بازی اندروید
كارگردان فیلم اخت الرضا :

تلاش شد مستندات تاریخی در فیلم اخت الرضا لحاظ شود

تلاش شد مستندات تاریخی در فیلم اخت الرضا لحاظ شود

به گزارش بازی اندروید، خراسان رضوی کارگردان فیلم اخت الرضا اظهار داشت: در ساخت فیلم اخت الرضا تلاش شد مستندات تاریخی لحاظ شود و از احساسی کردن کار جلوگیری شد.مجتبی طباطبایی، شب گذشته ۳۱ اردیبهشت ماه، در حاشیه اکران فیلم خود در جریان نمایش آثار منتخب سینمای ایران در دهه کرامت که در پردیس مهر کوهسنگی برگزار شد، اظهار داشت: فیلم اخت الرضا در حد بضاعت ناچیز ماست نه آن چه درخور حضرات معصومین باشد. کار سختی های خودرا داشت. یک تیم همراه داشتیم که توانستیم کار را به این مرحله برسانیم.

وی افزود: عوامل ما علاوه بر قم از شهرهای مختلف حضور داشتند و حتی چند نفر از عوامل ما اهل تسنن بودند. کار فقط قمی نیست. خیلی از هنروران با جان و دل و بدون دریافت هزینه کنار ما بودند. از بازیگران فیلم راضی هستم و از عهده نقش برآمدند.

طباطبایی با اعلان اینکه در فرآیند تحقیق و پژوهش مستندات تاریخی کم بود و حساسیت نیز وجود داشت، عنوان کرد: افراد دیگری قرار بود درباب حضرت معصومه(س) کار بسازند که انجام نشده بود اما به تبرک این دو آستان کار انجام شد. ما یک گردآوری ۶ ماهه داشتیم. منابع و روایات گوناگون و مختلف بود. یک یا ۲ سال تحقیق و نگارش انجام دادیم.

کارگردان فیلم اخت الرضا با اشاره به این که فیلم مقداری نزدیک به مستند است، اشاره کرد: تلاش ما این بود از تخیل دراماتیک خودمان استفاده نکنیم و حرفی را بزنیم که نزدیک به واقعیت باشد. در فیلم نامه ای که تولید شد مشاوران مختلفی داشتیم که تایید اولیه را دادند و وارد تولید شدیم. کار خیلی مشکل و مجاب کردن افراد برای صدور اجازه تولید فیلم مشکل تر بود.

جنبه مستند فیلم «اخت الرضا» قوی تر است

وی اشاره کرد: تمام تلاش ما این بود رعایت لازم را داشته باشیم و سراغ احساسی کردن کار نرویم، بدین سبب جنبه مستند آن قوی تر است. سعی کردیم مستندات تاریخی لحاظ شود.

طباطبایی درباب زمان اکران فیلم بیان کرد: این اکران هنوز با اکران اصلی فاصله دارد. مقرر است در سالروز ورود حضرت معصومه(س) به قم که در مهرماه است، رونمایی و اکران محدود یک یا ۲ هفته ای در سینماهای سطح کشور صورت گیرد. فیلم به عربی ترجمه شده و مقرر است در عراق و چند کشور عربی اکران شود که مقدمات آن در حال انجام می باشد. فیلم برای زبان های مختلف نیز زیرنویس خواهد داشت.
«اخت الرضا» نخستین تولید رسانه ای مشترک آستان مقدس حضرت معصومه(س) و امام رضا(ع)

کارگردان فیلم اخت الرضا اظهار داشت: این فیلم نخستین تولید رسانه ای مشترک دو آستان مقدس است. آستان های مقدس پتانسیل بالقوه و انرژی فراوانی دارند که یکی از رسالت های آنها تولید کار فرهنگی است. باید ملاحظات رسانه ای و همین طور ملاحظات اعتقادی و محتوایی را لحاظ نماییم و اتفاقات را رقم بزنیم. تولید چنین آثاری می تواند این اتفاق خوب را رقم بزند تا خلاء وجود کار درباب ائمه پر شود.

استفاده بنیاد امام رضا(ع) از سینما در جریان فرهنگ رضوی

مرتضی سعیدی زاده، مدیرعامل بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) در ادامه اشاره کرد: بنیاد امام رضا(ع) حرکتی را در عرصه جریان فرهنگ رضوی آغاز نموده تا از فضای سینما، تئاتر و فضاهای فرهنگی هنری استفاده نماید. امسال توفیق پیدا کردیم ۶۰ سال سینمای ایران را به نمایش بگذاریم و از فیلم هایی که به حوزه آستان مقدس معصومین ارادت دارند، تقدیر نماییم.

وی عنوان کرد: فیلم اخت الرضا روایت تاریخی از ورود حضرت معصومه(س) به ایران و اتفاقات داخل ایران است. باید داستان فیلم مبتنی بر سیره باشد و بازبینی شود. در عین حال که روایت می تواند احساسی باشد، اما ابعاد ورود حضرت معصومه (س) به ایران باید مبتنی بر عقلانیت تشیع بازنمایی شود. امیدوار هستم در ساخته های بعدی سیره فرهنگ رضوی و حضور زنان در رویکرد مبارزاتی در تاریخ تشیع بیشتر تقویت شود.

فیلم اخت الرضا به کارگردانی مجتبی طباطبایی در سال ۱۴۰۱ تولید شده است. مجتبی طباطبایی و جعفر ادیب تهیه کننده و مصطفی نیکزاد نویسنده این اثر هستند. محمد قمرزاده، عطا منتظری و محسن ساجدی در این فیلم به ایفای نقش می پردازند.
1402/03/01
13:46:58
5.0 / 5
321
تگهای خبر: بازی , تولید , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
بازی اندروید