بازی اندروید

رفتن به مشاور خانواده ریختن پول در جوب است؟

رفتن به مشاور خانواده ریختن پول در جوب است؟

به گزارش بازی اندروید گرچه تا کنون تصورات افراد درباره دریافت خدمات روانشناسی و مشاوره به نسبت چند سال قبل بسیار تغییر کرده و کمتر شاهد آن دید منفی پیرامون رفتن به روانشناس و گرفتن خدمات مشاوره هستیم اما همچنان دیدگاه هایی وجود دارد که رفتن نزد مشاور و هزینه کردن برای دریافت خدمات مشاوره و روانشناسی به منظور رفع مشکلات خانوادگی را «ریختن پول در جوب» می داند.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، هنوز هم در بین برخی افراد احساس «شرم» نسبت به رفتن به روانشناس و دریافت خدمات مشاوره وجود دارد، به صورتی که یا افراد به زعم خود «روانی» نیستند و افراد غیر روانی و سالم نیازی برای گرفتن خدمات مشاوره ندارند و یا چون انتظار دارند در همان جلسه نخست درمان مشکلشان حل شده و به نتیجه دلخواه برسند، از ادامه دادن جلسات خودداری کرده و هزینه کردن در این راه را بیهوده می دانند.
خیلی از افراد هم معتقدند تا وقتی که اقوام و دوستان صمیمی برای گفتگو و به اصطلاح «درد و دل کردن» در اطرافشان حضور دارند، دیگر نیازی برای پرداخت چنین هزینه هایی وجود ندارد و تخصص و تحصیلات یک روانشناس را هم سطح با افراد غیر متخصص تنزل می دهند و بی طرف بودن روانشناس و قضاوت صحیح و عرضه راهکار درست از جانب او را نادیده می گیرند.
فارغ از هزینه های بالای جلسات روانشناسی و مشاوره که استفاده از این خدمات را به قول رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور به «کالایی لوکس» برای مردم تبدیل نموده است و بخشی از مردم تنها از روی ناتوانی در پرداخت هزینه ها از دریافت خدمات روانشناسی خودداری کرده و گاها به سمت روانشناس نماها و دریافت مشاوره های غیر علمی روی می آورند، اما بخشی از مردم اساسا استفاده از خدمات روانشناسی و شرکت در کلاسها و جلسات مشاوره را «کسر شان» می دانند.
هنوز هم بعد از مدت ها فرهنگ سازی به منظور ضرورت استفاده از خدمات روانشناسی و مشاوره، به نظر می آید بخشی از مردم تنها در مورد گرفتن خدمات مشاوره قبل از ازدواج و یا مشاوره قبل از طلاق (آن هم به اجبار قانون) به پذیرش رسیده اند، حال آنکه رجوع زوجینی که هیچ مشکلی در زندگی مشترک ندارند به روانشناس متخصص برای شناخت بیشتر نسبت به روابط خود و پیشگیری از بروز کدورت ها و اختلافات احتمالی نه تنها به بهبود روابط زوجین کمک می نماید بلکه از تشدید اختلافات موجود و در نهایت طلاق هم جلوگیری کرده و به شکلی میتوان گفت رفتن به روانشناس و دریافت خدمات مشاوره بعد از ازدواج و حین زندگی مشترک برای زوجینی که هیچ مشکلی جدی و خاصی با هم ندارند هم بسیار کمک کننده است.
ترس از ورود به مطب روانشناس به خاطر حرف مردم دکتر مژگان احمد پور روانشناس و استاد دانشگاه با اشاره به اینکه هنوز هم مشکلات فرهنگی زیادی جهت استفاده از خدمات روانشناسی و مشاوره وجود دارد و میتوان گفت هنوز هم استفاده از این خدمات در میان مردم به خوبی جا نیافتاده است، به ایسنا اظهار داشت: در خیلی از موارد شاهد این مورد هستیم که افراد به هنگام ورود به مطب های روانشناسی و یا کلینیک های درمان به اطراف خود نگاه می کنند تا مبادا فرد آشنایی در آن حوالی باشد و آنها را در حین ورود به مطب یک روانشناس ببیند. این امر البته علل مختلفی می تواند داشته باشد که همچون آنها برچسب هایی نظیر "روانی" است که به افراد رجوع کننده به مطب روانشناس از جانب دیگران زده می شود.
