بازی اندروید
پیشنهاد یك كارشناس سینما

با اکران کاناپه و قاتل و وحشی مدیریت سینما را به روز کنید!

با اکران کاناپه و قاتل و وحشی مدیریت سینما را به روز کنید!

به گزارش بازی اندروید، یک کارشناس سینما خطاب به مدیران سینما و برای خروج از بحرانی که گریبانگیر سینما شده، می گوید: فیلمهای «کاناپه» و «قاتل و وحشی» قابل نمایش هستند، در آداب حکمرانی سینما تجدیدنظر کنید!


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، در روزهایی که سینما با افت مخاطب روبرو شده دست اندرکاران سینما نگرانی هایی را نسبت به آینده سینما مطرح می کنند و حتی جدا از بحث فرهنگی، بر این مساله از جنبه معیشت فعالان و شاغلان در سینما دغدغه دارند.
در این حوزه امیرحسین علم الهدی - کارشناس و پژوهشگر سینما - که شهریور ماه سال جاری در گفت وگویی به بهانه روز ملی سینما اظهاراتی را در رابطه با ضرورت تغییر شیوه های مدیریت سینما مطرح کرده بود، در یادداشتی با تاکید براین مبحث پیشنهادهایی را برای برون رفت از رکود فعلی سینما اراده کرده است.
متن این یاداشت که در اختیار ایسنا قرار گرفته به شرح زیر است:
«به نام خدا
سینما همچنان با کاهش جدی و معنادار مخاطب دست به گریبان است. دوفیلم «لوپتو» و «بخارست» تا حدودی جلوی کاهش ادامه دار و معنادار مخاطب را گرفته اند اما به نظر می آید برای برون رفت از این وضعیت بحرانی، سینمای ایران راهی ندارد جز توجه به "مقتضیات زمان" برای حفظ فعالان سینما و سینمای نحیف ایران!
بیشتر از ۱۰ هزار نفر در سینمای ایران در حوزه های مختلف تولید، توزیع و نمایش مشغول به کار هستند و نیمی از این تعداد در حوزه سینماداری مشغول به فعالیت هستند و بی گمان ادامه روند فعلی سبب بیکاری و تعطیلی سینماهای ایران خواهد شد.
با عنایت به اینکه بخش بدنه اصلی معترضین در حیطه طبقه "متوسط" جای می گیرند و این طبقه بیشترین مصرف کننده کالاهای فرهنگی است، بی گمان به دنبال تصویر واقعی تر خود بر پرده سینما می گردند تا بتوانند حقیقت های موجود جامعه را در سینما مشاهده نمایند.
تغییر در آداب حکمرانی سینما و از سویی نگاه به تجربه های جدید در حوزه "مدیریت فرهنگ و هنر و حتی سرگرمی" را به معنای عقبگرد در این برهه زمان شناسایی نمی کنم بلکه حاصل استفاده مطلوب از " زمان" در تغییر نگاه کیفی در "مدیریت" می دانم!
دو فیلم «کاناپه» کیانوش عیاری و «قاتل و وحشی» حمید نعمت الله دو فیلمی هستند که می توانند بخاطر مضمون و البته نوع ساخت به اکران درآیند تا هم مدیریت "به روز" شود و هم مخاطب "مسائل روز" را بر پرده نقره ایی مشاهده کند.
«کاناپه» از نظر فقهی به علت استفاده هنرپیشه های زن از " کلاه گیس" فاقد اشکال شرعی است و «قاتل و وحشی» هم بخاطر تراشیدن موی لیلا حاتمی و مضمون ملتهبش فاقد توقف بخاطر مفاد چندگانه آئین نامه پروانه نمایش است!
نکته آخرم را صریح می گویم: سینما اگر می خواهد در حداقل های این فضای بشدت ملتهب "بماند" در این سرزمین (هرچند حال مردم خوب نیست) چاره ایی جز پوست اندازی در تمام شئوناتش ندارد و همه می دانیم که ادامه سیاست های سختگیرانه تصلبی جز زمین گیر کردن بیشتر سینما دستاوردی ندارد و همانطوری که جامعه ایران توان بازگشت به "قبل" حتی همین چند ماه پیش به حقیقت های زمانی خویش را ندارد بهتر است سینما به " آینده" خود که هم اکنون در دستانش است بیاندیشد و آنان را نمایش دهد:
«کاناپه» و «قاتل و وحشی» قابل نمایش هستند، در آداب حکمرانی سینما تجدید نظر کنید...»
بیشتر بخوانید:
کیانوش عیاری: کاناپه امروز ایران است
امین حیایی: شاید خدا برای «قاتل و وحشی» صبر خواسته
حمید نعمت الله: سنت سینمای ایران نمونه ای برای «قاتل و وحشی» ندارد
منبع:

1401/09/07
13:41:42
5.0 / 5
545
تگهای خبر: بدن , پوست , تولید , سرگرمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
بازی اندروید