بازی اندروید

یک اقیانوس دیگر در منظومه شمسی پیدا شد

یک اقیانوس دیگر در منظومه شمسی پیدا شد

به گزارش بازی اندروید، ستاره شناسان از کشف یک اقیانوس دیگر در منظومه شمسی اطلاع داده اند که گویا زیر سطح یکی از قمرهای کوچک زحل معروف به میماس پنهان شده است و جریان دارد.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، پژوهشگران فاش کرده اند که میماس(Mimas)، یکی از کوچکترین قمرهای سیاره زحل، دارای اقیانوسی از آب مایع است که در زیر تمام سطح آن جریان دارد.
به نقل از نیو اطلس، آن چه واقعاً اعجاب انگیز است، اینست که این آب چقدر جوان است و به نظر می آید تنها ۵ تا ۱۵ میلیون سال است که تشکیل شده است.
اقیانوس زیرسطحی میماس بعد از تحلیل و بررسی داده هایی که از فضاپیمای کاسینی ناسا به دست آمده بود، آشکار شده است.
کاسینی در اکتبر ۱۹۹۷ برای مطالعه سیاره زحل، همچون حلقه های آن و مجموعه اعجاب انگیز ۱۴۶ قمر آن به فضا پرتاب شد و به مدت ۱۳ سال در مدار زحل ماند و مجموعه ای از تصاویر چشم گیر و داده های علمی پرارزش را به ما رساند و سر انجام در سال ۲۰۱۷ مأموریت خویش را با فرو رفتن و سوختن در جو زحل به پایان رساند.
ستاره شناسانی شامل نیک کوپر از دانشگاه کوئین مری لندن، والری لینی از رصدخانه پاریس-PSL و همکارانشان با استفاده از بعضی از داده های کاسینی نه تنها اقیانوس مخفی زیر سطح پر از دهانه های برخوردی قمر میماس را کشف کردند، بلکه به این نتیجه رسیدند که فقط ۵ تا ۱۵ میلیون سال قدمت دارد. این یافته سبب می شود که اقیانوس میماس از نظر کیهانی بعنوان یک نورسیده به منظومه شمسی ما محسوب شود.
پژوهشگران بر مبنای یک ناهنجاری مداری کشف شده در داده های کاسینی به این نتیجه رسیدند و می گویند که سن جوان این اقیانوس از اینجا استنباط شده است که هنوز بر سطح یخی این قمر تاثیر نگذاشته است.


کوپر می گوید: میماس قمر کوچکی است که تنها حدود ۴۰۰ کیلومتر قطر دارد و سطح آن پر از دهانه های برخوردی ناشی از برخوردهای شدید سیارک ها و شهاب ها به آن است که هیچ آثاری از اقیانوس پنهان در زیر آن وجود ندارد. این کشف، میماس را به یک باشگاه منحصر به فرد از قمرهای دارای اقیانوس های داخلی همچون انسلادوس و اروپا (قمرهای مشتری) اضافه می کند، اما با یک تفاوت منحصر به فرد؛ اقیانوس آن به صورت قابل توجهی جوان است و تخمین زده می شود که تنها ۵ تا ۱۵ میلیون سال سن داشته باشد.
به قول این تیم، جوانی نسبی اقیانوس میماس، این قمر را به یک نامزد عالی برای مطالعات بیشتر برای کشف اطلاعات در مورد پیدایش حیات در منظومه شمسی تبدیل می کند.
کوپر اضافه کرد: وجود یک اقیانوس آب مایع که اخیرا تشکیل شده، میماس را به یک کاندیدای اصلی برای مطالعه برای پژوهشگرانی که منشأ حیات را بررسی می کنند، تبدیل می کند.
در حالیکه هیچ برنامه فوری برای بازگشت به سیاره زحل وجود ندارد، ناسا می گوید که از درسهای آموخته شده از مأموریت کاسینی جهت کمک به تقویت استراتژی مأموریت «اروپا کلیپر» استفاده خواهد نمود که مقرر است اواخر سال جاری پرتاب شود. در این مأموریت، یک فضاپیما ۴۹ چرخش به دور قمر مشتری یعنی اروپا را انجام می دهد تا امکان سکونت پذیری اقیانوس زیر سطح یخی آنرا بررسی کند.
کشف اقیانوس میماس در مقاله ای که در مجله Nature انتشار یافته، به تفصیل شرح داده شده است.
منبع:

1402/11/22
15:07:55
5.0 / 5
336
تگهای خبر: اطلاعات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
بازی اندروید