بازی اندروید

توضیح معاون سازمان سینمایی درباره ی فعالیت کارگردانانی که فیلم توقیفی دارند

توضیح معاون سازمان سینمایی درباره ی فعالیت کارگردانانی که فیلم توقیفی دارند

بازی اندروید: انتشار حرف های یکی از کارگردان های سینما درباره ی این که «سازمان سینمایی اجازه ساخت فیلم به کارگردان هایی که فیلم توقیفی دارند، نمی دهد، حتی اگر به ظاهر پروانه ساخت برایشان صادر کند»، بازتاب هایی داشت که ما را بر آن داشت که پیگیر توضیح مسئولان سازمان مورد اشاره باشیم.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، چهارشنبه هفته قبل گفت وگویی با عباس رافعی در این خبرگزاری انتشار یافت، مبنی براینکه با وجود این که چهار ماه قبل یک پروانه ساخت برای فیلمنامه ای به نام «سلوک» برای این فیلمساز صادر شده اما به سبب آنکه یکی از فیلم هایش موفق به گرفتن پروانه نمایش نشده به او گفته شده که فعلا اجازه ساخت فیلم جدید را ندارد.
رافعی اظهار داشته بود: «من با آقای خزاعی (رییس سازمان سینمایی) صحبت کردم و گفتند قانونی وجود دارد که تا حال به آن توجه نشده است و ما می خواهیم به آن عمل نماییم. براین اساس کارگردان هایی که فیلم شان گرفتار مشکل نظارتی است تا وقتی آن مشکل را برطرف نکنند اجازه ساخت فیلم جدید ندارند.
پس از انتشار این مصاحبه، ایسنا بر طبق وظیفه رسانه ای خود پیگیر تماس با بهمن حبشی (مدیرکل نظارت بر تولید فیلم) و حبیب ایل بیگی (معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی) شد که در نهایت روز شنبه، ۲۵ آذر حبیب ایل بیگی توضیحاتی را درباره ی حرف های عباس رافعی ارائه کرد. البته او به سبب این که معتقد بود آنچه به رافعی منتقل شده اشتباهی بوده، ترجیح داد موضوع مسکوت باقی بماند و مصاحبه ای از او منتشر نشود ولی حالا بعد از گذشت یک هفته، معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی در مصاحبه ای با ایرنا اظهار کرده که خبر مجاز نبودن فیلمسازان دارای فیلم توقیفی به ساخت فیلم جدید به هیچ عنوان حقیقت ندارد و از اساس غلط است.
بر این اساس صحبت های ایل بیگی با ایسنا هم منتشر می شود که حاوی توضیحات بیشتری است.
معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی در پاسخ به اظهارات کارگردان مورد اشاره و این که اگر قانونی برای ممنوعیت فعالیت یک فیلمساز که فیلم دارای مشکل در شورای پروانه نمایش دارد، درست باشد، پس چرا مثال نقض آن، فیلم جدید کیانوش عیاری است که با وجود فیلم توقیفی «کاناپه» این روزها مشغول ساخت فیلم جدید است؟ اظهار داشت: بنظر می رسد این مساله به درستی منتقل نشده و این که هر کسی که فیلم توقیف شده دارد، نمی تواند فیلم بسازد اشتباه است؛ منظور این بوده که اگر یک کارگردان فیلمی در شورای پروانه نمایش دارد، باید ابتدا تکلیف آنرا روشن کند.
او با اشاره به این که وقتی فیلمی پروانه ساخت دارد پس کارگردانش می تواند آنرا بسازد، اظهار داشت: ما همیشه (از فیلمسازان) می خواهیم تکلیف فیلم قبلی را روشن کنند. البته برای معدود افرادی این اتفاق می افتد که فیلم شان در شورای پروانه نمایش هنوز تعیین تکلیف نشده است.
ایل بیگی در پاسخ به این که مشکل فیلم «غیبت موجه» عباس رافعی چیست و چرا مشکل آن برطرف نمی شود؟ اظهار داشت: این فیلم اصلاحیه دارد و نکته درباره ی فیلم این است که وقتی کسی پروانه ساخت می گیرد، باید طبق فیلمنامه ای که مصوب شده فیلم خودرا بسازد. اگر فیلمنامه را در موقع ساخت تغییر دهند و این تغییرات بیش از اندازه معقول باشد که تغییر ماهوی زیادی صورت گیرد تخلف خواهد بود. ما هم بالاخره حدی از تغییرات را در حین ساخت می پذیریم.
او در پاسخ به این که آیا موضوع مطرح شده از جانب عباس رافعی در خصوص این که هر کسی که فیلم مشکل دار برای پروانه نمایش دارد، نمی تواند فیلم جدید بسازد صحت دارد یا خیر؟ اظهار داشت: اگر این طور بود که ما پروانه ساخت نمی دادیم. منعی برای ساخت ندارند اما به طور معمول می گوییم مسئله قبلی را حل کنند.
معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی در پاسخ به این پرسش که آیا باید این طور نتیجه گیری کرد که ادعای نادرستی مطرح شده است؟ اظهار داشت: خیر، این طور نیست، چونکه ایشان نقل قولی را از جانب آقای خزاعی مطرح نمودند و من می دانم که منظور آقای خزاعی سفارش بوده تا کار قبلی جمع شود و پرونده ای باز نماند و بعد فیلم جدید ساخته شود. منظور این نبوده که منعی برای فیلمسازی وجود داشته باشد.
در این باره عباس رافعی هم در گفت وگویی تازه با ایسنا با اشاره به این که ماجرای فیلم «سلوک» کمی پیچیده است، چون در اصل شهریور سال قبل پروانه ساخت «سلوک» صادر شده بود ولی مجوزهای لازم برای شروع کار داده نشد، بیان کرد: از من خواسته شد ابتدا مشکل فیلم «غیبت موجه» را حل کنم ولی من پاسخ دادم که این مشکل را خود سازمان سینمایی باید حل کند، چونکه این فیلم در دوران مدیریت قبلی سازمان سینمایی از شورای پروانه نمایش تایید و اصلاحاتی که خواسته بودند انجام شد، منتها باید شورا تشکیل می شد تا صورتجلسه شود ولی بعد از تغییر دولت، در شورای جدید، تاییدیه قبلی برای صدور مجوز را قبول نکردند و اصلاحات جدیدی وارد شد. آنچه درباره ی تغییرات نسبت به فیلمنامه ای را که پروانه ساخت ایجاد شده، پذیرفتم و بر همان اساس، هر اصلاحیه ای که شورای فعلی پروانه نمایش خواست، انجام دادم اما باز هم از صدور مجوز خبری نیست.1401/10/02
12:30:13
5.0 / 5
547
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
بازی اندروید