بازی اندروید

پژوهشگران یک گام به ساخت واکسن ایدز نزدیک تر شدند

پژوهشگران یک گام به ساخت واکسن ایدز نزدیک تر شدند

به گزارش بازی اندروید، حرکت سطحی کوچک اچ آی وی (HIV) سرنخی برای ساخت واکسن ایدز آشکار کرده است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، وقتی ویروس اچ آی وی می کوشد سلول انسانی را آلوده کند، قسمت کوچکی روی سطح آن وجود دارد که خیلی سریع باز می شود. محققان موسسه واکسن انسانی دوک(DHVI) دریافتند که این حرکت سریع می تواند سرنخی برای ایجاد آنتی بادی برای مبارزه با ایدز باشد.
به نقل از آی ای، اگر پژوهشگران بتوانند از باز شدن این قسمت کوچک جلوگیری نمایند، این می تواند پیشرفتی برای توسعه واکسن ایدز باشد. بخشی که حرکت می کند پاکت گلیکوپروتئین نامیده می شود و دانشمندان مدت زیادی است که روی آن مطالعه می کنند چونکه اتصال ویروس به گیرنده سلول T بسیار اهمیت دارد.
پژوهشگران مشاهده کرده اند که این گلیکوپروتئین روی ویروس اچ آی وی در یک میلیونم ثانیه باز و بسته می شود.
چالش اینست که این بخش از ویروس برای پیشگیری از برخورد با سیستم ایمنی به حرکت خود ادامه می دهد، اما محققان درحال کار بر روی راه هایی برای هدف قرار دادن آن برای توسعه واکسن موثرتر هستند.
یک گام نزدیک تر به ساخت واکسن اچ آی وی
روری هندرسون(Rory Henderson)، زیست شناس ساختاری و نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: هر کاری که برای تثبیت این ساختار انجام شده کارساز نبوده است. نه که کار اشتباهی انجام شده باشد بلکه ما فقط نمی دانستیم که به این شکل حرکت می کند.
اشلی بنت(Ashley Bennett)، محقق پسا دکترا و یکی از نویسندگان این مطالعه، توضیح داد: وقتی ویروس تلاش می کند به یک سلول T انسانی که یک گلبول سفید مسئول شناسایی و حمله به سلول های آلوده به ویروس ها است، بچسبد، ابتدا به گیرنده CD۴ سلول می چسبد.
گیرنده CD۴ پروتئینی است که در سطح سلول های ایمنی همچون سلول های T یافت می شود و نقش مهمی را بعنوان محل اتصال برای ویروس نقص ایمنی انسانی(HIV) ایفا می کند که سبب مبتلا شدن به بیماری ایدز می شود.
این ارتباط بین گیرنده اچ آی وی و CD۴ سبب می شود که ساختار پوششی ویروس باز شود و یک محل اتصال حیاتی آشکار شود. محققان دریافتند که این پدیده برای ویروس برای آلوده کردن سلول ضروریست.
هنگامی که هر دو قسمت ویروس به سلول متصل شد، می تواند آغاز به تزریق مواد ژنتیکی خود کند. اگر این اتفاق بیفتد، عفونت مزمن می شود. آلوده شدن به این نوع ویروس یک مشکل بزرگ است چونکه یک رترو ویروس می باشد به این مفهوم که وقتی به آن آلوده شوید، مبارزه با آن دشوار می باشد.
پژوهشگران بخش متحرکی از ویروس را کشف کردند که از یک محل اتصال حساس محافظت می کند. این قسمت متحرک مانند یک چِفت عمل می کند و از باز شدن ویروس تا زمان آماده شدن جلوگیری می کند. استفاده از یک آنتی بادی خاص برای بسته نگه داشتن این قفل می تواند از بروز عفونت جلوگیری نماید.
جهت بررسی حالات مختلف ویروس، محققان از دستگاه قدرتمندی به نام شتاب دهنده الکترون در لابراتوار ملی آرگون استفاده کردند. این دستگاه اشعه ایکسی تولید می کند که می تواند موارد بسیار کوچک حتی به کوچکی یک اتم را با بهره گیری از آن مشاهده کرد.
از آنجاییکه این تجهیزات پرهزینه است و بین خیلی از محققان مشترک است، محققان دوک زمان محدودی برای جمع آوری داده ها در جلسات فشرده داشتند.
مقاله در ارتباط با این تحقیقات هم در مجله Science Advances انتشار یافته است.
منبع:

1402/11/15
23:13:23
5.0 / 5
276
تگهای خبر: اشعه , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
بازی اندروید