بازی اندروید

ساخت سنسور پوشیدنی که نیاز به منبع برق ندارد!

ساخت سنسور پوشیدنی که نیاز به منبع برق ندارد!

بازی اندروید: پژوهشگران مؤسسه ملی علم و فناوری اولسان موفق به ساخت سنسوری شدند که می تواند بدون نیاز به هیچ منبع برق خارجی و با بهره گیری از اثر فتوولتائیک، مبادرت به شناسایی سیگنال های نوری کند.به گزارش بازی اندروید به نقل از مهر، در ساخت این سنسور از نقاط کوانتومی استفاده شده است. چنین سنسوری را می توان در ادوات پایش سلامتی که قابل پوشیدن است، استفاده نمود. در مقاله ای که این گروه با همکاری پژوهشگران دانشگاه ملی سئول در نشریه ACS Nano به چاپ رساندند، نشان دادند که می توان از این فنآوری برای توسعه ادوات پوشیدنی استفاده نمود.
این نوآوری باتوجه به افزایش جمعیت افراد کهنسال در جهان اهمیت زیادی دارد. همچین شیوع ویروس کرونا نشان داد که باید ادوات مراقبت شخصی به سرعت توسعه یابد. سنسورهای مبتنی بر سیلیکون، جهت استفاده طولانی مدت چندان مناسب نیستند چونکه بسیار سنگین و صلب بوده و به سختی می توان تماس دائمی آنها را با پوست برقرار کرد. در نتیجه برای دریافت مستمر سیگنال های بیومتریک چندان ایده آل نیستند.
جایزه نوبل شیمی امسال به سه دانشمند به سبب کار پیشگامانه آنها بر روی نقاط کوانتومی داده شد. این ذرات نیمه هادی بسیار کوچک، با اندازه نانومتری، دارای خواص نوری و الکتریکی برتر در مقایسه با نیمه هادی های معمولی هستند. این امر جداسازی سریع تر الکترون و حفره الکترون را امکان پذیر می کند و آنها را برای کاربردهای سنسوری نوری ایده آل می کند. با این وجود، بیشتر سنسورهای نوری نقاط کوانتومی، ساختارهای ضخیم داشته و در مقیاس میکرومتری هستند و بیشتر آنها حاوی فلزات سنگین سمی مانند سولفید سرب هستند که آنها را برای فناوری پوشیدنی نامناسب می کند.
این تیم تحقیقاتی خواص الکتریکی نقاط کوانتومی مس-ایندیوم-سلنید (Cu-In-Se)، عاری از فلزات سنگین را بوسیله کنترل دقیق اندازه و ترکیب آنها زیاد کردند. علاوه بر این، آنها یک لایه انتقال بار هیبریدی آلی-غیر آلی خلاقانه را توسعه دادند که برای این نقاط کوانتومی طراحی شده بود.
حسگر نور کوانتومی دوستدار محیط زیست این تیم با لایه جذب نقاط کوانتومی حدود ۴۰ نانومتری عملکردی استثنایی از خود نشان میدهد. همین طور قابلیت تشخیص نور را بدون نیاز به منبع انرژی خارجی دارد، که آنرا برای کاربردهای سنسور نوری پوشیدنی بسیار مناسب می کند.


منبع:

1402/09/25
15:11:01
5.0 / 5
274
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
بازی اندروید