بازی اندروید
در سفر استانی رئیس سازمان سینمایی به كردستان مطرح شد؛

سینمای ایران به مباحث معرفتی، علمی و گفتمانی نیاز دارد

سینمای ایران به مباحث معرفتی، علمی و گفتمانی نیاز دارد

بازی اندروید: کردستان رئیس سازمان سینمایی کشور به استان کردستان سفر و با نماینده ولی فقیه این استان دیدار نمود.


محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور در مسافرت استانی خود به کردستان، با حجت الاسلام عبدالرضا پورذهبی نماینده ولی فقیه این استان، بامداد امروز(۲۳ تیرماه) دیدار نمود.
محمد خزاعی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی و سمعی، بصری هم در این دیدار اظهار داشت: دولت در این هیاهوی سیاسی و اقتصادی کشور و با وجود مسائل داخلی و بین المللی، عملکرد بسیار خوبی در حوزه فرهنگی داشته است و میتوان گفت یکی از فرهنگی ترین دولت پس از انقلاب اسلامی به حساب می آید. با این وجود این تلاشها کمتر دیده شد.
وی بر ضرورت همکاری رسانه ها برای انعکاس عملکرد دولت در حوزه فرهنگ تصریح کرد و اضافه کرد: دشمن به خوبی در فضای مجازی و برای تاثیرگذاری روی افکار عمومی تلاش می کند و ما هم باید در این حوزه فعال و پویا باشیم.
خزاعی ضمن اشاره به این که در دولت سیزدهم سه حرکت خوب فرهنگی طراحی و در حال انجام می باشد، افزود: تشکیل کارگروه فرهنگ و هنر به ریاست رئیس جمهور، فعال شدن شورایعالی سینما پس از ۱۲ سال تعطیلی به ریاست معاون اول رئیس جمهور و راه اندازی شورای هنر پس از ۱۲ سال تعطیلی به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد، اقدامات مهمی است که توسط دولت انجام شده است.
رئیس سازمان سینمایی و سمعی، بصری با اشاره به اینکه در سفرهای استانی رئیس جمهور اعتبارات خوبی به حوزه فرهنگ و هنر اختصاص داده می شود، تصریح کرد: در نگاه اول برنامه دولت، تجهیز و اتمام پروژه های فرهنگی و هنری و سپس آغاز به کار طرح های جدید است.
وی سینمای ایران را در رده های ۱۰ تا ۱۲ سینمای جهان معرفی نمود و عنوان کرد: میزان تولیدات سینمایی در ایران نسبت به کشورهای منطقه بسیار بی نظیر است و در این حوزه حرف هایی زیادی برای گفتن داریم.
خزاعی ضمن اشاره به فعالیت ده ها هزار نفر در حوزه سینمای ایران، به عدالت محوری بعنوان شعار دولت سیزدهم اشاره نمود و اضافه کرد: تلاش ما ایجاد فضایی در استان ها در عرصه تولید فیلم است، بگونه ای که موانع را برداشته و از امکانات و ظرفیت های خود استان ها استفاده شود، چونکه این اعتماد، همان عدالت محوری است.
وی استعداد شهرستان ها را در عرصه تولید فیلم و مستند خیلی خوب دانست و خاطرنشان کرد: در کردستان و همچون سنندج، فیلم سازان و بازیگران و کارگردانان توانمندی هستند که باید از این ظرفیت ها به خوبی بهره برد.
خزاعی با اشاره به اینکه این سازمان متولی اجرای خیلی از جشنواره ها همچون فجر است، اضافه کرد: پس از پبروزی انقلاب اسلامی، سینمای ایران شکوفایی زیادی داشته و پیشرفت قابل توجهی را تجربه کرده است.
وی ایران را از لحاظ تولیدات سینمایی جزو کشورهای برتر جهان برشمرد و اظهار داشت: سینمای ایران در بسیاری از محافل بین المللی با نسل جدید انقلاب، عنوان شد، همچنانکه سینما و خاک ایران برای پرورش سینماگر بسیار حاصلخیز است.
رئیس سازمان سینمایی کشور با اشاره به اینکه پس از انقلاب اسلامی امکان برای افراد مستعد فراهم گردید که فیلم بسازند، افزود: هر ساله شاهد ورود چند جوان فیلمساز به سینمای حرفه ای کشور هستیم که با آثارشان در محافل مختلف می درخشند و پرچم ایران را به اهتزار درمی آورند.
