بازی اندروید

كرونا، كم مهارتها را بیكار كرد

كرونا، كم مهارتها را بیكار كرد

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با اعلان اینكه بحران كرونا مسئله شاغلان كم درآمد، زنان، كارگران مهاجر و... را در همه كشورها پررنگ كرد و تزلزل در قراردادهای كاری شاغلان را شاهد بودیم اظهار داشت: همین طور شاهد بودیم كه عمده افرادی كه بیكار شدند افراد كم مهارت و كم درآمد بودند.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، حسن طایی در سومین وبینار تخصصی «حمایت از بیمه شدگان بیکار شده سازمان تامین اجتماعی در مواجهه با کرونا» که توسط موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی انجام شد با اعلان اینکه پیش از بحران سه میلیارد شاغل و ۲۰۰ میلیون فرد بیکار در جهان داشتیم اظهار نمود: اما پس از وقوع بحران کرونا، زندگی بیش از ۱۵ درصد از شاغلان تحت تاثیر قرار گرفت.
وی ادامه داد: به مرور به این ۱۵ درصد اضافه گردید و بیش از ۴۰۰ میلیون شغل از دست رفت، ۲۰۰ میلیون هم بیکار از قبل داشتیم و اگر بخواهیم مقایسه نماییم مشخص است که چه اتفاق مهمی افتاده؛ در کنار این سطح از لطمه دیدگی، مهمترین پیامد بحران کرونا در این عرصه، تغییر در اکوسیستم کسب و کارها بود.
استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با اعلان اینکه تغییر اساسی در اکوسیستم کسب و کارها رخ داد و ILO که شاهد چنین اتفاقاتی بود چهار اقدام سیاستی تعیین کرد اظهار نمود: نخستین سیاست، تحریک اقتصاد و بازار کار بود. اگر اقتصاد گرفتار رکود نمیشد بازار کار کمتر لطمه می دید. سیاست های انبساطی و تسهیل در امر سیاست گذاری در این محور مورد توجه قرار گرفت.
طایی اضافه کرد: سیاست دوم پشتیبانی از کسب و کارها بود. در خصوص اینکه تا جایی که می شود دولت ها کسب و کارها را حفظ و بنگاهها مقاومت کنند.
وی با اعلان اینکه سومین اقدام محافظت کارگران در محل کار بود اظهار داشت: وقتی کارکنان به منزل می رفتند مسائل و مشکلات دیگری پیش می آمد. چهارمین اقدام تکیه بر گفت وگوهای اجتماعی بود. بحث سندیکاها و انجمن های کارگری در این محور بسیار جدی شد. ضریب پوشش سازمان های بیکاری تشکل ها بسیار مهم بود و دامنه شمول مقرری بگیران بیمه بیکاری اضافه گردید.
استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی افزود: دولت ها ذیل این چهارمحور اقداماتی را انجام دادند. اما کدام کشورها موفق بودند؟ دولت هایی موفق بودند که این هفت خاصیت را داشتند؛ نخست اینکه سطح دانایی آنها بالا بود به این معنا که متوسط سال های تحصیلی افراد بالای ۲۵ سال بالاتر باشد. دوم سطح بهداشتی و سلامت جامعه، سوم سطح تولید و سرانه تولید بود. هرکشوری سرانه تولید بالاتری داشت موفقتر عمل کرد. چهارم ضریب جینی و توزیع درآمدها، پنجم اندازه دولت ها، ششم گویایی نظام اطلاع رسانی در بازارکار و هفتم سازوکار بیمه بیکاری بود.1399/07/02
10:10:12
5.0 / 5
1680
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بازی اندروید