بازی اندروید
مدیر عامل یك شركت دانش بنیان مطرح كرد؛

توانایی تولید انواع ریزجلبک ها با کمترین دخالت دست

توانایی تولید انواع ریزجلبک ها با کمترین دخالت دست

بازی اندروید: یک شرکت دانش بنیانی موفق به تولید انواع ریزجلبک در وضعیت کنترل و بهینه شده از مراحل اولیه پیش کشت تا رسیدن به پودر ریزجلبک با کمترین دخالت دست شد.به گزارش بازی اندروید به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، معین راستین، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: طی سالهای ۹۵ تا ۹۷ فاز تحقیق و توسعه بر روی استحصال دانش فنی تکثیر و پرورش ریزجلبک های اسپیرولینا، کلرلا ولگاریس، نانوکلروپسیس، هماتوکوکوس و دونالیلا را به پایان رسانیده و دارای کامل ترین بانک گونه های ریزجلبک موجود در خلیج فارس و کشور است. در سالهای ۹۸ و ۹۹ نیز فاز پایلوت سایت قشم با تولید بیومس خشک اسپیرولینا را با موفقیت پشت سر گذاشته است. در سال ۱۴۰۰ با توسعه سطح زیرکشت و ایجاد زیرساخت های مورد نیاز وارد فاز صنعتی ( تولید ۲.۵ تن در ماه بزرگترین تولید کننده فعال در کشور ) در سایت قشم شده و موفق به گرفتن تمام مجوزات سازمان غذا، دارو و استاندارد شده است.
وی اضافه کرد: همین طور مطابق ظرفیت تولید و تکثیر هدفگذاری شده در طرح توسعه این شرکت با راه اندازی مجموعه های جدید سطح زیرکشت، سهم قابل توجهی از نیاز داخلی را تامین و لزوم واردات نمونه های مشابه خارجی را مرتفع خواهدنمود.
راستین افزود: همین طور شرکت با در اختیار داشتن یکی از بزرگترین خطوط فتوبیوراکتوری کشور و دارا بودن خط تولید با استاندارهای بین المللی توانایی تولید انواع ریزجلبک در وضعیت کنترل شده و بهینه شده از مراحل اولیه پیش کشت تا رسیدن به پودر ریزجلبک با کمترین دخالت دست را دارد. ما هم اکنون متمرکز بر روی تولید ریزجلبک هماتوکوکوس و ماده فوق العاده باارزش آستازانتین هستیم که این ماده موثره یکی از با اهمیت ترین دستاوردهای علمی در حوزه زیست فناوری است.
این کارشناس فناور عنوان کرد: دونالیلا ریزجلبک تک سلولی سبز در سایزهای متنوع بوده و طول آن ۵ تا ۲۵ میکرومتر و عرض آن ۳تا۱۳ میکرومتر است. این ریزجلبک برای حفظ بقای خود در محیط های دارای تابش نور خورشید شدید و درصد نمک بالا آغاز به تولید و ذخیره کاروتنوئید هایی نظیر بتاکاروتن می کند، دو ترکیب اصلی محافظتی در این ریزجلبک بتاکاروتن ها و گلیسرول است. با عنایت به این که بتاکاروتن ها، خواص آنتی اکسیدانی قوی دارند جهت محافظت این ریزجلبک در مقابل اشعه های نور خورشید، گلیسرول برای محافظت در مقابل فشار اسمزی بالا و حفظ عملکرد آنزیمی آنست.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان زیست پالایشگاه ریز جلبک تصریح کرد: بتاکاروتن یک رنگدانه زرد نارنجی است که در خیلی از منابع طبیعی یافت می شود. علت رنگ قرمز و نارنجی این ریزجلبک، تولید مقادیر بالایی بتاکاروتن در آنست. این ریزجلبک به علت تولید مقادیر بالایی گلیسرول به عنوان منبع تجاری گلیسیرین پیشنهاد می شود.
راستین اشاره کرد: جزیره قشم به لحاظ شرایط اقلیمی و دسترسی به منابع آب دریا از مستعدترین مناطق کشور جهت تکثیر و پرورش انواع گونه های ریزجلبک بوده و این شرکت با بالاترین میزان سرمایه گذاری و ایجاد زیرساخت ها، مصمم به تبدیل جزیره قشم به قطب تولید ریزجلبک در سطح کشور و منطقه است.


منبع:

1402/07/20
16:54:03
5.0 / 5
298
تگهای خبر: استاندارد , اشعه , تولید , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
بازی اندروید