بازی اندروید

کشف یک سلول گیاهی جدید با پتانسیل ضد پیری در انسان

کشف یک سلول گیاهی جدید با پتانسیل ضد پیری در انسان

به گزارش بازی اندروید، یک اندامک خاص در سلول های گیاهی حالا مورد بررسی قرار گرفته که امکان دارد کلید اصلی در دستیابی به درمان های ضد پیری باشد.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، دانشمندان امکان دارد درحال نزدیک تر شدن به هدف خود برای پیشگیری از روند پیری باشند چونکه اخیرا یک رقیب جدید در این مسابقه کشف کرده اند. اندامک خاصی در سلول های گیاهی وجود دارد که بیشتر از یک قرن است که شناخته شده است. با این وجود، این جواهری است که در طول سال ها مورد توجه قرار نگرفته چونکه تحقیقات زیادی برای درک آن انجام نشده است.
به نقل از آی ای، اخیرا یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه کالیفرنیا ریورساید UCR تصمیم گرفت این سلول های گیاهی را مورد مطالعه قرار دهد تا مشخص نماید کدام بخش از سلول های گیاهی مسئول کنترل پاسخ آنها به فشار ناشی از عواملی مانند نور خیلی کم یا نمک زیاد هستند. در کمال تعجب، آنها دریافتند که این اندامک و پروتئینی در آن که مورد مطالعه قرار نگرفته بود، مسئول حفظ اندامک با کنترل این که آیا گیاه از ماندن مداوم در تاریکی جان سالم به در می برد یا خیر، هستند.
کتی دهش(Katie Dehesh)، استاد برجسته بیوشیمی مولکولی و یکی از نویسندگان این مطالعه انتشار یافته در مجله Nature Plants، می گوید: برای ما، این یافته یک معامله بزرگ است. برای نخستین بار، ما اهمیت بالای یک اندامک در سلول را تعریف کردیم که قبلا در روند پیری نقش نداشته است.
این اندامک به نام دستگاه گلژی Golgi، از مجموعه ای کیسه فنجانی با پوشش غشایی تشکیل شده است و وظیفه دسته بندی مولکول های موجود در سلول را برای اطمینان از رسیدن آنها به مکانهای مناسب بر عهده دارد. پروتئینی به نام COG با کنترل و هماهنگ کردن حرکت کیسه های کوچکی که مولکول های دیگر را به اطراف سلول منتقل می کنند، این کار را انجام می دهد.
پروتئین COG و جسم گلژی با یکدیگر کار می کنند، چونکه این پروتئین چیزی است که به جسم گلژی کمک می نماید تا قندها را به پروتئین ها یا لیپیدهای دیگر پیش از ارسال آنها به مکانهای مورد نیاز در گیاه بچسباند.
هسونگ چوی(Heeseung Choi)، محققی در قسمت گیاه شناسی و علوم گیاهی و نخستین نویسنده این مطالعه جدید، نحوه کار پروتئین و اندامک را با هم توضیح داد.
چویی نوشت: گلژی مثل اداره پست سلول عمل می کند. آنها پروتئین ها و لیپیدها را بسته بندی می کنند و به جایی که نیاز دارند ارسال می کنند. گلژی صدمه دیده می تواند سبب سردرگمی و مشکل در فعالیتهای سلول شود و بر نحوه عملکرد سلول و سالم ماندن آن تاثیر بگذارد.
اثر پروتئین COG بر سلول های گیاهی
بعد از کشف میزان اهمیت پروتئین COG برای سلامتی گیاهان، تیم تحقیقاتی تصمیم گرفت به کاوش عمیق تر در مورد چگونگی تاثیر این پروتئین بر رشد این گیاهان بپردازد. آنها با کار با دو گروه از گیاهان، برخی را اصلاح کردند تا نتوانند این پروتئین ها را تولید کنند. همانطور که بنظر می رسید، گیاهان اصلاح شده هیچ مشکلی در رشد در شرایط عادی نداشتند و نمی شد آنها را از گیاهان اصلاح نشده تشخیص داد. اما در تاریکی شرایط فرق داشت.
چوی می گوید: در تاریکی، گیاهان جهش یافته نشانه هایی از پیری را نشان دادند که معمولاً در گیاهان وحشی و اصلاح نشده حدود روز نهم ظاهر می شوند. اما در جهش یافته ها، این نشانه ها تنها در عرض سه روز آشکار شد. این به این علت است که محروم کردن گیاهان از نور دسترسی آنها را به نور خورشید برای تولید قند جهت کمک به رشد آنها محدود می کند.
بعد از معکوس کردن جهش و بازگرداندن این پروتئین به گیاه، تیم تحقیقاتی خاطرنشان کردند که فورا گیاهان به زندگی بازگشتند، طوری که انگار هیچگاه درحال مرگ نبوده اند.
هیجان اصلی حالا در این حقیقت نهفته است که اجسام گلژی نه تنها در گیاهان وجود دارند، بلکه در انسان ها و همه موجودات یوکاریوتی هم وجود دارند. دهش تصریح کرد که این تحقیق به صورت موثر دانش پیشرفته ای در مورد چگونگی پیری گیاهان عرضه می دهد که در کشف سرنخ هایی در مورد روند پیری انسان بسیار مفید خواهد بود.
ازاین رو، این تیم درحال برنامه ریزی برای ادامه مطالعه مکانیسم های مولکولی هستند تا ببیند چقدر به دستیابی به پیشرفتی در ارتباط با بیماری های در رابطه با افزایش سن در انسان ها نزدیک می شوند.
منبع:

1402/11/01
16:56:59
5.0 / 5
253
تگهای خبر: تولید , دستگاه , سلامتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بازی اندروید