بازی اندروید
در نشستی در بنیاد سینمایی فارابی مطرح شد:

کرونا ضربه بزرگی به سینمای کودک و نوجوان زد

کرونا ضربه بزرگی به سینمای کودک و نوجوان زد

به گزارش بازی اندروید، وحید نیکخواه آزاد پیشکسوت سینمای کودک و نوجوان اقدامات بنیاد سینمایی فارابی برای ایجاد ارتباط بین فیلمسازان سینمای کودک و نوجوان با دست اندرکاران سایر حوزه های در رابطه با کودک و نوجوان را گام بزرگ و ارزشمندی دانست که باید به عرصه عمل درآید.


به گزارش بازی اندروید به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، سلسله نشست های جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان و نوجوانان با مبحث هم اندیشی فعالان حوزه رسانه و فضای مجازی برای ارتقای سینمای کودک و نوجوان عصر ۴ آبان ماه ۱۴۰۱ در ساختمان شماره ۳ فارابی و با حضور فعالان این حوزه برگزار گردید.
در ابتدای این جلسه احسان هوشیارگر مدیر روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی ضمن خیرمقدم به میهمانان حاضر در جلسه اظهار داشت: طی سال قبل تغییر نگاهی در سینمای کودک و نوجوان انجام شده است و اصالت در تولید سنگ بنای فعالیتهای بنیاد بوده است.
وی افزود: سالهای کرونا ضربه بزرگی به سینمای کودک و نوجوان زد و بطور قطع سینما در این عرصه لطمه بسیاری دید.
هوشیارگر ضمن اشاره به اقتضاعات سینمای کودک و نوجوان در سالهای اخیر اظهار نمود: باید بدانیم موضوعات و نظام مسائل در سینمای کودک و نوجوان امروز چه چیزهایی هستند و بایستی برای اقتضاعات کودکان و نوجوانان امروز فیلم بسازیم. باید به این باور برسیم که نسل امروز از نسل گذشته خود جلوتر هستند ازاین رو با این درک و نگاه برای این نسل کار فرهنگی انجام دهیم و فیلم تولید نماییم. شناخت از این بچه ها و دنیای آنها یکی از واجبات عرصه فیلمسازی در حوزه کودک و نوجوان است.
در ادامه سیدمهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و دبیر سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان و نوجوانان ضمن تشکر از پیشکسوتان عرصه کودکان و نوجوانان اظهار نمود: سینمای کودک و نوجوان سینمای مهجوری است و باید قدر اندک افرادی همچون آقای وحید نیکخواه آزاد که در این عرصه هستند و دغدغه دارند را دانست.
وی در ادامه ضمن اشاره به اهمیت سواد رسانه در حوزه کودکان و نوجوانان اظهار داشت: بخشی از حضور بچه ها به صورت فیزیکی و در مدرسه و منزل و اجتماع است، اما در این دوران بیشتر کودکان و خصوصاً نوجوانان در فضای مجازی حضور مستمر دارند. جشنواره فیلمهای کودکان و نوجوانان می تواند حلقه وصل اکوسیستم فعالان کودک و نوجوان باشد. جشنواره می تواند کل این اکوسیستم را کنار هم بنشاند و فضای گفت وگویی را برای همه فعالان و دغدغه مندان فراهم آورد.
جوادی در رابطه با رده بندی سنی در فیلمهای سینمایی اظهار نمود: رده بندی سنی در سینما خصوصاً سینمای کودکان و نوجوانان همچون موضوع هایی است که باید به آن پرداخت و جشنواره های بسیاری وجود دارند که این رده بندی سنی را رعایت و اجرا می کنند. باید رده بندی سنی برای فیلمهای گروههای مختلف سنی از خردسال تا نوجوان صورت گیرد و از هر طرح درستی در ارتباط با رده بندی سنی استقبال می نماییم.
دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلمهای کودک و نوجوان با تاکید بر استفاده از همه نظرات کارشناسی برای برگزاری این دوره از جشنواره فیلمهای کودکان و نوجوانان اظهار داشت: بحث های زیادی پیش آمده بود که جشنواره فیلمهای کودکان و نوجوانان به صورت دوسالانه برگزار گردد و این پیشنهاد طرفدارانی هم داشت، اما مخالفان برگزاری دوسالانه جشنواره بسیار بودند و اظهار داشتند که اگر چراغ جشنواره خاموش شود، سینمای کودک و نوجوان اساسا متضرر خواهد شد.
وی افزود: دوستان ما در حوزه فیلمسازی کودک و نوجوان دغدغه مند هستند، اما نمی توان رفع همه مشکلات سینمای کودک را از این عزیزان انتظار داشت.
جوادی در ادامه در رابطه با فیلمنامه های عرضه شده در حوزه کودک و نوجوان به فارابی اظهار داشت: غالباً فیلمنامه های عرضه شده با فضای فکری کودک و نوجوان امروز فاصله زیادی دارند.
وی در انتها ضمن تاکید بر برگزاری این نوع هم اندیشی ها و جلسات اظهار داشت: باشگاه ملی سینمای کودک و نوجوان فارابی در چارچوب همین هم اندیشی ها با فعالان حوزه کودک و نوجوان برقرار شده و مقرر است علاقه مندان و فعالان و دغدغه مندان این حوزه را به یکدیگر معرفی نماید.
در ادامه این نشست وحید نیکخواه آزاد که بعنوان پیشکسوت و یکی از سخنرانان این هم اندیشی حضور داشت، ضمن اشاره به فعالیتهای خود در این حوزه اظهار داشت: سینمای کودک و نوجوان برای من از اهمیت بسیار زیادی برخوردارست. من و چند تن از دوستان دیگرم عمر خویش را در این راه سپری کرده ایم.
وی افزود: خیلی دلم می سوزد وقتی که می بینم سینمای کودک و نوجوان به اینجا رسیده و تا این اندازه گرفتار رکود شده است.نیکخواه آزاد ضمن اشاره به فعالیتهای سیدمهدی جوادی در طول مدیریتش در بنیاد سینمایی فارابی اظهار نمود: کارهای بسیار خوبی از سوی مدیریت بنیاد سینمایی فارابی در حال انجام می باشد که از اهمیت بسیاری هم برخوردار است، اما باید این فعالیت ها به عمل درآمده و ثبت گردد تا دستاوردی برای سینمای کودک و نوجوان داشته باشد.
وی در انتها سخنانش اظهار نمود: این که بنیاد سینمایی فارابی در جهت ایجاد ارتباط درست بین حوزه رسانه، فضای مجازی و سینمای کودک و نوجوان گام برداشته تا این ارتباط به شکل درست برقرار شود، کار بزرگی انجام داده است و امیدوارم این ایجاد ارتباط بین دلسوزان، مدیران و رسانه های حوزه کودک و نوجوان سینمای کودک و نوجوان را نجات دهد تا این سینما از جا برخیزد و حال خوشی پیدا کند.
حسین حق پناه، معاونت کودک و نوجوان تبیان بعنوان یک فعال حوزه کودک و رسانه اظهار داشت: مقوله رده بندی سنی در دنیا سابقه بسیاری دارد، اما در ایران به این رده بندی اهمیتی داده نمی گردد. اعدادی که برای پخش فیلمها نشان داده می شود منبع قانونی ندارد و این رده بندی ها فقط برحسب مبحث فیلم اعمال می شود.
وی افزود: ما در شرکت «کدومو» با حضور کارشناسان سواد رسانه و نظرات خود مردم و خانواده ها فیلمها را رده بندی کرده و به مخاطبان اعلام می نماییم. بخشی از جشنواره ها در کشور هم می توانند این رده بندی سنی را اجرا کنند.
حسین غفاری، مدیر موسسه «سواد رسانه باران» یکی دیگر از سخنرانان این جلسه در رابطه با قصه پردازی و قهرمان سازی در سینما صحبت کرد.
وی در این زمینه اظهار داشت: الگو و قهرمان در سینمای کودک و نوجوان کم داریم. سینما برپایه داستان مبتنی شده و میتوان از اسطوره ها و قهرمان هایی که پا روی زمین دارند، فیلم بسازیم.
منبع:

1401/08/07
09:01:26
5.0 / 5
497
تگهای خبر: تولید , جوانان , چراغ , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
بازی اندروید