درد و دل با اقوام و عرضه راهکارهای غلط
وی ضمن اشاره به این که بخشی از مردم اعتقادی به خرج کردن پول خود در راه گرفتن خدمات مشاوره ندارند و مشاوره خانواده را جدی نمی گیرند، خاطرنشان کرد: باید به این امر توجه کرد که ما برای هر موضوعی احتیاج به گفتگو با کارشناس و متخصص آن حیطه داریم و مشاوره و مشورت درباره موضوعات مختلف هم از این امر مستثنا نیست. با این وجود دیده می شود که افراد برای گرفتن مشاوره خانواده به جای رفتن به متخصصان، نزد دوستان خود رفته و به اصطلاح درد و دل کرده و در خیلی از موارد راهکارهای غلطی از جانب اقوام و دوستان به آنها داده می شود که شرایط را بدتر می کند.
نباید از خدمات مشاوره بعد از ازدواج غافل شد احمد پور با تکیه بر این که تمام افراد به دریافت خدمات مشاوره نیاز دارند و حتی خود روانشناس ها هم به هنگاه بروز مشکل و ضرورت دریافت مشاوره نزد روانشناسان دیگر می روند تا از نگاه احساسی و غیر منطقی به قضیه به دور باشند و بتوانند منطقی تصمیم بگیرند، درباره ضرورت دریافت مشاوره خانواده بعد از ازدواج هم توضیح داد: روانشناس و مشاور نوعی راهنما و آگاهی دهنده است. باآنکه بحث های زناشویی و مهارت زندگی را باید از زمان آشنایی و در مشاوره قبل از ازدواج به افراد آموخت تا معیارهای ازدواج و خط قرمزها و تفاوت ها و شباهت های یکدیگر را بدانند اما نباید از گرفتن خدمات مشاوره بعد از ازدواج و حین زندگی مشترک غافل شد.
به قول این روانشناس، حتی زوجین دارای روابط سالم و بدون هیچ مشکل جدی باید برای پیشگیری از اختلافات احتمالی نزد روانشناس مراجعه نموده و انتظارات و تصورات خویش را از زندگی مشترک بیان و راهکار دریافت نمایند.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: فردی که نزد روانشناس رجوع می کند در واقع فردی سالم می باشد چونکه به این پذیرش رسیده که در چه زمینه ای مشکل دارد و نیازمند رفع مشکل است. زوجین هم در زمانی که روابط خوب و بدون مشکلی با هم دارند باید برای پیشگیری از اختلافات احتمالی به روانشناس و مشاور رجوع کنند تا تفاوت ها را پیدا کرده، از زندگی دلسرد نشوند، صمیمت خود با همسر را حفظ کنند و راهکاری برای تفاوت های موجود پیدا کنند.

احمد پور در انتهای سخنان خود خطاب به زوجین سفارش کرد: اگر دلخوری بین شما و همسر رخ داد در همان روز با همسر مطرح کنید، حتما جلسات خانوادگی به صورت هفتگی و نیم ساعت در روز داشته باشید تا دلخوری های پیش آمده و ابهامات رد شود و مسئله حل نشده ای در ذهنتان باقی نماند و منجر به خشم نشود. ما بدون بیان دلخوری انتظار داریم طرف مقابل رفتارش را درست کند و این غلط است. درباره دلخوری هایتان با همسرتان صحبت کنید و حرف های وی را هم بشنوید چونکه امکان دارد برداشت شما غلط بوده باشد.

منبع:

1401/01/13
12:55:24
5.0 / 5
800
تگهای خبر: خدمات , شركت , متخصص , مشاوره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
بازی اندروید