بازی اندروید

شامپانزه ها رکورد حافظه حیوانات را شکستند

شامپانزه ها رکورد حافظه حیوانات را شکستند

بازی اندروید: پژوهشگران می گویند، شامپانزه ها می توانند خانواده و دوستانی را که چند دهه ملاقات نکرده اند، تشخیص دهند. قبل از این دلفین ها رکورد طولانی ترین حافظه غیر انسانی را در اختیار داشتند، اما حالا این رکورد توسط یکی از بستگان نزدیک تر به انسان شکسته شده است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک مطالعه تحقیقاتی جدید که توسط دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا برکلی، همراه با دانشمندان دانشگاه جانز هاپکینز انجام شده، نشان داده است که شامپانزه ها و بونوبوها(Bonobo) می توانند خانواده و دوستانشان را بشناسند، حتی اگر آنها را چندین سال ندیده باشند.
چگونگی توسعه حافظه بلندمدت در انسان، سوالی است که سال هاست پژوهشگران را به فکر فرو برده است. پیش از ظهور وسایل حمل و نقل و ارتباطات سریع تر، انسان ها حتی بعد از سال ها جدایی، به تجارت بین گروهی می پرداختند. شواهد حاکی از آنست که حافظه بلندمدت به عنوان پایه مهم فرهنگ بشری است و در عین حال سؤالاتی را در مورد زیست شناسی و روانشناسی تکوینی مطرح می کند.
در بین حیوانات، بنظر می رسد کلاغ ها خاطراتی دارند از این که چگونه انسان ها ممکنست آنها را فریب دهند و روابط اجتماعی را به یاد می آورند.
در تحقیقاتی که تا حالا انجام شده بود، دلفین ها در قدرت حافظه با فاصله دو دهه ای نسبت به حیوان دوم در بالای جدول حافظه اجتماعی قرار گرفته بودند، اما تحقیقات اخیر بر روی میمون ها رکورد طولانی ترین حافظه غیرانسانی را نشان داده است.
از مشاهده تا مطالعه تجربی
پژوهشگران نخستی سانان اغلب مشاهده کرده اند که حیواناتی که مورد مطالعه قرار می دهند، می توانند آنها را حتی بعد از ماه ها یا سال ها جدایی به یاد بیاورند.
کریستوفر کروپنیه، استادیار دانشگاه جانز هاپکینز که در این پژوهش شرکت داشته است، می گوید: شما این تصور را دارید که آنها طوری واکنش نشان می دهند که شما را می شناسند و برای آنها واقعاً با بازدیدکنندگان باغ وحش متفاوت هستید. آنها از دیدن باردیگر شما هیجان زده می شوند.
لورا سیمون لوئیس، انسان شناس زیست شناختی و روان شناس تطبیقی در دانشگاه کالیفرنیا همراه با دیگر پژوهشگران در این تیم تصمیم گرفتند تا تعیین کنند آیا مشاهدات آنها می تواند با داده های تجربی پشتیبانی شود یا خیر؟ آنها می خواستند آزمایش نمایند که میمون ها تا چند وقت هم نوعان خودرا به یاد می آورند.
انجام چنین آزمایشی به آماده سازی پس زمینه زیادی نیاز داشت تا ابتدا تبار حیوانات مورد مطالعه را درک و تصاویری برای آزمایش پیدا کنند.
میمون ها می توانند چهره های آشنا را به خاطر بیاورند
این تیم با شامپانزه ها و بونوبوها در باغ وحش ادینبرو در اسکاتلند، باغ وحش پلانکندائل در بلژیک و پناهگاه کوماموتو در ژاپن برای شناسایی حیواناتی که بعد از حداقل یک سال یا بیشتر کنار هم مانده و سپس از هم جدا شده بودند، کار کردند.
این تیم همین طور بر ردیابی این که آیا این همگروه های سابق، تعاملات مثبت یا منفی داشته اند، کار کردند و سپس برای یافتن تصاویر در زمان جدایی تلاش کردند. این برای خیلی از میمون هایی که تازه جدا شده بودند، آسان تر بود، اما برای مواقعی که تصاویر باکیفیت بالا در دسترس نبود، بطور فزاینده ای سخت می شد. بعد از کوشش های زیاد، پژوهشگران تصاویری را جمع آوری کردند تا به ۲۶ شامپانزه و بونوبو نشان دهند.
آنها برای این آزمایش، کامپیوتری با دوربین های حساس و یک سیستم ردیابی چشم غیرتهاجمی راه اندازی کردند. میمون ها بطور داوطلبانه اجازه داشتند وارد یک اتاق شوند، جایی که اجازه داشتند آبمیوه بنوشند.
در صورتیکه میمون ها آبمیوه را می نوشیدند، صفحه های کامپیوتر به آنها جفت تصاویری را نشان می دادند که شامل یک میمون همگروه جدا شده و یک میمون غریبه بود. سپس دوربین های ردیابی چشم، زمان صرف شده برای نگاه به هر تصویر را ثبت کردند.
ماه ها بعد، داده ها مورد تحلیل و بررسی قرار گرفتند تا مشخص شود که میمون ها مدت طولانی تری به تصاویر میمون آشنا نگاه می کنند یا خیر.
مشاهده شد که آنها برخی اوقات حتی نوشیدن آبمیوه را متوقف می کردند و به تصاویر خیره می شدند.
به یک بونوبو به نام لوئیز تصاویری از خواهرش لورتا و برادرزاده اش اِرین نشان داده شد. میمون هایی که لوئیز ۲۶ سال بود که آنها را ندیده بود. این دوره ای طولانی نسبت به میانگین عمر این حیوانات است.
در انسان، کاهش قدرت حافظه ممکنست حتی از ۱۵ سالگی اتفاق بیفتد، اما یادآوری خاطرات تا ۴۸ سال بعد از جدایی نیز ثبت شده است. شباهت در حافظه بلندمدت حاکی از وجود آن در یک جد مشترک است که میان شش تا ۹ میلیون سال پیش می زیسته است.
پژوهشگران دقیقا نمی دانند که زمانی که میمون ها به آن تصاویر خیره می شوند، در مغز آنها چه اتفاقی می افتد. اینها سؤالاتی است که آنها امیدوارند در تحقیقات آینده خود به آنها پاسخ دهند.
این مطالعه بتازگی در مجله National Academy of Sciences انتشار یافته است.1402/09/29
20:49:35
5.0 / 5
256
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بازی اندروید