای از مخاطبان را به دست می آورد بتواند آنها را در مواجه با سوژه و مبحث گرفتار درگیری ذهنی و گفتگو با یکدیگر کند. از طرفی مخاطبی هم وجود دارد که متخصص، تصمیم گیر و مسئول است و این افراد با دیدن این فیلمها که به موضوعات خاص پرداخته اند می توانند ابعاد گسترده پدیده های اجتماعی را به واسطه سینما ببینند و ابعاد مختلف تصمیم گیری هایشان را در مواجه با آنها مشاهده کنند.
فیلم سینمایی «عنکبوت» به کارگردانی ابراهیم ایرج زاد و نویسندگی اکتای براهنی، تهیه کنندگی جواد نوروزبیگی و سرمایه گذاری محمدصادق رنجکشان درباره یکی از قاتلان زنجیره ای دهه هفتاد است که در شهر مشهد چندین زن خیابانی را به قتل رساند.
محسن تنابنده، ساره بیات، شیرین یزدان بخش، ماهور الوند، گلنوش قهرمانی، علی باقری، مهدی حسینی نیا، جواد یحیوی، آتیه جاوید، مهدخت مولایی، سحر عبدالهی، حمیدرضا هدایتی راد، نیوشا علیپور، یوسف خسروی و با حضور فرید سجادی حسینی همچون بازیگران «عنکبوت» هستند.


1400/11/27
19:57:54
5.0 / 5
959
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بازی اندروید