بازی اندروید

کتاب هزار ساله ی نجات یافته از کتاب سوزی ها سوژه مستند شد

کتاب هزار ساله ی نجات یافته از کتاب سوزی ها سوژه مستند شد

بازی اندروید: تصویربرداری پروژه مستند «الکافی» که پرتره ای است از یک کتاب و مؤلفش، همچنان ادامه دارد.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، «پروژه الکافی» مستندی است درباره ی کتاب الکافی، از اصلی ترین کتب شیعه و مهم ترین کتاب حدیثی شیعه که در دوره پرتلاطم و حساس غیبت صغرای امام عصر (عج) نگاشته شده است.
تصویربرداری این مستند که در شهرهای تهران، قم و ری شروع شده بود، در کشور عراق و در شهرهای کوفه، بغداد، نجف و سامرا دنبال شد و با بازگشت گروه تصویربرداری به ایران، همچنان در شهرهای قم و ری درحال پیگیری است.
مسعود طاهری، کارگردان مستند درباره ی آن می گوید: این فیلم پرتره ای است از یک کتاب و سرگذشت هزار و صد و اندی ساله و مؤلف آن که از میان هزاران اتفاق ناگوار مانند کتاب سوزی های مختلفی که برای تشیع و کتابخانه های شیعه روی داده و نیز غارت های گوناگون در طول قرون مختلف، در امان مانده و تقریباً سالم به دوره حاضر رسیده است. اهمیت کتاب الکافی در مذهب شیعه همانند کتاب صحیح بخاری و یا صحیح مسلم در مذهب اهل تسنن است. گستردگی موضوعات حدیثی در این کتاب که شامل وجوه مختلف فقهی، اعتقادی، کلامی، عرفانی و باطنی می شود به عنوان یک دایره المعارف حدیثی در عالم شیعه جالب توجه است. مولف ایرانی کتاب، محمد بن یعقوب اهل روستای کلین از نواحی قدیمی شهر ری است و از همین رو به کلینی رازی نیز معروف و مشهور بوده است.
وی در ادامه اظهار داشت: فیلم تلفیقی از مصاحبه و روایت است و صاحب نظران و پژوهشگرانی از داخل و خارج ایران در آن حضور دارند.
تهیه کنندگی و کارگردانی این فیلم را مسعود طاهری به عهده دارد و فیلم با مشارکت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی درحال تولید است.
منبع:

1402/05/20
01:54:49
5.0 / 5
240
تگهای خبر: تولید , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
بازی اندروید