بازی اندروید

قارچ ها نانوذرات با خواص ضدمیکروبی تولید کردند

قارچ ها نانوذرات با خواص ضدمیکروبی تولید کردند

به گزارش بازی اندروید، محققان با استفاده از قارچ های اندوفیتیک، نانوذرات سلنیوم تولید کردند. این روش سبز تولید نانوذرات با کمک قارچ های پنی سیلیم و رهاژنی انجام شده که از ریشه گیاه سیر به دست آمده است.به گزارش بازی اندروید به نقل از مهر، بااینکه سلنیوم یکی از ریز مغذی های ضروری برای سلامت انسان و برای رشد میکروارگانیسم ها است، اما ترکیبات سلنیوم معدنی و ارگانیک دوز مجاز مصرفی بسیار محدودی دارند و مصرف اضافی آنها می تواند منجر به مسمومیت شود.
نانوذرات بطور کلی دارای خواص فیزیکی و شیمیایی متمایز از مواد توده ای هستند. بنابراین، اعتقاد بر این است که نانوذرات سلنیوم نسبت به سلنیوم معدنی یا ارگانیک برای انسان ایمن تر هستند.
در این تحقیق که اخیر نتایج آن گزارش شده است پژوهشگران نشان دادند که قارچ های اندوفیتیک بطور موثر متابولیت های فعال مورد نیاز برای تولید پایدار نانوذرات را تولید می کنند و این متابولیت ها را در مقادیر بطور قابل توجهی بالاتر از قارچ های غیر اندوفیتیک تولید می کنند.
علاوه بر این، قارچ های اندوفیتیک نه فقط متابولیت های ثانویه مختلف مانند آلکالوئیدها، فلاونوئیدها، سیکلوپپتیدها و ساپونین ها را در گیاهان میزبان تولید می کنند، بلکه خواص ضد میکروبی، ضد سرطان، ضد التهاب و سایر خصوصیات بیولوژیکی را با گیاهان میزبان خود به اشتراک می گذارند.
در مطالعه حاضر از قارچ های آندوفیتیک جدا شده از ریشه های سیر برای بیوسنتز نانوذرات استفاده شده است. سیر بخش مهمی از طب سنتی است، از سیر برای درمان زخم ها در طول جنگ جهانی دوم استفاده شده است و از گذشته های دور خواص ضدمیکروبی آن مورد توجه بوده است.
سویه های قارچی اندوفیتیک جدا شده از ریشه های سیر شامل سویه های AR.۱ و AR.۴ گونه های پنی سیلیم، Alternaria Alternata و Aspergillus Niger بودند. هر سویه قارچی اندوفیک بطور جداگانه برای تعیین اثربخشی آن به عنوان یک بیوکاتالیست در ساخت نانوذرات سلنیوم مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.
طیف سنجی UV-vis و نتایج شناسایی مولکولی گزارش داد که گونه های پنی سیلیم Ar.۱، که به عنوان پنی سیلیم ورهاگنی شناخته می شود، قوی ترین سویه جدا شده از ریشه های سیر بود. نانوذرات سلنیوم به شکل کروی و کریستالی، بین ۲۵ نانومتر و ۷۵ نانومتر و بسیار پایدار با این روش تولید شد.
نانوذرات سلنیوم تولید شده با این روش فعالیت ضد میکروبی قابل توجهی در مقابل طیف گسترده ای از پاتوژن ها، همچون کاندیدا آلبیکنس، C. tropicalis، C. glabrata، C. parapsilosis، استافیلوکوکوس اورئروس، Aeruginosa، Bacillus subtilis، و Escherichia Coli به نمایش گذاشت. این نتایج توانایی قارچ های اندوفیتیک در تولید نانوذرات سلنیوم فعال را تأیید کرد.

1402/03/25
10:45:16
5.0 / 5
323
تگهای خبر: تولید , نانو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
بازی اندروید