وی بر ضرورت کوشش برای تولید فیلمهای پرمحتوا تصریح کرد و خاطرنشان کرد: پس از انقلاب، سرمایه گذاری های خوبی برای تربیت نیروی انسانی و گسترش سالن های سینمایی انجام شده است اما با عنایت به هجمه هایی که ضد کشورمان وجود دارد، این سرمایه گذاری ها باید تقویت تا هجمه فرهنگی دشمن خنثی شود.
رئیس سازمان سینمایی با اشاره به اینکه متاسفانه تحریم های فرهنگی غرب مانع ورود سینمای هویت محور ما به جهان شده است اظهار داشت: سینمای ایران به اخلاق محوری و انسان محوری شناخته می شود. بخش بزرگی از دنیا تشنه و مشتاق چنین سینما و الگوی فرهنگی است.
وی افزود: علیرغم همه بی مهری های جهانی به فرهنگ ایرانی و اسلامی سینمای ایران همچنان یک گفتمان جدید را در دنیا مطرح کرده است که پشتوانه تمدنی، تاریخی و فلسفی دارد و چه بخواهند یا نه، این گفتمان مورد نیاز دوران پسامدرن است.
در ادامه این دیدار حبیب ایل بیگی معاون ارزشیابی و نظارت سینمایی هم خاطرنشان کرد: در دولت سیزدهم کار سختی در پیش رو داریم، چونکه آثاری که مجوز ساخت دریافت کرده اند و دارای مشکلاتی هستند، باید پالایش کرده و برپایه نیازهای کشور و فرهنگ اسلامی اکران شود، ضمن این که با وجود محدودیت ها در حوزه اعتبارات، سینمای موفقی داشته ایم.
محمدرضا سوقندی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران هم عنوان کرد: ۲ جریان در حوزه سینمایی باید صورت گیرد که یکی جریان اجرایی می باشد و جریان مهمتر، جریان فکری و علمی است.
وی افزود: پشت هالیوود جریان فکری تجارت، هنر و رسانه، علم روانشناختی، دینی و جامعه شناختی است اما در سینمای کشورمان کمتر به به مباحث معرفتی، علمی و گفتمانی پرداخته ایم که بخش مهم آن به حوزه مسائل دینی برمی گردد. در این دیدار حجت الاسلام عبدالرضا پورذهبی نماینده ولی فقیه استان کردستان اظهار داشت: سوژه های خوبی در حوزه های تاریخی و فرهنگی در استان وجود دارد که میتوان با ساخت فیلم، به نمایش گذاشت و از این طریق به شکلی با هجمه دشمن مقابله نمود.
وی ادامه داد: در کردستان سوژه پردازی تاریخی برای ساخت فیلم گرفتار مشکل است و پویایی بیشتری در این رابطه نیاز است.
نماینده ولی فقیه استان با اشاره به اینکه ۱۰ سال است که راجع به فعالیت و جنایات منافقین فیلم و سریال تولید می شود، خطر نشان کرد: این در شرایطی است که این گروه، در دهه ۶۰ بارها به مردم و انقلاب اسلامی خسارت وارد کردند و با تاخیر زیادی درباره این گروهک، فیلم تولید شد.
وی ضمن اشاره به مخاطبان زیاد فیلمهای ایران در خارج از کشور، افزود: در ارتباط با جنایات گروهک های ضدانقلاب هم آنچنان که لازم است فیلم ساخته نشده و ضروریست در این حوزه هم بیشتر کار شود.
حجت الاسلام پورذهبی با تکیه بر این که کردستان از سوژه های خوب تاریخی، معنوی و فکری برخوردار است، خاطرنشان کرد: سنندج شهر مناره و مسجد و تکایا است و زمینه برای کار کردن و تولید فیلم در این رابطه فراهم است که بطور قطع مورد استقبال مردم هم قرار می گیرد.
قابل ذکر است در این سفر حبیب ایل بیگی معاون ارزشیابی و نظارت، محمدرضا سوقندی مدیرکل استان ها و حقوقی سازمان سینمایی، هاشم میرزاخانی مدیرعامل موسسه سینماشهر، رئیس سازمان سینمایی را همراهی کردند.
منبع:

1401/04/23
23:03:32
5.0 / 5
719
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
بازی اندروید